Fotoğraf: İbrahim Uzun, Unsplash
Fotoğraf: İbrahim Uzun, Unsplash

Bayram haftası için öneriler

15 Haziran’da başlayan bayram tatilinde İstanbul’da olanlara birkaç önerimiz var.

Reklâm

Bayramda ne yapmalı?

Yeni lezzetler denemeye meraklıysanız, şehrin yeni restoranlarından Roof Mezzepotamia’da yerinizi ayırtabilirsiniz. Roof Mezzepotamia’nın mutfağı, şef Bulut Gökmen Gök ve ekibine emanet… Adından da anlaşılacağı üzere Mezopotamya’dan ilham alan Roof Mezzepotamia, Türkiye’nin yedi bölgesinden geleneksel lezzetleri, özgün dokunuşlarla yorumluyor. Ana yemeklerden ağır ateşte pişmiş dana yanak favorimiz.

Orient Occident Hotel Autograph Collection Aşir Efendi Caddesi 11, Sirkeci

  • Etkinlikler

Bayram tatilinde yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, şehrin kaosundan uzaklaşmak. Çoğu kişinin uzun bayram tatilini fırsat bilip tatil beldelerine akın etmesiyle İstanbul bugünlerde nispeten boş olacak. Yine de önceki tecrübelerimizden biliyoruz ki, ne olursa olsun bayram günlerinde şehrin merkezi yerleri hıncahınç dolu olabiliyor. Bu sebepten yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri şehrin doğayla iç içe olan sakin yerlerine kaçmak. Önerilerimizin başında Atatürk Kent Ormanı geliyor. Hacıosman metro durağının hemen yanı başındaki Atatürk Kent Ormanı’na adım attığınız anda şehirle bağlantınız adeta kesiliyor. Orman parkurunda ya da su parkurunda yürüyüş yaparak huzurlu birkaç saat geçirebilirsiniz. Çıtkuşu parkurunda ise kuş sesleri size eşlik edecek. Çocuklara yönelik oyun alanlarının ve kafelerin de bulunduğu ormanda tüm gün ailecek vakit geçirebilirsiniz.

Daha merkezi bir yeşil alan arayışındaysanız, tercihinizi Beşiktaş’a yürüme mesafesindeki Yıldız Parkı’ndan yana kullanın. Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ın tepelerinde, kolaylıkla ulaşılabilen bir noktada konumlanıyor. İçeride kafe-restoran olsa da çimenlere uzanmak, doğanın seslerini dinlemek ve sincapları izlemek çok daha dinlendirici.

Reklâm
  • Film

Bayram tatilinde şehirde yapılabilecek aktiviteler biraz kısıtlı. Örneğin, müzeler ve galeriler açık değil, ancak sinemaya gidebilir, vizyondaki merak uyandıran filmlerden biri olan ‘Crossing / Geçiş’i beyazperdede izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Levan Akın’ın büyük beğeni toplayan ‘And Then We Danced / Ve Sonra Dans Ettik’in ardından yönettiği ve büyük bölümü İstanbul’da geçen yeni filmi, kan bağı ve seçilmiş ailelere dair dokunaklı bir dram. Akın’ın “dayanışmaya övgüm ve İstanbul’a aşk mektubum” olarak tanımladığı film, uzun süredir kayıp olan yeğeni Tekla’yı bulmak için kendine bir söz veren emekli öğretmen Lia’yı takip ediyor.

  • Müzeler

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi’ni daha önce ziyaret etmediyseniz, bayram tatili iyi bir fırsat. Haliç kıyısında, 1994 yılından bu yana sanayi, ulaşım ve iletişim tarihinin mirasını yaşatan Rahmi M. Koç Müzesi, Kurban Bayramı’nın üçüncü gününden itibaren ziyaretçilerini ağırlayacak. Müzenin geniş koleksiyonu, birbirinden ilginç 16 bini aşkın objeden oluşuyor. Klasik otomobillerden lokomotiflere, uçaklardan gemi ve teknelere kadar farklı dönemlerden objelerle tarihe ışık tutan müze, her yaş grubuna hitap ediyor. Müzenin en eğlenceli etkinlikleri arasında tekneyle yapılan Haliç turları geliyor. Sınırlı sayıda yolcuyla gerçekleştirilebilen turlar için müzeye gittiğinizde rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Hasköy Caddesi 5, Hasköy

Reklâm
  • Müzik

Bayramın birince gününe ve Babalar Günü’ne bir açık hava konseriyle nokta koymak isterseniz, Nazan Öncel’in senfoni orkestrası eşliğinde gerçekleştireceği performansı değerlendirin deriz. Türk pop müziğinin en sevilen seslerinden biri olan Nazan Öncel, güçlü sahne performansıyla da tanınıyor. Yaz akşamlarında püfür püfür esen Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda konser izlemenin de tadı bir başka doğrusu.

16 Haziran, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, 21.15, 456-3.420 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm