image

Evde kalanlara çevrimiçi öneriler

Konserler ve sergiler eve taşındı, ayrıca dört bir yandan film ve dizi önerileri yağıyor. Seçenekler o kadar çok ki, izlemeye ya da keşfetmeye nereden başlayacağımızı şaşırabiliyoruz. Time Out İstanbul ekibi olarak favorilerimizle karşınızdayız.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Çevrimiçi sergiler ve performanslar

Faces of Frida

İşte ‘sanal sergi’ tanımının hakkını veren harika bir sergi. Evde zaman geçirenler için gerçek bir hazine olan Google Arts and Culture’daki en başarılı sergilerden biri kesinlikle Meksikalı efsane ressam Frida Kahlo’ya odaklanan ‘Faces of Frida’ sergisi. Dünyanın dört bir yanındaki 33 müze ve sanat galerisinin katkılarıyla gerçekleşen bu sergide Frida Kahlo’nun hayatının ilk yıllarını, doğa sevgisini, eserlerinin arkasındaki hikayeleri keşfedebilirsiniz. 800’ü aşkın eserin yer aldığı sergi son derece etkileyici.

artsandculture.google.com

Akış/Flux: Marina Abramović + MAI

Ocak sonunda açılan Marina Abramović sergisini görmeyi erteleyelenlerden misiniz? O halde size iyi bir haberimiz var. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, sergi kapsamında gerçekleşen performansları çevrimiçi kanalları aracılığıyla bizlere sunmaya başladı bile. Instagram’da #EvdeSSM etiketiyle hem Abramović sergisi paylaşımlarını, hem de müzenin sunduğu diğer çevrimiçi sanatsal içerikleri izleyebilirsiniz.

www.sakipsabancimuzesi.org, www.instagram.com/sakipsabancimuzesi

Sanatçı ve Zamanı

İstanbul Modern’in Karaköy’deki mekanında gerçekleştirdiği son koleksiyon sergisi ‘Sanatçı ve Zamanı’nı şimdi üç boyutlu bir sanal turla keşfetmek mümkün. Sergide 109 sanatçının 193 çalışmasını inceleyebilir ve sergiye dair metinleri okuyabilirsiniz. Bu sergi, sanatçı, toplum, kültür, doğa ve evrenin zamanı arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

www.istanbulmodern.org

Ev Performansları Serisi

Performistanbul ekibi ‘Ev Performansları Serisi’ adını verdikleri projeleri kapsamında dünyanın dört bir yanından performans sanatçılarını bir araya getiriyor. Böylece sanatçılar çevrimiçi olarak bir canlı performans gerçekleştiriyor ve ardından dünyanın farklı bir bölgesinden başka bir performans sanatçısını etkinliğe katılmaya davet ediyorlar. Detayları Performistanbul’un Instagram sayfasından takip edin.

instagram.com/performistanbul

Pera Müzesi sergileri

Pera Müzesi’nin Google Arts and Cultre sayfası hayli hareketli. Koleksiyon sergileri ‘İmparatorluktan Portreler’, ‘Düşlerin Kenti: İstanbul’ ve ‘Kahve Molası’nı, graffiti üzerine kapsamlı bir sergi olan ‘Duvarların Dili’ni, çocukların Pera Öğrenme atölyelerinde ürettiği çalışmaları bir araya getiren ‘Yaz Yaz Yaz’ı burada görebilirsiniz. 17. ve 20. yüzyıldan manzaralar sunan ‘Düşlerin Kenti: İstanbul’ ve farklı ülkelerden grafiti sanatçılarının eserlerini bir araya getiren ‘Duvarların Dili’ sergileri favorimiz.

artsandculture.google.com/partner/pera-museum

 

İzleyin

YouTube’da ‘La Diva Turca’

Söz konusu opera olduğunda, akla gelen ilk isimlerden biri Leyla Gencer. Şimdi, büyük sopranoyu yakından tanımak için elimizde mükemmel bir fırsat var. İKSV, yapımcılığını üstlendiği ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselini dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açtı. Yaklaşık bir buçuk saatlik belgeseli Selçuk Metin yönetti. Metin ve senaryoda ise gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası var. Belgeselin çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da gerçekleşmişti.

Belgeseli İKSV’nin YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

MUBI’de ‘Beoning / Şüphe’

Başka platformlarda kolay kolay bulamayacağınız filmleri evde izlemenize olanak tanıyan MUBI hem sinema tarihine damgasını vurmuş yapımlara, hem de yakın tarihli cevherlere yer veriyor. Aynı anda yalnızca 30 film sunuyor MUBI, her gün bir tanesi eksiliyor ve yenisi ekleniyor. MUBI’de bu günlerde yine birçok harika seçenek var, ancak bizim önerimiz, yeniden izlemek isteyenler ve daha önce kaçırmış olanlar için ‘Beoning / Şüphe’. Chang-dong Lee imzalı film, 2018 yılında Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı. Klasik anlatı yapısının sınırlarını zorlayarak gergin bir atmosfer sunan film, Haruki Murakami’nin ‘Barn Burning’ isimli öyküsünden sinemaya uyarlandı. İzlediğinizde, 2018’in en iyi filmlerinden birinin ‘Beoning’ olduğunu düşünen eleştirmenlere hak vereceksiniz.

mubi.com/tr

beIN CONNECTte ‘Gisaengchung / Parazit’

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmi Bong Joon Ho imzalı ‘Gisaengchung / Parazit’ti kuşkusuz. Yoksul bir ailenin sıra dışı yöntemlerle zengin bir ailenin yanında işe girişinin hikayesini anlatan film, didaktik olmadan sınıfsal farklara değinmesiyle hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından övgüye boğuldu. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört Oscar kazanan film, Nisan başında beIN CONNECT’te gösterilmeye başladı. 

www.beinconnect.com.tr 

NHK World’ün dijital platformunda 10 Years with Hayao Miyazaki

Usta sanatçıların yaratım süreçleri hep merak edilir. Studio Ghibli’nin kurucusu Hayao Miyazaki de bu isimlerden biri. Yönetmen ve animasyon sanatçısı Miyazaki’nin eserlerini nasıl hayata geçirdiğini anlata dört bölümlük ‘10 Years with Hayao Miyazaki’ belgeseli kısa bir süre önce ücretsiz olarak erişime açıldı. Japon yönetmen Kaku Arakawa’nın çektiği belgesel ile yönetmenin çalışma ortamına ışınlanmaya hazır olun.

www.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/program/video/10yearshayaomiyazaki

BluTV’de ‘Alef’

Türkiye sinemasının son dönemdeki en başarılı yönetmenlerinden biri olan Emin Alper’in yönettiği ‘Alef’ dizisi 10 Nisan’da Blutv’de gösterimde. ‘Tepenin Ardı’ (2012) ve ‘Abluka’nın (2015) ardından son olarak ‘Kız Kardeşler’ (2019) ile hayranlığımızı kazanan Alper, ‘Alef’ ile ilk kez bir diziye imza atıyor. Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini üstlendiği dizi, İstanbul’da işlenen bir dizi seri cinayeti aydınlatmaya çalışan iki dedektifin öyküsünü anlatıyor.

www.blutv.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm