Fuerza Bruta

  • Etkinlikler
Fuerza Bruta
Fotoğraf: Zhao Junshi
Reklâm

Time Out diyor ki

İllüzyonlar ve dudak uçurtan numaralarla dolu bir dans gösterisinin, bir tekno müzik partisiyle aşılanmış hali Fuerza Bruta.

‘Fuerza Bruta’yı postmodern bir tiyatro şovu olarak tanımlayabiliriz. Bugüne dek 5 milyondan fazla izleyiciye ulaşan gösteri, emin olun izlediğiniz hiçbir şeye benzemiyor. Bir konser değil ama içinde canlı müzik var. Sirk değil ama vücutlarını muhteşem bir şekilde kullanabilen lastik gibi sahne adamları karşınızda cirit atıyor. Dans gösterisi değil ama sizi de dans etmeye teşvik edecek denli başarılı koreografiler mevcut… Tüm bunların yanı sıra teknolojinin de tüm olanaklarından faydalanılıyor ve ortaya gerçekten bitmesini hiç istemeyeceğiniz, hatta tam anlamıyla deşarj olabileceğiniz bir performans çıkıyor. Muazzam görsel efektler ve 360 derece görebildiğiniz bir sahne de cabası.

Diqui James’in yarattığı ‘Fuerza Bruta’ ilk kez 2005 yılında Buenos Aires’te sahneye kondu. Arjantinli James, ayakta izlenen, performansçıların havada şekilden şekle girerek seyircinin aklını aldığı muhteşem ‘De La Guarda’ şovunun da yaratıcısı aynı zamanda. James’in ‘De La Guarda’ sonrasında yarattığı ‘Fuerza Bruta’ öylesine başarılı oldu ki 50’yi aşkın ülkede sahnelendi. İstanbul’a ilk kez gelmelerine rağmen burada karşılaştıkları ilgi de hayli büyük. Kimi tarihler için biletler aylar öncesinden tükendi ve turneye yeni tarihler eklendi.

2007 yılında Off-Broadway’de sahne tozu yutmaya başlayan ‘Fuerza Bruta ekibi, 2009 yılında Moskova’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda da karşımıza çıkmıştı. 2012 senesine geldiğimizde ise ‘Fuerza Bruta’ya kayıtsız kalamayan Usher, ‘Scream’ parçasını seslendirmek üzere Off-Broadway’de ekiple birlikte sahnedeydi. Usher daha sonra, parçanın videosunda da bu performanstan görüntülere yer vermeyi ihmal etmedi.

“Tiyatro ve müzikallerle aram yok,” diyor ve ‘Fuerza Bruta’da sıkılacağınızı düşünüyorsanız, bu endişelerinizi derhal rafa kaldırın ve kapış kapış giden biletlerden birer tane kapın. “Tiyatro sevmek zorunda değilsiniz, bu şov herkese hitap ediyor,” diyor Diqui James. Kurgusal bir hikâye anlatmaktan ziyade, sizi duygusal ve fiziksel olarak deneyimleyebileceğiniz bir yolculuğa çıkarmayı tercih ediyor ‘Fuerza Bruta’. Ayakta izleyeceğiniz, interaktif bir gösteri olduğunu da not düşelim. 

Ayrıntılar

Adres:
Fiyat:
250 TL
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler