İstanbul’un +1 değerleri

Son günlerde +1 dünyasını sıkça duymaya başladık. Hayatın her alanına +1 olmaktan bahseden bu kültür bize de şehrin +1’lerini sıralamak için ilham verdi. Keyfe, lezzete, kültür sanata +1 olmak derken biz de İstanbul’un +1 değerlerini sıraladık.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Açık hava konserleri

İstanbul’un kalbi kesinlikle müzikle atıyor. Açık hava konserleri, şehrin iki yakasındaki birbirinden güzel programlara sahip canlı performans mekanları, İstiklal Caddesi gibi yerlerde karşımıza çıkan sokak müzisyenleri ve müzik festivalleriyle şehrin müzik sahnesi daima dopdolu. Müzik sahnesinde bugüne dek birçok grup ve müzisyen yetiştiren İstanbul, uluslararası birçok sanatçının da uzun yıllardan beri turnelerine dahil ettiği şehirlerinden biri. Bir süredir konserlere ve festivallere uzak kalsak da hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle müzikle hasret gidereceğiz. Konserlerde dostlarla bir araya gelmek, paha biçilemez canlı performansların tadını yeniden doyasıya çıkarmak için sabırsızlanıyoruz.

 

Parklar ve sahil şeritleri

Hem Avrupa hem de Anadolu yakasındaki parklar ve sahil şeritleri, şehre +1 değer katan adreslerin başında geliyor. Moda ve Bebek sahillerindeki yürüyüş parkurları özellikle hafta sonlarında her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Maçka Parkı da kesinlikle şehirdeki en popüler buluşma ve piknik rotalarından biri. Yürüyüş ya da spor yapanlar, arkadaşlarıyla buluşup piknik yapanlar, köpek gezdirenler sahilleri ve parkları her gün dolduruyor. İstanbul’u parkları ve sahilleri olmadan düşünemiyoruz.

 

Sokak lezzetleri

İstanbul dendiğinde aklınıza gelenleri saymanızı istesek, biri mutlaka şehirle özdeşleşen sokak lezzetleri olur. Kokoreçten balık ekmeğe, midyeden köfte ekmeğe; İstanbul’un sunduğu sokak lezzetleri saymakla bitmez. Son yıllarda şehrin dört bir yanını saran burgercileri de unutmamak lazım. Uzun bir gecenin sonunda yenen kokoreç ya da sucuk ekmeğin, lezzeti dillere destan midye dolmanın ve Sirkeci’yle özdeşleşen balık ekmeğin yerini ne tutabilir ki? İstanbul sokaklarında gezerken sürekli karnımızın acıkmasının sebebi kesinlikle şehrin bizlere sunduğu muhteşem sokak lezzetleri.

 

Manzaraya karşı akşam yemekleri 

İstanbul’a +1 değer katan deniz ve Boğaz manzarasının tadını çıkarmayı ihmal etmemek gerek. Şehrin farklı noktaları, harika manzaraya sahip mekanlarla dolu. İster bu mekanlarda rezervasyon yaptırın, ister piknik çantanızı evde hazırladığınız sandviçlerle doldurup sahillerin yolunu tutun… Manzaraya karşı bir şeyler yemenin tadına doyamayacağınıza eminiz.

 

Balkon ve teras keyfi

Evlerde kaldığımız son birkaç ayda balkon ve terasların değeri daha da arttı. Hele ki gün batımına karşı dostlarla balkonlarda keyif yapmanın tadı bambaşka. Eğer geniş bir alanınız varsa, mangalda pişirilen akşam yemeklerinin de tadına doyum olmaz. Marketten gerekli malzemeleri alın, dostlarınızı evinize çağırın ve kalabalığa girmeden küçük bir ekiple sosyalleşmenin tadını çıkarın. Evinin balkonu küçük olanlar da soğuk içecekleriyle müzik eşliğinde akşamüstü keyfi yapabilir. Günün yorgunluğunu atmak için daha iyi bir yol düşünemiyoruz.

 

#artıbir dünyasıyla ilgili detaylı bilgi için: @artibir

  

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm