Magnet Talks

MAGNET ISTANBUL'un gerçekleştirdiği "Magnet Talks" etkinliği, üç farklı konu başlığıyla katılımcılarını bekliyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Sanatsever birey ve kurumların kültür ve sanat alanındaki tüm ihtiyaçlarını tek bir platformda karşılamak üzere kurulan MAGNET ISTANBUL; ulaşılabilir sanat eserleri, atölye ve koleksiyon ziyaretleri, yurtiçi ve yurtdışı geziler, röportajlar, butik müzayedeler, sergiler, teorik atölyeler ve workshoplar gibi geniş etkinlik alanları yaratarak sanatı doğru, güncel ve hızlı bir şekilde erişilir kılmayı hedefliyor.

Atölye online olarak zoom.us üzerinden gerçekleşecek ve etkinlik günü katılım linki iletişim bilgilerinize iletilecektir.

Sanatçı Kimliğinin Oluşumu

Eğitmen: Osman Erden

Bu seminerde özellikle Rönesans döneminde sanat ile zanaatın ayrışması ile birlikte profesyonel bir meslek olarak sanatçılığın belirmesi, sanatın işlevsel bir faaliyet olmaktan çıkarılarak neredeyse kutsallık atfedilen bir alan içine sokulması, sanat eserinin alınıp satılabilen ticari bir değere dönüşmesinden bahsedilecektir.

17 Ocak 2021 Pazar, 17:00 - 18:30

Koleksiyon ve Müze Fikrinin Oluşumu

Eğitmen: Osman Erden

Bu seminerde Eski Yunan tapınaklarında tanrılara sunulan adaklardan oluşan ilk koleksiyonlardan 14.yy'da şekillenmeye başlayan nadire kabinelerine, Rönesans'ta Medici Ailesi'nin kurduğu müzeden 19.yy'daki müzecilik hareketlerine, 20.yy'ın başında Amerika'da modern sanata dair müzelerin faaliyete geçmesinden II. Dünya Savaşı sonrasında açılan çağdaş sanat kurumlarına kadar koleksiyon ve müze fikrinin tarih içinde nasıl ilerlediğine değinilecektir.

22 Ocak 2021 Cuma, 20:30 - 22:00

Sanat Eleştirisinin Oluşumu

Eğitmen: Osman Erden

Bu seminerde 18.yy Fransız Aydınlanması'nın önde gelen isimlerinden Denis Diderot'nun Salon Sergileri'ne dair kaleme aldığı eleştirel metinlerden 20.yy'a farklı dünya görüşleri doğrultusunda ilerleyen sanat eleştirisinin geçirdiği evrelerden bahsedilecektir.

31 Ocak 2021 Pazar, 17:00 - 18:30

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm