Sanal İstanbul

Türkiye’de üretilen FPS oyunu Zula, İstanbul’dan gerçek mekanlara da yer veriyor.

Ediz Pekinli |
Advertising
1/2
2/2
AKIN CELIKTAS

Counter Strike ve benzeri çevrimiçi FPS oyunlarının Türkiye’de ne kadar sevildiği malum. Vatansever kahramanlık hikayelerinin de bu topraklarda çok tuttuğunu g öz önüne alınca, Zula’nın başarısının nedeni belli oluyor: Türkiye’de üretilen, tamamen Türkçe olan bu o yun, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde geçen savaşlara sahne oluyor. Bir tarafta asker v e istihbaratçılardan oluşan Zula ekibi, diğer tarafta paralı askerler den oluşan Gladyo üyelerinin İstanbul’daki savaş alanlarına geçtiğimiz günlerde yeni bir tanesi daha eklendi. Her bir harita ortalama dört-beş aylık bir sürede, 7 ila 10 kişilik bir grafik ekibi tarafından hazırlanıyor ve gerçek mekanlardan esinlenerek oluşturuluyor.

Kız Kulesi

Zula’ya eklenen son İstanbul haritası, oyunun yaz sezonu güncellemesiyle beraber yayınlandı. Hikayeye göre Gladyo üyeleri, Kız Kulesi’nin altında gizli bir mahzen olduğunun haberini alıyor. Zula ekibi, buradaki tarihi eserleri ele geçirmek isteyen Gladyo’yu engellemeye çalışırken savaş, kulenin mahzeninden, yakınındaki bir vapura kadar sıçrıyor.

Üskdar Sokakları

Zula’daki bir diğer İstanbul haritasını bulmak için Kız Kulesi’nden çok uzaklaşmamız gerekmiyor. Üsküdar Sokakları oyunun açık havada geçen savaşlara sahne olan popüler haritalarından biri. Gerçek sokaklardan esinlenen haritada, sahildeki Şemsi Ahmet Paşa Camii bile yer alıyor.

Metro

Zula ve Gladyo ekipleri, Üsküdar ’da karşılaştıktan sonra savaş yer altına sıçrıyor. Bu haritanın e sinlendiği yer, Levent Metro İstasyonu’nun M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı kısmı. Zaten gerçekçilik açısından hayli başarılı olan bu haritayı görür görmez, nereden esinlendiğini anlıyorsunuz. Akıllarda kalan en önemli s oru ise, Zulacılar ve Gladyocuların buraya gelmek için Üsküdar ’dan Marmaray’a bindikten sonra aktarma yapıp yapmadıkları.

Zula, www.zulaoyun.com adresinden Windows işletim sistemlerine ücretsiz olarak indirilebilir.

E-SPOR SAHNESİ

Zula’nın kıran kırana mücadelelere sahne olan aktif bir e-spor topluluğu da var. Şu anki en büyük gündemi ise, 4. sezonu başlayan Süper Lig. 10 profesyonel takımın yarıştığı Süper Lig maçları, bu sezon Cumartesi ve Pazar günleri 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00 saatlerinde oynanıyor. Süper Lig’de toplam 200.000 liralık ödül dağıtılıyor; en iyi takımlar, 250.000 dolar ödül havuzlu Zula World Cup 2019’a katılma hakkı da kazanıyor. Süper Lig karşılaşmalarını, YouTube ve Twitch kanallarından canlı olarak izleyebilirsiniz.

www.youtube.com/zulaturkiye, www.twitch.tv/zulaoyun

 

Advertising