Venice VR Expanded 2020

Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ve Soho House İstanbul, 2-12 Eylül tarihleri arasında Venedik Bienali'nin “Venice VR Expanded 2020” seçkisine ev sahipliği yapıyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

La Biennale di Venezia (Venedik Bienali) 125 yıllık tarihinde ilk kez programını çevrimiçi yayınlayacak ve dünya çapındaki seçkin mekanlarda izleyicilerle buluşacak. Böylece küresel salgın günlerinde fiziksel olarak bir araya gelme zorluklarına yaratıcılıkla uyum sağlayacak. Portland, Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Cenevre, Hangzhou, Modena, Montreal, Moskova, Paris, Taipei ve Venedik’le birlikte İstanbul da bu yaratıcı ağın bir parçası olacak.

Kısaca “Venice VR Expanded”

Venice VR Expanded 2020, Venedik Uluslararası Film Festivali çerçevesindeki resmi yaratıcı VR yarışmasıdır. Bir sanat formu olarak sanal gerçeklik (VR), merakı teşvik eder ve farklı deneyimlerin paylaşılmasına yardımcı olur. Sanal gerçeklik teknolojileri, hikaye anlatımının da yeni olanaklarını keşfetmemizi sağlar. Sinema zamanı manipüle ederken, sanal gerçeklik de mekanı/uzamı manipüle ederek; deneyimleyen izleyicilere görsel ve işitsel manzaralar aracılığıyla gerçekçi veya sanatsal 360 derecelik bir deneyim sunar.

Venice VR Expanded 2020, izleyicileri 24 ülkeden 44'ün üzerinde sanatçının Sanal Gerçeklik projelerinin dünya prömiyerleriyle buluşturuyor. Tüm eserler sanal gerçeklik teknolojilerinin en yaratıcı uygulamaları arasından seçilmiş ve Venedik Film Festivali’nde yarışıyor. Animasyon film yapımcılarından bağımsız yönetmenlere, sanatçı ve oyun tasarımcılarından hikaye anlatıcılarına, yaratıcılığın farklı alanlarından uzmanlar sanal gerçeklik yapımlarında buluşuyor.

Venice VR’ı Nasıl Deneyimleyebilirsiniz?

2-12 Eylül tarihleri arasında Soho House İstanbul’da deneyime sunulacak olan Venice VR Expanded biletleri bugece.co üzerinden satışa sunulmakta. Bilet satın alırken, size uygun tarih ve seansı seçerek bilet alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Sizin için ayrılmış 45 dakikalık seans sırasında bu linkten ulaşabileceğiniz etkinlik programından seçtiğiniz içerikleri izleyebileceksiniz. Daha uzun süreli içerikleri deneyimlemek isteyen ziyaretçiler 2 bilet ile arka arkaya 2 seans rezerve edebilirler.

Etkinlik programında hangi içeriklerin hangi model VR gözlüklerde deneyimlenebildiği bilgisi yer almakta, bilet aldığınız VR gözlüğünün izlemek istediğiniz içerikle uyumlu olduğundan emin olun. Ne izlemek istediğinizden emin olamıyorsanız merak etmeyin, ekiplerin sizler için hazırlamış olduğu farklı menüleri mekana gittiğinizde seçebilirsiniz. Sizin için ayrılmış olan saatte en az 15 dakika önce gitmeyi unutmayınız.

 

 

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm