YENİDEN ŞEHİRDEYİZ!

Beraber olmayı ve birlikte eğlenmeyi çok özledik. Eski tadı yakalamak hemen mümkün olmasa da bir araya gelebilmenin yolları çoğalıyor. Şehrin tadını çıkararak sonbaharı karşılamanız için önerilerimizi listeledik.

Yazan:
Nadir Sönmez
Reklâm

27. İstanbul Caz Festivali

COVID-19 nedeniyle ertelenen 27. İstanbul Caz Festivali bu ay gerçekleştiriliyor. Festivali, 2-14 Eylül arasında açık hava mekanlarında, 4 Eylül-16 Ekim arasında ise çevrimiçi olarak takip edebilirsiniz. Swissotel The Bophorus, Feriye, The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Kuruçeşme Açık Hava Gösteri Merkezi gibi mekanların ev sahipliğinde gerçekleşecek festival, kültürel faaliyetleri sürdürme gerekliliğine dikkat çekiyor. Yerli müzisyenlerin ağırlıkta olduğu konser programı heyecan verici. Son albümleri ‘Maslak Halayı’na bayıldığımız Ayyuka, müzik eleştirmenlerince kent ozanı olarak anılan Can Güngör, kostümleri ve enerjik performanslarıyla İstanbul müzik sahnesinin vazgeçilmezi Baba Zula gibi isimler İstanbulluların sonbaharı karşılamasına eşlik edecek.

2-14 Eylül, çeşitli mekanlar, detaylar için: caz.iksv.org/tr

İstanbul Coffee Festival

Pandemi sürecinde hepimiz açık hava etkinliklerine hasret kaldık. Neyse ki, İstanbul Coffee Festival sayesinde tekrar mutlu kalabalıklara karışabileceğiz. Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nin 10.000 metrekarelik açık hava alanında gerçekleşecek festival kahve tutkunlarının buluşma noktası olacak. Seanslar halinde gerçekleştirilecek festivale seans başına alınacak ziyaretçi sayısı 6.500’den 3.000’e indirilmiş. Burada nakit kullanmak yok, tüm ödemeler Dreamon cüzdan uygulaması ile yapılacak. Çevrimiçi takip edilebilecek atölye ve paneller sayesinde kahvedeki asitler, demleme teknikleri, Türk kahvesinin tarihi ve baristalık gibi farklı konularda bilgi edinebilirsiniz.

17-20 Eylül, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi, seansların saat ve ücretleri için:

istanbulcoffeefestival.com.tr

KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu

Tiyatroya gitmeyi özleyenlere müjde! KüçükÇiftlik Park’ın yeşil yüzü olarak anılan KüçükÇiftlik Park Bahçe havaların soğuyacağı günlere dek tiyatro oyunlarını ağırlıyor. Huzurlu bir bahçede, hijyen önemlerine uyulan bir ortamda sosyalleşmenin tadını çıkarmak isteyenleri bekleyen program ise heyecan verici. DOT oyunu ‘Sesin Resmi’nde Esra Bezen Bilgin ve Yağız Can Konyalı, Edinburgh’ta buluşan iki sanatçı ruhun ilişkisini sahneye taşıyor. Duru Tiyatro’dan ‘İki Bekar’ komik bir çöpçatanlık hikayesi. Haluk Bilginer’i canlı izlemek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği, Oyun Atölyesi imzalı ‘Kral Lear’ açık havanın karanlığında daha etkileyici bir ambiyansa bürünüyor. İstanbul Halk Tiyatrosu’ndan Engin Altan rejili ‘Üçü Bir Arada’ da izleyebileceğiniz oyunlardan bir diğeri.

3, 10, 17, 18, 25, 26, 30 Eylül, KüçükÇiftlik Park Bahçe, Kapı Açılış: 20.00, 50 - 145 TL

Chill-Out Festival İstanbul

İstanbul bir festivaller şehri. Ancak bazıları var ki, zamanla şehrin eğlence nabzını tutan ve genç jenerasyonların birlikte büyüdüğü köşe taşlarına dönüşüyor. Chill-Out Festival da kentin müzik etkinlikleri arasında adıyla bile heyecan yaratanlardan. Sarıyer’de doğayla iç içe bir ortamda Lounge FM’in rafine müzik seçkisi, parçası olmaktan mutlu olacağınız dinamik bir kitleyle buluşacak. Nano gümüş iyon teknolojisi ile sterilize edilecek ortamda, geçtiğimiz ayların sıkıntısını unutmanız için müzik size şifa olacak.

5 Eylül, Garden Fiesta, 12.00, bilet fiyatları için bkz. biletix.com, chilloutfest.com

 

Sanat Park’ta

Kadıköy Belediyesi zor dönemlerde elini taşın altına koydu ve Kadıköy Özgürlük Parkı’nın kapıları sanata hasret kalanlar için düzenlenen konser ve tiyatrolar için açıldı. Sosyal mesafe gözetilerek planlanan organizasyon için amfi tiyatronun kapasitesi yüzde 60 düşürülerek 350 kişiye indirilmiş. Program dopdolu ve neredeyse her gün bir bir etkinlik var. 7 Eylül’de Tiyatro Medresesi’nin sahneye adapte ettiği Oğuz Atay harikası ‘Tehlikeli Oyunlar’ı izleyebilirsiniz. Funda Eryiğit’in performansıyla adından söz ettiren ‘Fotoğraf 51’ oyunu ise 15 Eylül’de sahnelenecek. Büyük Ev Ablukada 12 Eylül’de akustik bir performans sergileyecek. Lara Dilara’nın sakin sesiyle dinlenmek isteyenler ise parkın yolunu 13 Eylül’de tutacak. Biletler her etkinlik için sabit fiyatla, haftalık olarak satışa çıkıyor.

Eylül ayı boyunca, Kadıköy Özgürlük Parkı, 21.00, 25 TL

Remote İstanbul

Tarihi dokusu ve uluslararası standartlardaki teknik donanımıyla Kundura Sahne, İstanbul’un en etkileyici tiyatro sahnesi. Çağdaş dünya sahnesini takip etmek ve nitelikli eserleri programına almak konusunda özverili çalışan ekibi sayesinde İstanbul seyircisi önemli bir seyir deneyimi kazanacak. Dünyanın farklı şehirlerinde ilgi gören ‘Remote X’ performansının şehrimize uyarlaması ‘Remote İstanbul’ karantina sonrası izleyebileceğimiz ilk yabancı prodüksiyon. Gerçekliğe dair yeni perspektifler sunan Alman Tiyatro grubu Rimini Protokoll’un eserinde küçük gruplar halindeki izleyiciler, sahneye dönüşen İstanbul sokaklarında etkileyici bir ses atmosferi içinde yolculuğa çıkacak. Sahnelemelerinde genellikle interaktif etkileşime önem veren ve teknolojiyi kullanan ekip belgesel tiyatronun dünyadaki önemli temsilcilerinden. Bu sıra dışı teatral deneyim kaçmaz.

19 Eylül-15 Kasım arasında her hafta sonu, detaylar için: beykozkundura.com

İstanbul Night Flight Konserleri

Pandemi sürecinde kalabalık etkinliklerinin sosyal hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu anladık. Neyse ki, şehirdeki etkinliklerin sayısı bugünlerde artıyor. İstanbul Night Flight konserleri de Şubat 2021’e dek sürecek. Dünya yıldızlarını izleme şansı bulacağımız konser serisinin Eylül programı özellikle klasik müzikseverlere hitap ediyor. 4 Eylül’de Berlin Senfoni Orkestrası kulaklarınızın pasını silerken, 12 Eylül’de Karsu’nun etkileyici sesi sizi mest edecek. Ayın son konserini ise 25 Eylül’de Salzburg Senfoni Oda Orkestrası veriyor.

4, 12, 25 Eylül, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, detaylı bilgi için: biletix.com

5. Mindfulness Sempozyumu

Zihinsel dünyanıza önem veren biriyseniz, farkındalığınızı geliştirerek yaşam kalitenizi artırmaya odaklanan mindfulness akımından haberdarsınızdır. 2014 yılında Doç. Dr. Zümre Atalay tarafından kurulan Mindfulness Institute, yıl boyunca stres azaltmayı ya da kendinize şefkat göstermeyi öğreten eğitim programları sunuyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen Mindfulness Sempozyumu sayesinde birçok farklı konuda bilginizi artırabilirsiniz. Dünyaca ünlü araştırmacı ve uygulamacıların konuşma ve atölyelerinin olduğu program ruh sağlığının yanı sıra iş hayatı, kişisel gelişim, spiritüel yaşam gibi konularla da ilgili. Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Taner Damcı mindfulness uygulamalarının tıpta nasıl kullandığını, Almanya’dan gelen psikolog Prof. Dr. Tania Singer ise sosyal sinirbilimin mindfulness’a bakış açısını anlatıyor. Beslenmede farkındalık, öz-şefkat gibi farklı konulardaki atölyeler de program dahilinde.

26-27 Eylül, Mef Okulları Ulus Kampüsü, 350-400 TL

2. Uluslararası Kadın Kısa Film Yönetmenleri Festivali

Dünyada altı yıldır Amerika ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede sürdürülen festivalin Türkiye ayağı ikinci kez gerçekleşiyor. ‘Directed by Women’ ismiyle de bilinen ve her ülkeden kadınların filmleri aracılığıyla farklı kültürleri ve bakış açılarını buluşturan festivalin programında 2018 ve sonrasında çekilmiş filmler yer alıyor. Kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerindeki yapımları izleyeceğiniz festival Kadıköy Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşiyor. Sinemanın büyüsünü kadınların gözünden yaşamak isteyenlere duyurulur.

10-13 Eylül, İstanbul Yeldeğirmeni Sanat, ücretsiz directedbywomenturkey.com

İstanbul Rooftop Festival

Yazın gelişi insana nasıl çocuksu bir heyecan yaşatıyorsa, bitişi de benzer şekilde hüzünlendirebiliyor. Beşincisi düzenlenen Rooftop Festival da yaza elveda demenin en zevkli yollarından biri. 40’ı aşkın yerli müzisyenin sahne alacağı etkinlikler şehrin farklı mekanlarına dağılıyor. İstanbul’un terastan görünen ışıklı gece manzaralarını fotoğraflayıp Instagram hikayelerinizde yurt dışında yaşayan arkadaşlarınıza nispet yapabilirsiniz.

19 Eylül, çeşitli teraslar, 140 TL, istanbulrooftopfestival.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm