Ağustos ayında vizyonda ne var?

Ağustos'ta vizyona giren filmlere göz atalım.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Snake Eyes: G.I. Joe Origins 

Yönetmen: Robert Schwentke

Oyuncular: Henry Golding, Samara Weaving, Úrsula Corberó, Andrew Koji, Peter Mensah

Vizyon tarihi: 6 Ağustos

Çizgi film ve oyuncak serisi G.I. Joe, 2009’dan beri beyaz perde uygulamalarıyla zaman zaman vizyona giriyor. Karşımızdaki yapım ise hem serinin üçüncü halkası, hem de yeni bir maceranın başlangıç noktası niteliğinde. Kahramanımız, serinin en ünlü karakterlerinden Snake Eyes. Gizemli ninjanın geçmişini aydınlatan filmde, ‘Crazy Rich Asians / Çılgın Zengin Asyalılar’la Hollywood’un gözde jönlerinden biri olacağının sinyalini veren Henry Golding başrolde. Aksiyon türüne aşina olan Alman yönetmen Robert Schwentke, daha önce bilim kurgu serisi ‘Insurgent / Kuralsız’ı sinemaya uyarlamış ve Bruce Willis, Morgan Freeman ve Hellen Mirren’lı komik aksiyon filmi ‘Red’i çekmişti.

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

  

The Green Knight / Yeşil Şövalye 

Yönetmen: David Lowery

Oyuncular: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris

Vizyon tarihi: 6 Ağustos

Bir gün, Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin karşısına kimilerine göre yeşil giysiler içinde, kimilerine göre yeşil derili bir şövalye çıkar ve Kral Arthur’un sadık adamlarına meydan okur. Gönüllü bir şövalyenin kendisine bir balta darbesi indirmesine izin verecektir ancak tek şartı vardır: Karşılığında bir sene sonra o da baltasıyla gönüllü şövalyeye aynı darbeyi indirecektir. Arthur’un kibirli yeğeni Gawain, öldüreceğinden emin olduğu birinin kendisine zarar veremeyeceğini düşünerek gönüllü olur ve yeşil şövalyenin kafasını uçurur. Ancak yeşil ve artık kafasız şövalye, kellesini koltuğunun altına alarak “Seneye görüşürüz,” der ve Gawain’i gergin bir bekleyişe sürükleyerek yola koyulur. Çoğu filminde karanlık ve masalsı bir atmosfer yaratan Lowery, işte bu efsaneyi beyaz perdeye uyarlıyor. Yönetmen, amacının ‘Yüzüklerin Efendisi’ tarzında ama biraz daha ürkütücü ve masalsı bir öykü anlatmak olduğunu söylüyor. Zaten Gawain’in ölümü beklerken yaptığı yolculuk ve karşılaştığı tuhaf yaratıklar, böyle bir hikaye için ideal bir zemin hazırlıyor.

The Green Knight / Yeşil Şövalye

Resistance / Direniş

Yönetmen: Jonathan Jakubowicz

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Clémence Poésy, Félix Moati, Vica Kerekes, Matthias Schweighöfer

Vizyon tarihi: 6 Ağustos

Gelmiş geçmiş en ünlü pandomimci Marcel Marceau’nun yaşamından ilham alan ‘Resistance’, gerçek direnişin ne olması gerektiğini sorgulayan bir II. Dünya Savaşı filmi: Silahları kuşanıp kan dökmek mi, yoksa hayatta kalmaya çalışmak ve dik durmak mı? Filmde bu soruyu yeri geldiğinde doğrudan dile getiren Marceau, gerçek hayatta da savaş döneminde Fransız Direnişi’ne destek olmuş biri. Hatta Fransa’dan İsviçre’ye sığınmaya çalışan çocukların kaçış sırasında sessiz kalmaları için pandomim yeteneklerinden bile faydalanmış. Popüler kültürde rol aldığı filmlerle ve ilham verdiği dostu Michael Jackson aracılığıyla tanınan Marceau’yu Jesse Eisenberg canlandırıyor.

Resistance / Direniş

Free Guy / Gerçek Kahraman

Yönetmen: Shawn Levy

Oyuncular: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Joe Keery, Lil Rel Howery, Taika Waititi

Vizyon tarihi: 13 Ağustos

Çizgi roman ve video oyunu hayranlarının favori aksiyon yıldızlarından Ryan Reynolds, bu kültürlerden beslenen bir filmde yine başrolde. ‘Free Guy’da Reynolds’ın canlandırdığı kahramanımız Guy, aslında bir kahraman değil, figüran. Hani video oyunlarında arka planda duran, zaman zaman başlarına felaketler gelen, şu talihsiz figüranlardan. Her gün aynı şeyi yapmaktan sıkılan Guy içinde yaşadığı oyun dünyasına konuk olan gerçek insanların karakterleriyle etkileşime giriyor ve oyunlarının kapatılmasını engellemek için bir maceraya atılıyor. ‘A Night at the Museum / Müzede Bir Gece’ serisini çeken Shawn Levy’nin yönettiği komedi-aksiyon filmi, video oyunlarına aşina olanların gözünden kaçmayacak ayrıntılarla dolu.

Free Guy / Gerçek Kahraman

Old / Zamanda Tutsak

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Vicky Krieps, Alex Wolff, Thomasin McKenzie, Eliza Scanlen

Vizyon tarihi: 13 Ağustos

Shyamalan’ı küllerinden doğduğu için tebrik etmek gerek. ‘Sixth Sense / Altıncı His’in yönetmeni, başarılı gerilim filmlerine imza attıktan sonra ‘Avatar: The Last Airbender / Avatar: Son Havabükücü’ çizgi filminin beyaz perde uyarlamasını yönetmiş ve sevilen bir eseri vasat bir biçimde uyarladığı için neredeyse tüm kredisini tüketmişti. Daha düşük bütçeli, daha mütevazı prodüksiyonlarla yoluna devam eden Shyamalan, son yıllarda ‘The Visit / Ziyaret’ gibi özgün korku-gerilim filmleriyle sahnelere geri dönüyor. İlgi çekici konusu ve başrollerdeki yıldızlarıyla ‘Old’, Shyamalan’ın formunu geri kazandığının işareti olabilir. Tatil yerlerinin kalabalığından uzaklaşmak için ıssız bir sahile giden aileleri takip ediyoruz filmde. Başta her şey yolunda gibi görünse de aralarından birinin ölümü ve çocukların aniden büyümeye başlaması keyiflerini kaçırıyor, deniz-güneş-kumsal sefası mahvoluyor. Bu noktadan sonra grubun sahilden kaçma planları yaptığı, gizemli ve gergin bir macera başlıyor.

Old / Zamanda Tutsak

Sniegu juz nigdy nie bedzie / Bir Daha Asla Kar Yağmayacak

Yönetmenler: Malgorzata Szumowska, Michal Englert

Oyuncular: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura

Vizyon tarihi: 13 Ağustos

‘Cialo / Beden’ ve ‘Twarz / Yüz’ün yönetmeni Malgorzata Szumowska, film festivallerinden başarıyla dönen tuhaf komedi-dram filmlerine imza atmıştı. Szumowska, daha önceki filmlerinde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Michal Englert’le bu sefer yönetmenliği paylaşarak yine absürt bir dramla karşımıza çıkıyor. Masaj terapisti Zhenia ve ona bağımlı müşterilerinin öyküsünü izliyoruz. Gizemli güçleri olan ve müşterilerine masajdan çok daha fazlasını sunan Zhenia’yı, ’Stranger Things’te rol almış Ukraynalı oyuncu Alec Utgoff canlandırıyor. Son Oscar ödüllerinde Polonya’yı temsil etmek için seçilen, ancak adaylar arasında yer alamayan film, Szumowska ve Englert’ın uluslararası sinema camiasında daha da ünlenmesini sağladı. Bundan sonra adlarını Hollywood prodüksiyonlarında görmeye hazır olun.

Sniegu juz nigdy nie bedzie / Bir Daha Asla Kar Yağmayacak

Reminiscence / Zihin Gezgini

Yönetmen: Lisa Joy

Oyuncular: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton, Angela Sarafyan

Vizyon tarihi: 20 Ağustos

‘Westworld’ dizisinin yaratıcılarından ve yazarlarından Lisa Joy, ilk uzun metrajlı filminde Christopher Nolan filmlerini anımsatan bir konuyu ele alıyor. Nick Bannister (Hugh Jackman), teknoloji aracılığıyla müşterilerinin anılarını yeniden keşfetmelerini sağlayan bir özel dedektiftir. Aşık olduğu kadını bulmaya çalışırken, bir müşterisinin hatırasında şaşırtıcı bir şeyle karşılaşır: Görünüşe göre sevdiği kadın, ağır suçlara karışmıştır. Distopik bir dünyada geçen bu dedektiflik öyküsünün Nolan filmlerini anımsatması rastlantı olmayabilir, çünkü filmin yapımcıları arasında Joy’un eşi ve Christopher Nolan’ın pek çok filminin yazarı olan Jonathan Nolan yer alıyor. Nolan filmlerini ve ‘Westworld’ü sevenlere önerilir.

Reminiscence / Zihin Gezgini

 

Gunpowder Milkshake / Barut Kokteyli 

Yönetmen: Navot Papushado

Oyuncular: Karen Gillan, Lena Headey, Angela Bassett, Michelle Yeoh, Carla Gugino

Vizyon tarihi: 20 Ağustos

İsrailli yönetmen Navot Papushado, bol şiddetli filmi ‘Big Bad Wolves / Büyük Kötü Kurtlar’ ile Tarantino’dan övgü toplamıştı. Muhtemelen bu ilginin de etkisiyle Hollywood’a adım atan yönetmen, #MeToo çağına yakışan bir aksiyon filmiyle karşımızda. Kahramanımız, küçük bir kızı korumak için çalıştığı şirkete meydan okuyan bir suikastçı. Marvel filmleriyle ünlenen Karen Gillan’ın canlandırdığı suikastçı, aynı mesleğe yıllarını vermiş annesi ve ortaklarıyla iş birliği yapıyor. Gillan’a eşlik eden kadro ise ‘Game of Thrones’, ‘Wo hu cang long / Kaplan ve Ejderha’ gibi kült yapımların başrollerindeki karizmatik kadınlardan oluşuyor. Sonuçta karizmatik kadın kahramanların, iri kıyım erkekleri patakladığı bir aksiyon filmi ortaya çıkıyor. Papushado, gerçekçi veya zarif bir koreografi yerine, renkli ve hızlı bir aksiyon tercih ediyor.

Gunpowder Milkshake / Barut Kokteyli

Colectiv / Collective

Yönetmen: Alexander Nanau

Vizyon tarihi: 20 Ağustos

Ekim 2015’te Bükreş’te bir gece kulübünde yangın çıkmış ve 27 kişi hayatını kaybetmişti. Yaralanan insanlar da kazayı takip eden aylarda hastanelerde ölmeye başlayınca bir grup gazeteci ve aktivist olayı araştırmış, sonunda korkunç bir yozlaşmayı ortaya çıkarmıştı. Hastanelerde kullanılan dezenfektanların seyreltilmiş olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasıyla başlayan ve Romanya başbakanının istifa etmesiyle devam eden bir olaylar silsilesi tetiklenmişti böylece. ‘Colectiv’, uzman isimlerin çıkıp birilerini suçladığı belgesellerden değil; fütursuzca yalan söyleyen otorite figürleriyle mücadele edenlerin yanında duruyor kamera, bu sayede dinlemekten çok görüyor ve fütursuzca yalan söyleyen yetkililere inanmamaya alışıyoruz. Gazeteciliğin gücünü kanıtlayan film, Akademi Ödülleri’ne hem En İyi Belgesel, hem de En İyi Uluslararası Film dallarında aday olmuştu.

Colectiv / Collective

Candyman / Şeker Adamın Laneti 

Yönetmen: Nia DaCosta

Oyuncular: Yahya Abdul-Mateen II, Teyonah Parris, Tony Todd

Vizyon tarihi: 27 Ağustos

‘Get Out / Kapan’la beraber korku filmlerinde yeni bir alt tür doğdu ve ırksal ayrımcılığı konu alan yapımlar çoğaldı diyebiliriz. Televizyon tarafında ‘Lovecraft Country’, ‘Them’ gibi diziler, beyaz perdede ise ‘Get Out’un yönetmeni Jordan Peele bağlantılı projeler başı çekiyor bu yeni akımda. 1992 tarihli kült korku filmi ‘Candyman’in devamı olan bu yapım da işte bunlardan biri. Bu sefer yalnızca yapımcılığı üstlenen Peele, yönetmenliği ikinci uzun metraj tecrübesi için kamera arkasına geçen Nia DaCosta’ya devretmiş. Irksal bağlantı ise efsanenin başlangıcında saklı. Ünlü korku yazarı Clive Barker’ın kaleme aldığı efsaneye göre Candyman, beyaz bir kadınla ilişkisi yüzünden öldürülen siyah bir adamın ruhu. İlk ‘Candyman’ yapımları bol kanlı sahnelere yer verirken Nia DaCosta gerilim ve paranoyanın öne çıktığı, soylulaştırma meselesine değinen bir korku hikayesi anlatıyor.

Candyman / Şeker Adamın Laneti

Petite maman / Küçük Anne

Yönetmen: Céline Sciamma

Oyuncular: Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse, Stéphane Varupenne

Vizyon tarihi: 27 Ağustos

‘Portrait de la jeune fille en feu / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’nin yönetmeninden, anneler ve kızlarını anlatan bir film. Anneannesinin ölümünün yasını tutan sekiz yaşındaki Nelly, annesinin evi terk etmesiyle boşluğa düşüyor, ama neyse ki ormanda tanıştığı kendine çok benzeyen bir kız ona bu zorlu dönemde arkadaş oluyor. İki kız arasında aslında bilim kurgu filmlerine konu olabilecek bir ilişki var; ancak Sciamma bu ayrıntılarla ilgilenmiyor ve yas gibi ağır bir meseleyi ele almasına rağmen tatlı kalabilen bir dostluk öyküsü anlatıyor. Sekiz yaşındaki ana karakterleri canlandıran çocuk oyuncuları yönetme konusundaki başarısı, Sciamma’nın oyuncularla ne kadar iyi çalıştığını bir kez daha kanıtlıyor.

Petite maman / Küçük Anne

Başka ne var?

Peter Rabbit 2 / Peter Rabbit: Kaçak Tavşan

Vizyon tarihi: 6 Ağustos

Peter Rabbit 2 / Peter Rabbit: Kaçak Tavşan

The Croods: A New Age / Croodlar 2: Yeni Bir Çağ

Vizyon tarihi: 13 Ağustos

The Croods: A New Age / Crood’lar 2: Yeni Bir Çağ

Minari

Vizyon tarihi: 13 Ağustos

Minari

Druk / Körkütük

Vizyon tarihi: 20 Ağustos

Druk / Körkütük

Spiral: From the Book of Saw / Spiral: Testere Devam Ediyor

Vizyon tarihi: 20 Ağustos

Spiral: From the Book of Saw / Spiral: Testere Devam Ediyor
Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm