1/4
2/4
3/4
4/4

Avrupa’nın Hollywood açılımları

2014 tarihli İsveç filmi ‘Force Majeure / Turist’in Amerikan uyarlaması ‘Downhill / Yokuş Aşağı’ bu ay vizyona giriyor. Sırada, Hollywood’a ilham veren bu dört Avrupa filmi var.

Onur Aymete
Advertising

Ich seh ich seh (Goodnight Mommy) / Ölümcül Oyun (2014)

Bu ay vizyona giren ‘The Lodge / Mürit’in yönetmenleri Severin Fiala ve Veronika Franz, memleketleri Avusturya yapımı bu korku filmine imza atmıştı. Film, yüzünü değiştiren bir kozmetik operasyon geçiren bir anneyi ve ikiz çocuklarını konu alıyordu. Yeni bir eve taşınan aile, burada pek huzur bulamıyor; çünkü çocuklar, bandajların altında annelerinin olmadığından şüphelenmeye başlıyordu. Ani sahnelerden çok, psikolojik gerilimden güç alan film, konusunun da ilginçliği nedeniyle sinemada korkmak isteyenler için özgün bir deneyim olmuştu. Bu fırsatı ıskalamayan Amerikalı yapımcılar, ‘Take Me to the River’ (2015) ile gergin bir dram filmi yazıp yöneten Matt Sobel’i yönetmen koltuğuna oturtmuş. Söylenenlere göre yapım aşamasında olan Amerikan versiyonu ile önümüzdeki bir-iki sene içinde karşılaşabiliriz.

Toni Erdmann (2016)

Şakacı bir baba ve tekrar bağ kurmaya çalıştığı işkolik kızı… Hollywood’da zaten gördüğümüz bir öyküye benziyor değil mi? Babayla kızın başta sürtüşecekleri, ardından kızın babasını hayatından çıkarmaya çalışacağı ve en sonunda ortak bir noktada buluşup barışacakları belli, değil mi? İzlemeyenler için ‘Toni Erdmann’da neler olup bittiğini söylemeyelim, ama filmin depresif yanı bol bir komedi olduğunu belirtelim. Yönetmen Maren Ade, kendi deyişiyle mizahını umutsuzluktan çıkarıyordu. Amerikan uyarlamasının bu kadar hüzünlü olacağını sanmıyoruz, ama ana karakterin bir Whitney Houston parçasını söylediği sahneyi tekrar göreceğimizden eminiz. Ne de olsa, yersiz bir karaoke sahnesine yer vermeyen Amerikan komedisi olur mu? En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olan ‘Toni Erdmann’ın Amerikan uyarlaması, başta farklı isimlerle planlanıyordu. Jack Nicholson, uzun süreden sonra beyaz perdeye dönecek ve ‘Saturday Night Live’ ve ‘Bridesmaids / Nedimeler’den hatırladığımız Kristen Wiig ona eşlik edecek, senaristler arasında Lena Dunham yer alacaktı. Son haberlere göre bu isimlerden geriye yalnızca Wiig kaldı, senaryo ve yönetmenlik ise ‘Kids Are Allright’ (2010)’un yazarı ve yönetmeni Lisa Cholodenko’ya teslim edildi. 

Thelma (2017)

Biz Norveçli yönetmen Joachim Triern’in sıradaki filminin ne olacağını merak ederken, birileri son uzun metrajını Amerika’ya uyarlamak için harıl harıl çalışıyor. Cinselliğini ve süper güçlerini keşfeden dindar bir kızın öyküsünü anlatıyordu ‘Thelma’. Doğaüstü konusuna rağmen ana karakteriyle empati kurmamıza olanak veren sakin bir ritmi vardı öykünün. Amerika versiyonunun, benzer bir abartısız üslupla çekilip çekilmeyeceği merak konusu. Yeni ‘Thelma’mızın yönetmeni ise, ‘I, Tonya / Ben, Tonya’da kamera arkasında olan Craig Gillespie. Uyarlama hakkında son gelişmeleri Eylül 2018’de aldığımız için ne aşamada olduğundan emin değiliz. 

Den skyldige (Guilty) / Suçlu (2018)

Yalnızca başroldeki Tom Hardy’nin araba sürerken yaptığı telefon görüşmelerinden oluşan ‘Locke’u (2013) hatırlıyor musunuz? Şimdi bu filmin, bir ölüm kalım meselesini konu alan, 155 Polis İmdat (ya da Danimarka’da her ne deniyorsa) versiyonunu düşünün. İşte Gustav Möller’in ilk uzun metrajı olan bu Danimarka filmi, böyle bir şeydi. Filmde, kaçırılmış bir kadın telefonla polise ulaşıyor; biz de hattın ucundaki polisin, kadını kurtarmak için oturduğu yerden ter dökmesini istiyorduk. Bu özgün gerilim, Jake Gyllenhaal’un dikkatini çekmiş olmalı ki, kurucularından biri olduğu yapım şirketi hemen filmin haklarını satın almış. Başrolü de bizzat Gyllenhaal üstleniyor.

 

 

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising