Ayın vizyon filmleri

Bu ay vizyona girecek yapımlara yakından baktık.

Yazan:
Nadir Sönmez
Reklâm

Norm of the North: King Sized Adventure / Karlar Kralı Norm 2

Yönetmen: Richard Finn, Tim Maltby

Seslendirenler: Fatih Özacun, Uğur Taşdemir, Ali Çorapçı, Özgür Özdural

Vizyon tarihi: 3 Temmuz

Kutup ayılarını gördüğümüzde artık aklımıza hemen küresel ısınma geliyor ve içimiz burkuluyor. ‘Norm of the North: King Sized Adventure’ın başkahramanı Norm bir kutup ayısı ve animasyon filmlerin gerçeği unutturan masalsı görselliği sayesinde, ona bakarken hüzünleri evde bırakmak mümkün. Çocuklara hitap eden birçok filmde olduğu gibi kahramanımızı bekleyen bir görev var. Dexter isimli kötü kalpli bir arkeolog Çinlilere ait eski bir sanat eserini çalınca, eseri kurtarmak Norm ve fare arkadaşlarına kalıyor. Atıldıkları zorlu misyon onları dünya çapında bir maceraya sürüklüyor ve başlarına gelmeyen kalmıyor. Bazen helikopterlere asılarak gökyüzünde yolculuk etmesi gerekse de kolay yılmıyor Norm. Ne de olsa o, dünyanın en zorlu ikliminde hayatta kalmayı başarabilen bir türün sevimli temsilcisi.

 

Nuh Tepesi

Yönetmen: Cenk Ertürk

Oyuncular: Haluk Bilginer, Ali Atay, Mehmet Özgür, Hande Doğandemir

Vizyon tarihi: 3 Temmuz

Cenk Ertürk Boğaziçi Üniversitesi’nin sinemamıza kazandırdığı yönetmenlerden. Derviş Zaim’den ders aldıktan sonra kariyerinin yönünü değiştirip filmci olmaya karar veren Ertürk, New York’ta sürdürdüğü sinema eğitiminde Darren Aronofsky gibi usta yönetmenlerle çalışma şansı bulmuş. ‘Nuh Tepesi’ filmi erkek karakterlerin kırılganlığını gösterme biçimiyle dikkat çekiyor. Haluk Bilginer’in canlandırdığı İbrahim, Ali Atay’ın oynadığı oğlu Ömer’e hayatını zorlaştıracak bir vasiyet bırakır. İbrahim çocukken diktiğini söylediği bir ağacın altına gömülmek istemektedir. Ağacın bulunduğu köyün sakinleri ise ağacı Nuh Peygamber’in diktiğine inanmaktadırlar. Kime inanacağını bilemeyen Ömer kendini köşeye sıkışmış bir halde bulur. New York Tribeca Film Festivali’nden en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu (Ali Atay) ödülleriyle dönen film, Mart ayı başındaki gösterimlerinin ardından ikinci kez vizyonda.

The Room / Oda

Yönetmen: Christian Volckman

Oyuncular: Olga Kurylenko, Kevin Janssens, Joshua Wilson, Francis Chapman

Vizyon tarihi: 10 Temmuz

30’larındaki Kate ve Matt, New York’ta yaşarken daha dingin bir hayat hayaliyle New Hampshire’da izole bir eve taşınırlar. Evin eski sahiplerinin başına gelenleri öğrendiklerinde tedirgin olurlar ancak onları bekleyen güzel bir sürpriz de vardır. Evin içindeki bir oda, her ne isterlerse yerine getirmektedir. Bir Van Gogh tablosu ya da 1 milyon dolar… Elde etmek istedikleri her şeye sadece isteyerek sahip olunca coşkulu bir mutluluğun içine düşerler ancak çiftin en büyük arzusu gerçekleşince işler karışır. Sihirli oda sayesinde hayatlarına hazır bir bebek girince, onu diğer istedikleri şeyler gibi karşılayamayacaklarını idrak ederler. Tüketim çılgınlığını ve ebeveynlerin çocukları üzerindeki ideallerini eleştirel bir bakışla işleyen bu korku filminin en dikkat çeken unsurlarından biri çekimlerin gerçekleştiği ev. Venedik’teki bir sarayın kopyası olarak inşa edilen ve Belçika’da yer alan bu yapı, mimariye ilgisi olan seyircilere ayrı bir seyir zevki verecek.

Kızım Gibi Kokuyorsun

Yönetmen: Olgun Özdemir

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Yılşen Özdemir, Clémence Verniau, Şerif Sezer

Vizyon tarihi: 10 Temmuz

Beatrice 2016 yılında Nice’te gerçekleştirilen terör saldırısında ailesini kaybeder. Babasının vasiyeti üzerine, ailesinin cenazesini Antakya’daki Vakıflı Ermeni Köyü’ne götürmeye koyulur. Antakya Samandağ’da bir motele yerleşen Beatrice’in yolculuğu, yakınlarını kaybetmiş Suriyeli Hevi ve ülkesinde tatilde olan gurbetçi İbrahim ile kesişir. Bu üçlü, içlerinden birinin kaybının peşine beraber düşünce yakınlaşır. Çekimleri Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirilen film özellikle mülteci meselesine değinmesiyle yurt dışındaki birçok festivalin ilgisini çekmiş. Doğu Avrupa Film Festivali’nde en iyi kurgu, Milan Uluslararası Film Festivali’nde en iyi görüntü yönetmenliği ve Kuzey Avrupa Film Festivali’nde en iyi yabancı film yönetmenliği ödüllerini kazanan film, güncel politik meselelerin bireyler üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

 

Missing Link

Yönetmen: Chris Butler

Seslendirenler: Hugh Jackman, David Walliams, Stephen Fry, Matt Lucas

Vizyon tarihi: 17 Temmuz

2012 yılında ‘ParaNorman’ isimli animasyon filminin eş yönetmenliğiyle Oscar’a aday olan Chris Butler yine başarılı bir animasyonla karşımızda. Senaryosunu yazdığı ve yönettiği ‘Missing Link’ 2020 Oscar Ödülleri’nde de en iyi animasyon film ödülü adaylarından, Altın Küre’nin ise sahibi. Filmin başkahramanı sıra dışı Bay Link. 2,5 metre boyundaki ve 286 kilo ağırlığındaki sevimli ve melankolik kahramanımızın tüm vücudu tüylerle kaplı. İnsan soyunun atalarından olan bir türün dünya üzerindeki son örneklerinden olan Bay Link, artık görüntüsü ona benzemeyen insanlar arasında yalnızlık çekiyor. Shangri-La vadisinde yaşadığını duyduğu akrabalarına ulaşmak için yolculuğa çıkınca başına gelmeyen kalmıyor. ‘80 Günde Devriâlem’den esinlenerek yazılmış bu yolculukta kahramanımız buzullar ve okyanuslar gibi etkileyici görüntülere sahip farklı coğrafyalarda bulunuyor. Hugh Jackman’ın da aralarında olduğu seslendirme kadrosu, bu yapımın en büyük artılarından. Filmin prodüksiyon süreci stop-motion çekimlerin ne kadar meşakkatli olduğunu hatırlatan cinsten. Öyle ki sadece başkahramanın farklı durumlardaki mimikleri için 106.000 farklı yüz hazırlanmış.

War With Grandpa / Büyükbaba ile Savaş

Yönetmen: Tim Hill

Oyuncular: Robert De Niro, Uma Thurman, Christopher Walken, Jane Seymour

Vizyon tarihi: 17 Temmuz

İsminden de anlaşılacağı üzere bir dede-torun çekişmesini merkezine alan film ailecek izlemek için ideal bir konuya sahip. Karısı öldükten sonra kızının evine taşınan Ed’e, kalması için torunu Peter’ın odası verilir. Tavan arasında yaşamak zorunda kalan Peter ise odasını geri almak için amansız bir mücadeleye girer. Bu savaşı kolay kazanamayacaktır çünkü karşısında güçlü bir rakip bulur. Rüştünü ispatlamış yetenekli isimlerden oluşan oyuncu kadrosu filmi izlemek için başlı başına yeterli bir sebep. ‘The Irishman’ gibi karizmatik filmlerin yanı sıra komedilerde baba ve dede rolleriyle yeteneğini konuşturmaya devam eden Robert De Niro; Tarantino ve Lars von Trier gibi usta yönetmenlerin filmlerinde döktüren Uma Thurman ve 2017 Antalya Film Festivali’nde onur ödülü alan Christopher Walken’ı bir arada görmek eğlence vadediyor.

 

Mulan

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Yifei Liu, Jet Li, Jason Scott Lee, Donnie Yen

Vizyon tarihi: 24 Temmuz

90’lı yıllarda çocuk olanlar Mulan ismini meşhur animasyon filminden hatırlarlar kuşkusuz. Disney stüdyoları, animasyon klasiklerini live-action (canlı çekim) tekniğiyle uyarlamaya ve günümüze kazandırmaya başladı. Yani animasyon ete kemiğe bürünüyor ve çekimlerde gerçek oyuncular devreye giriyor. ‘The Lion King / Aslan Kral’ ve ‘Aladdin’ gibi örneklerden sonra ise sıra Mulan’da. Filmin yönetmeni Yeni Zelandalı Niki Caro. Sundance ve Toronto gibi film festivallerinde ödül kazanmış ‘Whale Rider / Balina’nın Sırtında’ filmiyle bilinen başarılı bir isim. Filmin hazırlık aşamasında Mulan karakterini oynayacak oyuncunun belirlenmesi için bir yıl süren bir casting sürecinden geçilmiş. Rolün sahibi Mulan’ın savaşçı ruhunu en iyi yansıtan performansı gösteren ve oyunculuğun yanı sıra şarkıcılık ve modellik de yapan Yifei Liu olmuş. ‘Mulan’, babasının yerine orduda savaşmak için erkek kılığına giren Çinli bir genç kadının kahramanlık hikayesini tekrar keşfetme şansı sunuyor.

Tenet

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson

Vizyon tarihi: 31 Temmuz

Takım elbise giyen ve uluslararası çalışan karizmatik casuslar insanlığı üçüncü dünya savaşından kurtarmaya çalışır. Zamanın alıştığımız gibi akmadığı bir âlemde… Christopher Nolan’ın 200 milyon dolara mal olan ve tüm dünyanın sabırsızlıkla vizyona girmesini beklediği son filmi ‘Tenet’in konusunda, iyi aksiyon sahneleri için gereken koşulların sağlandığını görüyoruz. ‘Inception / Başlangıç’ ve ‘Interstellar / Yıldızlararası’ gibi filmleriyle, yaşadığımız çağın en ilgi duyulan yönetmenlerden biri mertebesinde olan Nolan’ın beklentileri karşılayacağına olan inancımız tam. Filmin oyuncu kadrosu ise iştahımızın daha da kabarmasına sebep oluyor. Spike Lee’nin ‘BlacKkKlansman / Karanlıkla Karşı Karşıya’ filmindeki rolüyle Denzel Washington’ın oğlu olmaktan fazlası olduğunu ispatlayan John David Washington, hem ana akım sinemaya hem de auteur filmlerine yakışan Robert Pattinson, ‘The Great Gatsby / Muhteşem Gatsby’den beri göz dolduran Elizabeth Debicki… Filmin en merak edilen sahnelerinden biri için gerçek bir Boeing 747 uçağı patlatıldığını da not düşelim.

47 Meters Down: Uncaged

Yönetmen: Johannes Roberts

Oyuncular: Sophie Nélisse, Corinne Goxx, Brianne Tju, Sistine Rose Stallone

Vizyon tarihi: 31 Temmuz

Siz de zamanında ‘Jaws’ izlediğiniz için bazen köpek balığı olmayan sularda yüzerken bile paniğe kapılıyorsunuz değil mi? Tüm insanlığın bilinçaltına endişe salan bu korku klasiğini anımsatan ‘47 Meters Down’ da köpek balığı saldırısı riskini gerilim unsuru olarak kullanan bir başka filmdi. Serinin bu yaz izleme şansı bulacağımız devam filminde dört genç kadın arkadaş, kimsenin uğramadığı bir su altı şehrinde eğlence ve macera arayışına çıkıyor. Dalış yaparak kaşif güdüleriyle inceledikleri bu klostrofobik mağaralarda yalnız olmadıklarını anladıklarında ise kalp ritminizi değiştirecek bir gerilim başlıyor. ‘Storage 24 / Korku Kapanı’ ve ‘Darkhunters’ gibi filmlerinden beri istikrarlı bir şekilde korku janrında çalışan yönetmen Roberts, filme etkileyici doğa manzaraları eklemeyi de es geçmemiş.

The SpongeBob Movie: Sponge On The Run / SüngerBob KarePantolon: Firarda

Yönetmen: Tim Hill

Oyuncular ve seslendirenler: Keanu Reeves, Clancy Brown, Tom Kenny, Bill Fagerbakke

Vizyon tarihi: 31 Temmuz

Stephen Hillenburg tarafından Nickelodeon kanalı için yaratılan SüngerBob karakteri çağımızın en sevilen çizgi kahramanlarından biri. Bu yaz, sevimli karakterimizin serüvenlerini beyaz perdede izleme olanağınız bulunuyor. Önceki SüngerBob filmlerinin yönetmenliğini üstlenmiş Tim Hill’in yine yönetmen koltuğuna oturduğu yapımda, SüngerBob’un televizyonda anlatılan maceralarından önceki bir döneme gidiyoruz. SüngerBob’un evcil hayvanı Gary, salyangoz uykusuna yatıyor. SüngerBob ve Patrick ise onu eve geri getirmek için Kayıp Şehir Atlantik’e doğru yola çıkıyorlar. Filmin sürprizlerinden biri Keanu Reeves’in filmdeki karakterlerden biri olması. Peki, bu filmde olduğu gibi yıllardır SüngerBob’u seslendiren oyuncu Tom Kenny’nin gençliğinde stand-up yaptığını biliyor muydunuz?

The Lodge / Mürit

Yönetmen: Severin Fiala, Veronika Franz

Oyuncular: Riley Keough, Jaeden Martell, Lia Mchugh

Vizyon tarihi: 31 Temmuz

Severin Fiala ve Veronika Franz, ‘Ich seh ich seh / Ölümcül Oyun’ ile gerilim ve korku türünün dikkat çeken sinemacılarından olacaklarının sinyalini vermişlerdi. Yönetmen ikili yeni filmleri ‘The Lodge’ ile çıtayı yükseltmiş gözüküyor. Özellikle prodüksiyon tasarımındaki çabanın takdire şayan olduğu film klostrofobik bir atmosfere sahip. Grace evlenecek olduğu Richard’ın iki çocuğuyla tenha bir kasabadaki büyük bir evde baş başa kalıyor. Kış tatili için bir arada olan üçlünün başına tedirgin edici olaylar geliyor ve çetin hava koşulları dışarı çıkmayı imkansız hale getiriyor. ‘American Honey’ ve ‘The House That Jack Built’ gibi filmlerde rol alan Riley Keough, korku filmlerinde de iyi oyunculuk performansı izlemenin mümkün olduğunu hatırlatıyor.

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm