En iyi aile filmleri

Klasiklerden yeni yapımlara, evdeyken ailecek izleyebileceğiniz filmleri derledik.

Time Out İstanbul editörleri
Advertising

The Lion King / Aslan Kral (1994)

3 5 yıldız üzerinden
Film

Hem sevimli hem de hüzünlü bir yapım olan bu Disney klasiğini izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Hikaye, babası Mufasa’yı kaybettikten sonra tahta çıkmak zorunda kalan genç aslan Simba’yı merkezine alıyor. Ailesinin Simba’ya destek olacağını sanabilirsiniz ama kötü amca karakterinin bambaşka planları var. Sık dişini Simba! (‘The Lion King’in 2019 tarihli live-action versiyonunu da izlemeyi unutmayın!)

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone / Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Film

Harry Potter serisinin ilk filmi, izleyicileri fantastik ve heyecan verici unsurlarla dolu sihirli bir aleme götürüyor. Bu öyküde teyzesiyle birlikte kalan ve ondan kötü muamele gören öksüz ve yetim Harry ile tanışıyoruz. Ancak kahramanımız her şeyi değiştiren bir sırrı keşfediyor… O bir büyücü ve yakında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gitmesi gerekiyor. Kahramanımız okula vardığında birkaç arkadaş ediniyor ve annesiyle babasının tuhaf ölümüne sebep olan olayları açığa çıkarmaya başlıyor.

Advertising

Star Wars / Yıldız Savaşları (1977)

Film

George Lucas’ın eski usul uzay macerasını zevkle izlemek için çocuk olmanıza gerek yok. Lucas, bu filmde çocukluğunun cumartesi öğleden sonralarında izlediği filmlerin heyecanını yakalamaya çalıştığını söyler. Dolayısıyla bu filmin asıl hedef kitlesi 7-10 yaş arasındaki çocuklardır. Diğer seyirciler ise bu filmi ilk izledikleri zamana geri dönerek nostalji yapabilirler. İşte tam da bu nedenle ‘Star Wars’u kendi çocuğunuzla birlikte izlemek çok zevkli bir deneyim. Filmin meşhur müziğini duyduğunuz anda hemen yedi yaşındaki halinize geri döneceğinize bahse gireriz.

The Goonies (1985)

Film

Mikey’nin mücadele etmeden vazgeçmeye niyeti yok. Ailesi evinden çıkarılacak olsa da genç Mikey’nin Astoria’da kalmak için bir planı var. Bu aslında çok basit bir plan: Mikey ve arkadaşlarının tek yapması gereken, tek gözlü Willie’nin hazinesini bulmak. Kulağa çok kolay geliyor, öyle değil mi? Mikey, Chuck, Mouth ve Data, evlerini korumak için gereken eşyaları edinmek için bir maceraya atılıyor. Ancak işler sarpa sarıyor ve Fratelli ailesi, arkadaş grubunun planlarını fark ediyor. Acaba kahramanlarımız hazineye ulaşmayı ve çılgın Fratelli ailesinden kurtulmayı başarabilecek mi?

Advertising

Mary Poppins / Gökten İnen Melek (1964)

Film

P.L. Travers imzalı klasik çocuk kitabının Disney adaptasyonu, moraliniz bozuk olduğunda neşelenmek için birebir. Unutulmaz şarkılar, etkileyici danslar ve güçlü yardımcı oyuncularıyla, ‘Mary Poppins’ gerçekten coşku dolu bir film. Başroldeki Julie Andrews, Mary Poppins rolüne talip olan oyuncuların hepsini alt ederek, ünlü karakteri ele kemiğe büründürme şansına erişmiş ve performansıyla Oscar bile kazanmıştı. Sihirli güçlere sahip bir dadının mutsuz çocuklara yardım edişini anlatan bu film, evde kaldığınız günler için iyi bir tercih.

Home Alone / Evde Tek Başına (1990)

Film

Yılbaşı dönemiyle özdeşleşen bir film ‘Home Alone’. Serinin ilk filmi olan ‘Home Alone’da, kocaman bir evde yaşayan Kevin ve ailesi, Noel tatilini Paris’te geçirmeye hazırlanıyor. Ancak aile üyeleri şehre vardıklarında, Kevin’ı evde unuttuklarını fark ediyorlar. Evde her şey Kevin’ın kontrolü altında, ancak birkaç sinsi hırsız kahramanımızın yalnız olduğunu fark ediyor ve olaylar gelişiyor. Devam filminde ise Kevin bir kez daha evde unutuluyor, ailesi bu kez Florida’da tatil yapıyor. Kevin ise bir şekilde kendini New York’a giden bir uçakta buluyor. Serinin unutulmaz hırsızları Harry ve Marv da elbette peşinden gidiyorlar.

Advertising

Frozen / Karlar Ülkesi (2013)

4 5 yıldız üzerinden
Film

Disney prenseslerinin dünyasına yeni bir soluk getiren kız kardeşleri daha önce duymadıysanız sizi hemen onlarla tanıştıralım. Anna ile Elsa, Arendelle’de yaşamaktadır ve Elsa eşi benzeri görülmemiş bir yeteneğe sahiptir: Her şeyi buza çevirebilme! Çok geçmeden ikilinin ülkesi, Elsa’nın gücünü kazara kullanması sebebiyle sonsuza dek sürecek bir kış mevsimine mahkum edilir. Korkunç! Soğuktan etkilenenleri, zor günler beklemektedir. Anna, arkadaşlarının yardımıyla, Elsa’yı aramaya çıkar. Acaba iki kız kardeş, bu felaketin üstesinden gelebilecek midir? Filmdeki ‘Let It Go’ isimli şarkıya, minikler bayılacak. ‘Frozen’ın devam filmini de mutlaka izleyin.

Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo (2003)

Film

Anne ve babalar palyaço balığı Marlin’i çok sevecek ve kendilerini ona yakın hissedecekler. Bu deniz canlısı, çocuğu Nemo’ya karşı oldukça korumacı davranıyor. Nemo ise başına buyruk bir karakter… Nemo denizin derinliklerinde kaybolduğunda, onu kurtarmak ise Marlin’e düşüyor. Çocuklar, Nemo’nun yaşadıkları size ders olsun, anne ve babalarınızın sözünden çıkmayın!

Advertising

Inside Out / Ters Yüz (2015)

4 5 yıldız üzerinden
Film

Pixar’ın en yaratıcı hikayelerinden biri olan ‘Inside Out’ta duygusal bir macera sizi bekliyor. Bu sevimli filmin ana karakterleri, küçük bir kızın duyguları. Nefret, neşe ve üzüntü gibi… Bu duygular, babasıyla beklenmedik bir şekilde Orta Batı’dan San Francisco’ya taşınan kahramanımıza eşlik ediyor. Akıllıca kaleme alınmış bir senaryoya sahip olan bu büyüleyici ve eğlenceli filmi ailecek çok seveceksiniz.

The Wizard of Oz / Billur Köşk (1939)

5 5 yıldız üzerinden
Film

Bu Hollywood klasiği 70 yılı aşkın süredir, farklı nesilleri kendine hayran bırakıyor. Filmin gücünü nereden aldığına dair pek çok şey söyleyebiliriz; ancak yaşı küçük izleyiciler için filmin en ilgi çekici yönü, son derece canlı ve büyüleyici olan hayal dünyası. Uçan maymunlar, iyi kalpli cadılar, hızlı koşan korkuluklar, Munchkin ülkesinin pastel renkli şehirleri ve daha fazlası… Bir de tabii film zamansız bir mesaj veriyor izleyicilere: Dünyayı gezebilir, maceralara atılabilir, yeni dostlar edinebilir ve hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Ama günün sonunda, eviniz gibisi yoktur ve ailenizin ya da arkadaşlarınızın yerini hiç kimse tutamaz. Milyonlarca ailenin bu filmi çocuklarıyla birlikte sıkılmadan seyretmesinin sebeplerinden biri işte bu.

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising