Beyond

Görsel Hikaye Reçeteleri

Sinema odaklı Beyond24 etkinliğini organizatörlerinden dinledik

Nadir Sönmez
Advertising

Beyond24, sinemayı merkezine alan ancak reklam, sosyal medya ve VR gibi tüm görsel hikaye anlatım olanaklarını bünyesine dahil eden bir konferans etkinliği. Film, medya ve eğlence sektöründe çalışmak isteyenleri ve meraklıları profesyonellerle buluşturuyor, yenilikçi bilgilere erişimi mümkün kılan bir ortam sunuyor. Güverte Film tarafından düzenlenen Beyond24’teki ‘Kariyer Alanı’ sayesinde de birçok firma katılımcılarla bir araya geliyor. Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nün ev sahipliği yaptığı etkinlikler 2 ve 3 Mart’ta gerçekleşecek. Beyond24’ü daha iyi anlamak için organize eden ekiple konuştuk.

 Ekibi kısaca tanıyabilir miyiz?

Suzan Güverte Yapımcıyım ve Güverte Film’in kurucusuyum. Beyond24’te herkes her işi yapıyor aslında. Biz geçen sene Duygu’yla kurduk. Bu sene Evren’in de eş pozisyonlu katılımıyla güçlü bir ekibimiz oldu.

Evren Yeşil Çok uzun süre yapımda çalıştım. Sonra menajerliğe döndüm. İki dönem arasında da organizasyon yöneticiliği yaptım.

Duygu Cömert Festival koordinasyonunda çalıştım, şimdi programlama yapıyorum.

 Beyond 24’ü sinemayla ilişkisi sadece film izlemekten ibaret olan birine nasıl izah ederdiniz? Sinema sektörüyle sadece profesyonel bağları olanları ilgilendiren bir etkinlik mi?

Suzan Herkesin film fikri var. Bu normal çünkü hepimiz bir hikaye yaşıyoruz ve bu hikayenin anlatmaya değer olduğunu düşünüyoruz. Bu hikayeyi aktarmanın da birçok yolu var; daha görünür olduğu için de bunu film aracılığıyla gerçekleştirmek isteyen çok. Dolayısıyla Beyond 24 sadece profesyonellere değil; hikayesini film, reklam, video gibi mecralar aracılığıyla anlatmak isteyenlere yönelik. Bir fikrin bir ürüne dönüşmesi için geçirdiği yolculuğu öğrenmek isteyenlere hitap ediyor. Öte yandan sinema profesyonellerinin de uluslararası trendleri yakalayabilmelerini, kendilerini güncellemelerini ve kendi alanlarında sahip olmadıkları başka bilgilere erişebilmelerini sağlıyor.

Duygu Salt izleyiciler için de kamera arkasını keşfetme şansı tanıyor; bu izleme tecrübelerini zenginleştirecektir.

Evren Sadece sinemayla ilgili değil etkinlikler. Programımızda influencer’lar da yer alacak. Instagram’ı daha etkili kullanmak isteyen biri, sanal kimliğini nasıl yöneteceğiyle ilgili ufkunu genişletebilir. Çünkü sosyal medya da bir hikaye anlatma aracı.

 Beyond 24’ün model aldığı bir organizasyon var mı? Eğer yurt dışından esinlendiğiniz bir model varsa, bunu Türkiye’ye adapte ederken neleri değiştirmeniz gerekti?

Suzan South by Southwest’e gitmiştim ve muhteşemdi. O bir ilham modeli ama Beyond24 çok daha küçük ölçekli bir etkinlik tabii. Amacımız dahil olmak için bir yeterlilik ispatlamak zorunda olmadığınız, seçilmenin söz konusu olmadığı ve sadece bilet alarak bilgiye erişebildiğiniz bir ortam yaratmak. Bu tür işleyişe sahip organizasyonları model aldık. Beyond24’te katılımcılar konuşmacıların tecrübelerinden faydalanıyor, konuşmacılar da kendilerini duyurabildikleri bir alana sahip oluyor.

Duygu Beyond24’te senkronize panel düzenlemenin mantığının anlaşılması önemli. Hiçbir etkinlik katılımcılar tarafından zorunluluk gibi algılanmamalı, herkes kendi için gerekli konuları belirleyip, kendi konferans takip haritasını oluşturabilmeli.

 Beyond 24’ün işlevi nedir? Geçtiğimiz sene düzenlenen Beyond24 üzerinden anlatabilir misiniz?

Suzan En büyük işlevi ilham vermesi. Bir işin yapılması için atılması gereken adımlarla ilgili yol gösterdiğiniz anda, insanların kafalarında projeleri için parça parça kurdukları etaplar birleşmeye başlıyor. Networking ortamı sunmak şu an için Beyond24’ün önceliği değil, çünkü organizasyon bilgi paylaşımı odaklı. Zaten film endüstrisinde seçilmeye uğraştığınız ya da networking odaklı etkinlik sayısı fazla, sadece vermeye odaklanan girişimler ise az. İlham ve bilgi vermek, alan sağlamak, insanları bir araya getirmek Beyond24’ün mümkün kıldıkları.

Duygu Geçtiğimiz yıl, sektöre yeni girmeye çalışan katılımcılar ulaşmaya çalıştıkları insanlarla tanışma fırsatı buldular.

Evren Yolun başındakiler için de cesaretlendirici bir yapısı var. Bir sonraki sene doğru hedefle geldiğinde projenizi ilerletmenizi sağlayacak bir alan. Bu tip organizasyonları düzenleyenlerin de, katılımcılarının da ileriyi ve uzun vadeyi düşünmeleri gerekiyor. Dolayısıyla Beyond24 katılımcılığının anlamı süreklilikle artıyor.

 Beyond 24’ün bu seneki programında yer alan heyecan verici örnekler neler?

Suzan İnsanları oyuncular çok heyecanlandırıyor tabii. Ercan Kesal senaryo yazım sürecini, Onur Saylak oyunculuktan yönetmenliğe geçişini konuşacak. Tolga Akıncı gişe rakamlarının nasıl doğru okunacağını anlatacak ve verinin pazarlamaya etkisi hakkında bilgi verecek. Rakamlarla proje oluşturmak sinemacıların çok yakından bilmesi gerektiği halde ilgilenmedikleri bir alan mesela. Oyunculuk ve şöhretlik mesleği arasındaki farkı ise Engin Alkan’dan dinleyecek katılımcılar.

Evren Mesela Onur Saylak ana medyada da, dijital platformlarda da, sahne üstünde de var. Tüm bunları bir bünyenin yapıyor olması kıymetli. Onun kafasında bu düzlemleri nasıl ayırt ettiğini merak ediyorum çünkü hepsinde aynı başarı çizgisini sürdürüyor. Ustalık sınıfı niteliğindeki bu konuşmalar, gençler için motive edici hayat hikayeleri niteliği de taşıyor. Önlerine çıkacak tuzaklardan haberdar olmalarını sağlayacak ve seçtikleri meslekten vazgeçmelerinin önüne geçecek öneriler içerecek.

 Beyond24 kapsamında bir de Kariyer Alanı oluşturuyorsunuz. Burada nasıl bir trafik olacak?

Suzan Şirketlerin kendilerine ait bir masalarının olduğu, konuşmacı ya da katılımcılarla birebir iletişim kurabildikleri bir alan yaratıyoruz. Katılımcılar CV’lerini bırakabilecek, iş başvurusu yapabilecek ya da beraber çalışabilmek için kart değiş tokuşunda bulunabilecekler. İleri senelerde büyütmeye çalışacağımız bu kısım, profesyonel bir görüşme alanı.

Duygu Garage Atlas, Bengs Productions, Fongogo, Filim Okulu ve daha fazlası bu sene yer alacak şirket ve kurumlar arasında yer alıyor. Katılımcıların bu bölümde VR deneyimi yaşamak ya da su altı çekim teknikleri hakkında bilgi edinmek gibi seçenekleri de olacak.

 Geçen sene Beyond 24’ü ilk kez düzenlediniz. Etkinliğin ikincisini gerçekleştirmek için sizi ne motive etti?

Suzan Katılımın yüksekliği bizi çok memnun etti. Daha sonraki senelerde konuşmacı olarak katılmak isteyenler bizimle iletişime geçti. Gönüllülük başvurusu da katlanarak arttı.

Duygu Sponsor teklifleri almak sevindiriciydi.

Evren Konuşmacı olarak katılmak isteyenlerin bizimle iletişime geçmesi çok değerli. Programımızdaki içerik kalitesine uygun önerilerin gelmesi bizi heyecanlandırdı.

 Gelecekte Beyond24’ün nasıl dönüşeceğini öngörebiliyor musunuz?

Suzan Etkinliğimizi beş sene içinde uluslararası hale getirmek istiyoruz. Doğuştan global bir kurumuz; doğru yatırım, doğru iş planı ve doğru sponsorluk ile birlikte önümüzdeki seneden başlayarak büyümeyi düşünüyoruz. Beş sene sonucunda konuşmacıların yarıdan fazlasının yabancı olduğu ve uluslararası bir dilin hakim olduğu bir etkinliğe dönüşmesini istiyoruz Beyond24’ün.  Katılımcıların etkinlikten çok önceden haberdar olduğu ve özellikle Balkan bölgesinden katılım sağlanacak bir buluşma noktası olması temennimiz.

 Sinema sektöründe ortak tanıdığınız olmayan birine ulaşma şansınız nedir? Beyond 24 tanıdıklar aracılığıyla iş yapılan bir endüstride yeni ilişki kurma biçimlerini mümkün kılabilir mi?

Suzan Ben beyaz yaka eğitiminden geliyorum. Hem burada hem de aldığım yurt dışı eğitimlerinde alışık olduğum bir bilgilenme biçimi vardı: Bir bilgiye sahip değilsen, sahip olan kişiyi ararsın ve ona danışmak için buluşursun. Bu benim hayatımda çok hakimdi ve bilginin paylaşılmadığı bir endüstriye geldiğimde acısını çok çektim. Bence sinema endüstrisinde tanımadığın birine ulaşmak çok zor. Ama bu aradaki adımlardan dolayı değil, insanların sizinle zaman geçirme isteğinin ve toleransının eksikliğiyle alakalı bir durum. Biz de paylaşma içgüdüsüne sahip insanları etkinliğimize konuşmacı olarak çağırmayı istiyoruz. Soruları cevaplamayı seven ve insanların düşüncelerini önemseyen konuşmacıları göreceğiz Beyond24’te. İnsanlara kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam oluşturup, oradaki alışverişin bencil olmadığını gösterebilirsek, konsept her geçen sene ilerleyecek. Popülerlik bir kıstas değil.

Duygu Samimi ve babacan bir ortam var Beyond24’te.

Evren Bayrağı yeni gelenlere verip, mesleği ilerletmeye yönelik düşünenleri ağırlıyor.

 Katılımcılar giriş ücretini hangi kıstaslara göre değerlendirmeliler?

Suzan Biletler böyle bir etkinliğin dünyadaki versiyonları ile karşılaştırıldığında çok uygun. Türkiye’deki bir sinema eğitiminin saat ücreti baz alınarak düşünüldüğünde de Beyond24’a giriş biletlerinin uygun olduğu anlaşılıyor. Bir katılımcı 40 panel arasından seçtiği 14 tanesini takip edebilir. Senede bir kere olan ve örneği bulunmayan bir etkinlik.

Evren Normalde yıl içinde ayrı ayrı kovalanması gereken etkinlikler bir arada. Akademilerde düzenlenen iki günlük atölye fiyatları düşünüldüğünde anlaşılır aslında Beyond24 biletlerinin fiyatının makul olduğu. Ayrıca kontenjan sorunu yok, konferanslar büyük amfilerde düzenleniyor.

Beyond24, 2-3 Mart, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, kombine: 190-440 TL, günlük: 100-250 TL, www.beyond24istanbul.com

 

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising