İstanbul'un dört bağımsız sinema salonu

Şehrin yegane bağımsız sinema salonlarından dördünü yakından inceliyoruz.

Yazan:
Onur Aymete
Reklâm
Kadıköy Sineması
 • Sinema
 • Kadıköy
1967 yılında kapılarını açan Kadıköy Sineması, şehrin en eski salonlarından biri. Kadıköy’ün bir sinema salonu cenneti olduğu dönemlerde bile, komşularının arasında öne çıkardı Kadıköy Sineması. Bunun en büyük sebebi, salonunun benzersiz eğimi. Başka salonlarda görüş açınıza giren kafalardan dolayı perdenin bir kısmını kaçırmanız işten bile değilken, Kadıköy Sineması’nda durum başka. Öyle bir eğimden bahsediyoruz ki, ön sıralara doğru ilerlerken tökezlerseniz perdeye kadar yuvarlanabilirsiniz. 90’lı yıllarda işletmesi Rexx Sineması’nın sahiplerine geçen Kadıköy Sineması, şu an mülk sahibi Funda Kocadağ tarafından işletiliyor. 1968 ve 1988 yılları arasında Kocadağ’ın babasının işlettiği sinema, aile evine geri döndü diyebiliriz. 318 kişilik büyük salon, şehrin inşa edildiği gibi kalan tek sinema salonu; ayrıca binada 55 kişilik küçük bir salon daha var.
Atlas Sineması
 • Sinema
 • Beyoğlu
İstanbul Film Festivali’nin ve eski usul sinema deneyiminin kalesi… Atlas Pasajı içinde bulunan, sinemanın yer aldığı kısım aslında 1870’deki Büyük İstanbul Yangını’ndan sonra Agop Köçeyan tarafından kışlık ev olarak yaptırılmış. Zamanla kullanım amacı değişmiş, bir eğlence merkezine dönüşmüş ve 1948’de 1.860 kişilik kapasitesi ve 35 locası ile Atlas Sineması açılmış. Sinema salonlarının bölünerek çoğalma alışkanlığına boyun eğdiğinde ise 500, 130 ve 85 kişilik üç salona ayrılmış. Büyük salonunda 16 adet loca da yer alıyor. Sinemanın işletmesi, Türkiye sinemasının emektarlarından İrfan Yücesoy ve Türker İnanoğlu’nun ellerinde. İnanoğlu, geçtiğimiz aylarda Atilla Dorsay’a T24 için verdiği röportajda konuyla ilgili “Ben Atlas’ı bırakırsam […] hemen gidecek orası. Bekliyorlar, sinemacılıktan çıkaracaklar. Binayı elleyemezler ama, bunu yapabilirler,” diyor ve sinemadan bir kuruş bile para kazanmadığını ekliyor. Atlas’ta nadiren de olsa İstanbul Film Festivali dışında etkinlikler de gerçekleşiyor. Mesela geçtiğimiz aylarda düzenlenen Yeşilçam Film Günleri’nde klasik Arzu Film eserleri gösterildi. Benzer etkinlikleri yakalamak için Atlas’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.
Reklâm
Beyoğlu Sineması
 • Sinema
 • Beyoğlu
Yeni açılan sinema kompleksleri dışında İstiklal’in en genç sinema salonu unvanı hâlâ Beyoğlu Sineması’nın. 1989’da açılan salonun, geçtiğimiz sene kapanma riskiyle karşı karşıya kaldığını duymuşsunuzdur. Sadakat kartıyla sinemaya destek olanlar sayesinde ayakta durabildi Beyoğlu Sineması. İşletme ise artık sinema yazarı Cem Altınsaray ve FilmLoverss sitesinin kurucusu Utku Ögetürk’e emanet. Salonun emektar çalışanlarıyla yeni neslin buluştuğu bir ekip var artık Beyoğlu Sineması’nın arkasında. Ekim ayında yenilenen salon ise eskisine göre daha konforlu. Koltuklar yenilendi, diz mesafesinin genişlemesi için seyirci kapasitesi 286’dan 246’ya düşürüldü ve salon, görüş açısını rahatlatan kademeli bir platform üzerine taşındı. Sinemanın fuayesi film beklerken vakit geçirmek için ideal bir yer, büfesinin ıspanaklı böreğini de öneririz.
Rexx Sineması
 • Sinema
 • Moda
Anadolu Yakası cahilleri için Rexx’in önemini özetleyelim: Vaktiyle Yapı Kredi binası Beyoğlu için ne anlama geliyorsa, Rexx Sineması da Kadıköy için o anlamı taşıyordu. Emo terimi daha keşfedilmemişken gotik gençler sinemanın önünde buluşur, siyah ojelerini kıyaslar ve birer lira dilenerek günü kurtarmaya çalışırlardı. Rexx, hâlâ Kadıköy’ün en gözde buluşma noktalarından biri. Sinemanın tarihi ise girişini mesken edinen gençlerin doğumlarından çok öncelere uzanıyor. 1870’larda Apollon Tiyatrosu olarak açılan mekan, ilk Türk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’nin sahneye çıktığı ilk yerdi aynı zamanda. 1930’lı yıllarda bina, Hale Sineması’na dönüştü ve 1962’de de Reks Sineması adını alarak el değiştirdi. Uzun süre İstanbul’un en büyük sinema salonu unvanı Reks’in elindeydi ama 2000’lere doğru adının Rexx olarak değişmesinin ardından devasa salonu önce üçe, ardından altıya bölündü. Yine de birinci salonun hâlâ tatmin edici derecede geniş ve konforlu olduğunu hatırlatırız.
Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm