1/9
Été 85 / 85 Yazı
2/9
Été 85 / 85 Yazı
3/9
Exil / Yabancı
4/9
Kapan
5/9
Kapan
6/9
Synchronic
7/9
Synchronic
8/9
Undine
9/9
Undine

Kasım ayının filmleri

Sinema salonlarında bu ay hangi filmler gösterime giriyor?

Onur Aymete
Advertising

Été 85 / 85 Yazı

Yönetmen: François Ozon

Oyuncular: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin

Vizyon tarihi: 6 Kasım

François Ozon’un son filmi, 73. Cannes Film Festivali seçkisine girmiş ve festival pandemi nedeniyle iptal edilince sonbaharı beklemişti. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen ‘Été 85’, 16 yaşındaki Alex ve 18 yaşındaki David arasındaki yaz aşkını konu alıyor. 80’lerde ve Avrupa’nın imrenilesi yazlık beldelerinden birinde geçmesi nedeniyle ‘Call Me By Your Name / Beni Adınla Çağır’ı getirebilir akla ama buradaki ilişki daha fazla gerginliğe gebe. Geçmişe dönüşlerle ilişkinin akıbetinin yavaş yavaş ortaya çıkması, öyküye gizem katıyor. Filmin esin kaynağı olan 1982 tarihli roman ‘Dance On My Grave’, büyük bir yayınevinden çıkıp da eşcinsel bir ilişki anlatan ilk gençlik romanlarından biri olmuştu.

Exil / Yabancı

Yönetmen: Visar Morina

Oyuncular: Misel Maticević, Sandra Hüller

Vizyon tarihi: 13 Kasım

Bazı gerilim filmleri, sıradan korkuların üzerine giderek izleyiciyi diken üstünde tutar. ‘Exil’in başarısı da işte burada yatıyor. Almanya’da çalışan Kosovalı Cafer’in karşılaştığı ayrımcılıklar üzerine kurulu bir öykü izliyoruz. Kapısında bulduğu ölü sıçanlar, iş arkadaşlarının Cafer adını doğru dürüst öğrenememesi gibi olaylar güçlendiriyor şüphelerini. Yönetmen Visar Morina, bu endişeleri görsel olarak güçlendiren sahneler kurguluyor, başroldeki Misel Maticević’in tedirgin edici performansı ise seyircinin ister istemez etkilenmesini ve öyküye kapılmasını sağlıyor. Son İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışması’nda yer alan film aynı zamanda 2021 Akademi Ödülleri’nde Kosova’nın Yabancı Film dalındaki adayı oldu.

Kapan

Yönetmen: Seyid Çolak

Oyuncular: Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş, Sami Aksu

Vizyon tarihi: 13 Kasım

Bugüne kadar kısa filmler çeken Seyid Çolak’ın ilk uzun metrajı ‘Kapan’. Beyşehir Gölü’ndeki Mada Adası’ndaki beş balıkçının yaşamı, aralarından birinin aniden kaybolmasıyla altüst oluyor. Bir şekilde adaya gelen vahşi bir kurt, balıkçıların doğayla ilişkisini daha da tehlikeli kılıyor ve ada, gergin bir ortama dönüşüyor. Yönetmen, Türkiye’nin yerleşim yeri bulunan tek göl adası Mada’dan esinlenerek yazmış öyküyü. Doğal olarak mekan, filmin en büyük görsel unsurlarından birini oluşturuyor. Öykü ise tehlike karşısında canavarlaşan insanların ilişkilerine odaklanıyor. 2019 yapımı film, Nepal’den Malatya’ya pek çok festivalde yarıştıktan sonra nihayet bu ay sinema salonlarında gösterime giriyor.

Synchronic

Yönetmenler: Justin Benson, Aaron Moorhead

Oyuncular: Jamie Dornan, Anthony Mackie

Vizyon tarihi: 27 Kasım

‘Resolution’, ‘Spring’, ‘The Endless’ gibi kalburüstü korku filmlerine imza atan yönetmen ikilisi Justin Benson ve Aaron Moorhead, bu sefer iki ünlü oyuncuyla bir bilim kurgu öyküsü anlatıyor. ‘Fifty Shades of Grey / Grinin 50 Tonu’ serisinin yakışıklısı Jamie Dornan ve çeşitli Marvel filmlerinde boy gösteren Anthony Mackie’nin canlandırdığı iki ambulans görevlisi, gizemli bir uyuşturucu yüzünden ölen insanlarla karşılaşıyor. Uyuşturucuyu kullananların zamanda yolculuk ettiği ortaya çıkınca film, gerçeküstü bir yola sapıyor. Zekice kurgulanmış bir bilim kurgu ‘Synchronic’, yönetmenlerinin kariyerinde iyi bir adım olduğu belli.

Undine

Yönetmen: Christian Petzold

Oyuncular: Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree, Jacob Matschenz

Vizyon tarihi: 27 Kasım

Berlinale’nin gediklilerinden; ‘Phoenix’, ‘Barbara’ ve ‘Transit’in yönetmeni Christian Petzold’un son eseri ‘Undine’. Filmin ve ana karakterinin adı olan Undine sözcüğü, denizkızı gibi mitolojik canlılar için kullanılan bir kelime. Petzold’un Undine’si sevgilisine, kendisinde ayrılırsa onu öldürmek zorunda kalacağını söylüyor. Sevgilisi tarafından terk edildikten sonra Undine, yeni (ve daha sağlıklı) bir ilişkiye yelken açsa da geçmiş peşini bırakıyor. Acaba mitolojinin kana susamış denizkızları gibi, onu bırakan erkeği öldürmek zorunda mı kalacak? Petzold, son filmlerinin aksine, günümüzde geçen bir öyküyü beyaz perdeye taşıyor. Başroldeki Paula Beer, son Berlinale’de Gümüş Ayı En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmış ve böylece bu ödülü alan son kişi olmuştu; çünkü bundan sonra festivalde en iyi oyuncu ödülleri, kadın ve erkek ayrımı yapılmadan dağıtılacak.

 

 

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising