Myke Simon, Unsplash
Myke Simon, Unsplash

Mayıs ayında vizyonda ne var?

Mayıs ayının kaçırılmaması gereken filmleri.

Seda Pekçelen
Yazan:
Seda Pekçelen
Reklâm

Mayıs ayında vizyonda ne var?

 • Film

1968 tarihli ‘Planet of the Apes’ iki astronotun maymunların hüküm sürdüğü bir gezegene düşmelerinin ardından oradan kurtulmaya çalışmalarını anlatıyordu. Şoke eden sonuyla fenomene dönüşen film, daha sonra dev bir seriye dönüştü. Serinin yeni halkası olan ‘Kingdom of the Planet of the Apes’in yönetmen koltuğunda ‘Maze Runner’ üçlemesi ile hatırlayabileceğiniz Wes Ball oturuyor. Filmde, genç bir maymunun çıktığı ufuk açıcı yolculuğa tanık oluyoruz. Sezar'ın saltanatı artık geçmişte kalmıştır. Genç maymun, geçmişe dair bildiği her şeyi sorgulayacağı bir macera atılır. Artık hem maymunlar hem de insanlar için hiçbir şey aynı olmayacaktır.


Vizyon tarihi: 10 Mayıs

 • 3 5 yıldız üzerinden
 • Film
 • Tavsiye edilen

Genç yaşta kaybettiğimiz müthiş yetenek Amy Winehouse'un hayatını anlatan ‘Back to Black’ Mayıs ayının merakla beklenen filmlerinden biri. ‘Fifty Shades of Grey / Grinin Elli Tonu’ ile tanınan Sam Taylor-Johnson’ın yönettiği ‘Back to Black’te Amy Winehouse'u ‘Industry’ dizisinin yıldızı Marisa Abela ete kemiğe büründürüyor. Winehouse'un genç yaşta şöhret oluşuna ve çığır açan albümü ‘Back to Black'i kaydedişine odaklanan film, efsanevi albümün merkezindeki çalkantılı ilişkiyi de takip ediyor. Sanatçının son derece kişisel şarkı sözlerinden ilham alan film, sadece Amy Winehouse hayranlarının değil, tüm müzik ve sinema tutkunlarının ilgisini çekecektir.


Vizyon tarihi: 3 Mayıs

Reklâm
 • 4 5 yıldız üzerinden
 • Film
 • Tavsiye edilen

Nehir Tuna’nın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi ‘Yurt’ Nisan ayında gerçekleşen İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film seçilerek Altın Lale Ödülü’nün sahibi oldu. Festivalin en çok konuşulan yerli filmlerinden biri olan ‘Yurt’ şimdi vizyonda izleyiciyle buluşuyor. 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen film, 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarına odaklanıyor. Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşıyor. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşıyor. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise, yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan oluyor. Doğa Karakaş, Can Bartu Arslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı film, Nehir Tuna’nın ilk uzun metrajı.

Vizyon tarihi: 17 Mayıs

 • 4 5 yıldız üzerinden
 • Film
 • Tavsiye edilen

‘İki Şafak Arasında’ ile tanınan Selman Nacar’ın son filmi 43. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yaptıktan sonra vizyonda. İdealist bir ceza avukatı olan Canan’ın hayatı gündüzleri adliye, geceleriyse hastanede solunum cihazına bağlı annesi arasında mekik dokuyarak geçmektedir. Uzun süredir emek verdiği bir cinayet davasının karar duruşması gününde Canan annesi, hakim ve sanığın hayatını etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak durumunda kalır. Zürih, Free Zone, Cinemed Brüksel Akdeniz ve Aras Film Festivallerinden ödüllerle dönen film, Selman Nacar’ın yazıp yönettiği ikinci uzun metrajlı film.

Vizyon tarihi: 3 Mayıs

Reklâm
 • 3 5 yıldız üzerinden
 • Film
 • Tavsiye edilen

Zendaya, son yılların en başarılı oyuncularından biri. ‘Euphoria’ dizisiyle hepimizin hayranlığını kazanan oyuncuyu, kısa bir önce ‘Dune’ serisinde Chani olarak izledik. Şimdi ise ‘Call me By Your Name / Beni Adınla Çağır’ ve ‘A Bigger Splash / Sen Benimsin’ gibi nefis filmlerin yönetmeni olarak tanıdığımız Luca Guadagnino’nun yeni uzun metrajı ‘Challengers’ta kendisini yeniden başrolde izleyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. ‘Challengers’ta Zendaya, sakatlığı yüzünden sporu bırakmak zorunda kalan usta tenisçi Tashi Donaldson’ı ete kemiğe büründürüyor. Eşine koçluk yapmaya başlayan Tashi, kendisini bir anda beklenmedik bir aşk üçgeninin ortasında buluyor. 80. Venedik Film Festivali’nin açılışını yapması beklenen filmin vizyon tarihi Hollywood’da yaşanan grev nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

Vizyon tarihi: 26 Nisan

 • 4 5 yıldız üzerinden
 • Film
 • Tavsiye edilen

Usta sinemacı Sissako’nun dikkat çekici, gözlemsel ve duygusal filmi, düğün gününde hayır diyen cesur bir kadını izliyor. Nikah masasında nişanlısını reddeden Aya, Çin’de yeni bir hayat kurmak için Fildişi Sahili’nden ayrılıyor. Guangzhou’da, Çinli bir adam olan Cai’nin sahibi olduğu bir çay dükkanında iş buluyor. Dükkanın arkasında, gözlerden uzakta Cai, Aya’yı Çin çay demleme ve sunum usulüyle tanıştırıyor. Aya bu kadim sanatı öğrenirken, ikilinin ilişkisi de yavaş yavaş duyarlı bir aşka dönüşüyor. Moritanyalı auteur’ün on yıl aradan sonra çektiği ilk film olan ‘Black Tea’, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışmıştı.

Vizyon tarihi: 29 Nisan

Reklâm
 • Film

Küçükken sizin de hayali bir arkadaşınız var mıydı? Öyleyse bu filmi izlemek sizin için ilginç bir deneyim olacak. John Krasinski’nin yazdığı ve yönettiği filmin başrollerini Ryan Reynolds ve Cailey Fleming paylaşıyor. Fleming’in canlandırdığı küçük kız Bea, insanların hayali arkadaşlarını görebilme yeteneğine sahip. Bu hayali karakterlerin ortak noktası, arkadaşlık ettikleri çocukların büyümüş olması. Bea üst katta yaşayan komşusunun da kendisiyle aynı yeteneğe sahip olduğunu keşfedince olaylar gelişiyor. Sevimli animasyon karakterlerin de yer aldığı filmi ailecek izleyebilirsiniz.

Vizyon tarihi: 17 Mayıs

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm