Muhafız
Yigit Eken

Muhafız’ın perde arkası

Netflix’in ilk yerli dizisi ‘Hakan: Muhafız’ geçen ay yayınlandı. Diziyi hazmetme fırsatını bulduktan sonra nasıl çekildiğini ve gelecekte bizi neler beklediğini araştırdık.

Yazan:
Onur Aymete
Reklâm

1) İlhamı bir roman

Dizinin tanıtımı sırasında pek duyurulmasa da aslında hikaye, Nilüfer İpek Göndel’in ‘Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikâyesi’ adlı romanını temel alıyor. Ama ‘Hakan: Muhafız’, kitabın birebir uyarlaması değil. Aksine, pek çok detay ve karakter değiştirilmiş. Kahramanımızın adı bile farklı; kitaptaki Yavuz, dizide Hakan ismiyle karşımıza çıkıyor. Diziye rehberlik eden malzeme bu roman olsa da bölümleri Jason George’un önderlik ettiği bir yazar ekibi tarafından kaleme alınmış. (George’un yalnızca ilk bölümü bizzat yazdığını, diğer bölümlere ise yerli yazarların imza attığını not düşelim.) Kitap ile dizi arasındaki en büyük ortak nokta ise İstanbul’un merkezde olduğu fantastik hikayeler anlatmaları.

2) Kamera arkasındaki isimler

‘Hakan: Muhafız’ uluslararası bir platformun geliştirdiği bir dizi olsa da kamera arkasında yerli yapımlardan tanıdığımız pek çok isim var. Netflix yapımlarında ve uluslararası dizi sektöründe sık sık görüldüğü gibi, yönetmenlik tek bir kişiye emanet edilmemiş. İlk üç ve son iki bölümde, yerli korku filmi ‘Baskın’ın yönetmeni Can Evrenol’un imzası var. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümde ‘İyi Oyun’un yönetmeni Umut Aral, diğer iki bölümde ise pek çok reklam filminin yanı sıra Athena’nın ‘Ses Etme’ videosunu da çeken Gönenç Uyanık kamera arkasında. Farklı yönetmenlerin ortak görsel dilini kuvvetlendiren isim ise Nuri Bilge Ceylan’la sık sık çalışan görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki.

3) Melez prodüksiyon

‘Hakan: Muhafız’ın yapımcılığını Netflix adına O3 Medya kurucu ortağı Onur Güvenatam üstleniyor. O3 Medya daha önce ‘Vatanım Sensin’, ‘İstanbullu Gelin’ ve ‘Mehmed: Bir Cihan Fatihi’ gibi diziler üretmişti. Fantastik bir süper kahraman hikayesi anlatan ‘Muhafız’ bu dizilerden bir hayli farklı olsa da Türkiye’deki dizi izleyicisini yakından tanıyan bir ekibin işi olduğu belli oluyor. Yine benzer bir şekilde Latin Amerika ve Orta Doğu’da da tutacak bir prodüksiyon söz konusu. Türkiye’den çıkan dizilerin bu ülkelerde ne kadar başarılı olduğu malum. Başroldeki Çağatay Ulusoy’un buralarda ne kadar ünlü olduğundan bahsetmiyoruz bile…

4) İkinci sezon yolda

Diziyi bitirdiyseniz, hikayenin tamamlanmadığını görmüşsünüzdür. İkinci sezonun işaretleri bununla sınırlı değil, dizinin tanıtıldığı basın toplantısında ikinci sezonun 2019’da yayınlanacağı duyuruldu bile. Tahminimiz yine yıl sonuna doğru çıkması. Yeni sezonda hangi karakterlerin diziye devam edeceği henüz duyurulmadı, ama kadroya Boran Kuzum ve Engin Öztürk’ün katılacağı açıklandı.

5) Bu daha başlangıç

Netflix, hangi dizinin ne kadar izlendiğini paylaşmıyor. Ama ilk sezonu yayınlamadan ikincisini duyurmaları, ‘Muhafız’ın ne kadar tutacağını beklemeye gereksinim duymadıklarını kanıtlıyor. Belli ki Türkiye’de üretilen diziler yayınlamakta hevesliler. Üstelik ikinci dizi projeleri de yolda. Yine yerli dizilerde rüştünü ispatlamış biriyle anlaşıldı ve Beren Saat’in başrolde olacağını açıklandı. Duyduğumuz kadarıyla bu dizi de fantastik bir hikaye anlatacakmış.

‘Muhafız’ Netflix’te yayında.

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm