Salonlar açılıyor

Aylar sonra sinema salonlarında gösterime girecek ilk filmler.

Time Out İstanbul editörleri
Advertising
Nobody / Önemsiz Biri

Nobody / Önemsiz Biri

Yönetmen: Ilya Naishuller

Oyuncular: Bob Odenkirk, Aleksey Serebryakov, Connie Nielsen

Vizyon tarihi: 21 Mayıs

Liam Neeson, kariyerinin ikinci baharında bir aksiyon yıldızına dönüşebildiyse, neden başkaları da bunu denemesin? Sıra ‘Breaking Bad’ ve ‘Better Call Saul’dan tanıdığımız Bob Odenkirk’te. ‘Nobody’, sıradan bir aile babası hayatı süren Hutch Mansell’in tek kişilik bir orduya dönüşmesini anlatıyor. Kahramanımız evine giren soygunculara tepkisiz kalmasının vicdan azabıyla harekete geçiyor, yumruklar ve tekmeler havada uçuşuyor. Yönetmen daha çok müzik videolarıyla bilinen Ilya Naishuller; yazar, yapımcı ve koreograflar ise ‘John Wick’ serisine imza atan ekipten isimler. İyi tasarlanmış aksiyon sahneleri ve kara mizahıyla ünlü seriyi andıran ‘Nobody’, ‘John Wick’ hayranları için biçilmiş kaftan.

Voyagers

Voyagers

Yönetmen: Neil Burger

Oyuncular: Colin Farrell, Tye Sheridan, Lily-Rose Depp, Fionn Whitehead

Voyagers: 21 Mayıs

Yazar-yönetmen Neil Burger, ‘The Illusionist / Sihirbaz’ ve ‘Limitless / Sınır Yok’tan sonra gençlere hitap eden romanları sinemaya uyarlama furyasına kapılmış, bahtına ‘Divergent / Uyumsuz’ düşmüştü. Yeni bir ‘The Hunger Games / Açlık Oyunları’ olamayan filme rağmen Burger, belli ki gençlikten umudunu kesmemiş. İnsanlık için yeni bir yuva bulmaları umuduyla sefere çıkan 30 ergenle dolu bir uzay gemisindeyiz. Sağlık için olduğunu düşünerek her gün mavi bir sıvı içen gençlerimiz, onları hissizleştiren bu sıvıyı almayı kesince hormonlarını keşfetmeye başlıyor ve doğal olarak kargaşa çıkarıyor. Kahramanlarımız tahmin edilebilir türden: Lider vasıfları olan bir delikanlı (Tye Sheridan), mantığın sesi bir genç hanım (Lily-Rose Depp) ve sınırları zorlamayı seven bir asi (Fionn Whitehead). Klişe karakterleri nedeniyle ‘Sineklerin Tanrısı’ çeşitlemeleri arasında öne çıkamayan bir bilim kurgu.

Spiral: From the Book of Saw / Spiral: Testere Devam Ediyor

Spiral: From the Book of Saw / Spiral: Testere Devam Ediyor

Yönetmen: Darren Lynn Bousman

Oyuncular: Chris Rock, Samuel L. Jackson, Max Minghella

Vizyon tarihi: 21 Mayıs

Belli ki Chris Rock, komedyen olarak anıldığı kariyerinde değişiklik yapmak istiyor. ‘Fargo’ dizisinin son sezonunda başrolde daha yeni görünmüşken, ‘Saw / Testere’ serisinin son halkasında karşılaşıyoruz kendisiyle. Başrolde olduğu 9. ‘Saw’ filmi, artık taze kan arayan seri için yeni bir başlangıç olma niteliği taşıyor. Ancak Hollywood’un çok sevdiği yeniden yapımlardan biri değil ‘Spiral’. Chris Rock, korku filmlerine de el atmak amacıyla seriyi devam ettirmeye gönüllü olmuş ve yapımcılığı da üstlenmiş. İkinci, üçüncü ve dördüncü filmlerin yönetmenliğini yapan Darren Lynn Bousman’ın kamera arkasında olması, eski seriyle bağların koparılmadığının kanıtı. Rivayetler ve fragmanlar, bu yeni ‘Saw’un artık vahşetten çok gerilime odaklanacağını işaret ediyor. Pandemi nedeniyle bir sene ertelenen film, dünyayla aynı anda Türkiye’de gösterime giriyor.

Cruella

Cruella

Yönetmen: Craig Gillespie

Oyuncular: Emma Stone, Emma Thompson, Mark Strong

Vizyon tarihi: 28 Mayıs

Belli ki Disney, filmografisindeki tüm ünlü animasyonları çizgi karakterler yerine gerçek oyuncularla yeniden uyarlamaya niyetli. ‘Mulan’, ‘Aladdin’ ve nicelerinden sonra sıra ‘101 Dalmatians / 101 Dalmaçyalı’da. Söz konusu çizgi film aslında daha önce de yeniden uyarlanmış, hatta Glenn Close’un başrolde olduğu filmin devamı çekilmişti. Ancak bu film, bir ‘Külkedisi’ uyarlaması olan ‘Maleficent: Mistress ol Evil / Malefiz: Kötülüğün Gücü’ gibi kötü karaktere odaklanıyor. Cruella’nın kalpsiz bir moda tutkununa nasıl dönüştüğünü izleyeceğimiz film, bu gayesi ve atmosferiyle ‘Joker’e benzetiliyor. ‘I, Tonya / Ben, Tonya’dan hatırlayacağınız yönetmen Craig Gillespie) benzetmelerin pek doğru çıkmayacağını, ‘Cruella’nın daha komik ve eğlenceli olacağını söylüyor.

 

The Conjuring: The Devil Made Me Do It / Korku Seansı 3: Katil Şeytan

The Conjuring: The Devil Made Me Do It / Korku Seansı 3: Katil Şeytan

Yönetmen: Michael Chaves

Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Julian Hilliard

Vizyon tarihi: 28 Mayıs

Son yıllarda Amerikan korku sinemasının başına gelen en iyi şeylerden ‘The Conjuring’ serisi devam ediyor. İlk iki filmi yöneten James Wan, bu sefer yazarlığa geçerek kamerayı serinin yan öykülerinden ‘The Curse of La Llorona / Korkunun Gözyaşları’nın yönetmeni Michael Chaves’e teslim ediyor. Chaves, ansızın korkutan sahneler dışında pek etkileyici bir korku deneyimi sunmamıştı; ancak Wan’ın içgüdülerine güveniyor ve yeni ‘The Conjuring’i merakla bekliyoruz. Doğaüstü vakaları çözen Ed (Patrick Wilson) ve Lorraine Warren (Vera Farmiga) çifti, bu sefer ABD mahkemelerini meşgul eden bir cinayet davasına karışıyor. Her zamanki gibi hikaye, gerçek olaylardan esinleniyor. Söz konusu şeytanın gerçekliği konusunda yorum yapamayız, ama Warren çiftinin gerçekten yaşadığını ve bolca esere malzeme olduğunu ekleyelim. Esas vizyon tarihi Eylül 2020 olan film, pandemi nedeniyle ertelenmişti.

 

Başka ne var?

Raya and the Last Dragon / Raya ve Son Ejderha

Raya and the Last Dragon / Raya ve Son Ejderha

Vizyon tarihi: 13 Mayıs

Bol aksiyonlu yeni Disney animasyonu.

Saint Maud / Azize

Saint Maud / Azize

Vizyon tarihi: 14 Mayıs

Dini temalarla bezeli İngiliz yapımı bir psikolojik korku.

Chaos Walking / Kaos Yürüyüşü

Chaos Walking / Kaos Yürüyüşü

Vizyon tarihi: 28 Mayıs

Bol yıldızlı kadrosuna rağmen gişede başarılı olamamış bir bilim kurgu.

 

 

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising