Salonlara dönüş

Sinema salonları sonunda bu ay açılıyor. Vizyona girecek filmlere göz atıyoruz.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Relic / Azap

Yönetmen: Natalie Erika James

Oyuncular: Emily Mortimer, Robyn Nevin, Bella Heathcote

Vizyon tarihi: 2 Temmuz

Japon-Avustralyalı yönetmen Natalie Erika James, ilk uzun metrajı ‘Relic’i kökenlerinden ve ailesinden ilham alarak yazmış. Alzheimer hastası büyükannesinin onu artık tanımamaya başlamasıyla aklına gelen fikri, Japon korku filmleri sevgisiyle harmanlamış ve ortaya yaşlı bir kadına odaklanan bu film çıkmış. Söz konusu kadın, ormanda yalnız başına yaşarken bir gün kayıplara karışıyor. Kendimizi, onu bulmaya gelen kızı ve torununun yerine koyarak izliyoruz. Yaşlı kadın evine geri döndükten sonra sorunlar çözülmüyor ve demansın da etkisiyle, anlattığı şeyleri sorgulamamız gereken gergin dakikalar izliyoruz. James, korkudan sıçratan sahnelerden ziyade yavaş yavaş kanınıza giren bir huzursuzluk hissini tercih etmiş. Yine de filmin ritmi giderek artıyor ve sonlarına doğru kalbiniz hızla çarpmaya başlıyor. 31 yaşındaki yönetmen, korku sevenlerin takibe alması gereken bir keşif olabilir.

Relic / Azap

My Salinger Year / Salinger Yılım

Yönetmen: Philippe Falardeau

Oyuncular: Margaret Qualley, Sigourney Weaver, Douglas Booth

Vizyon tarihi: 2 Temmuz

Salinger hayranlarını peşin peşin uyaralım, ‘My Salinger Year’ gözden uzak bir yaşam sürmesiyle bilinen yazarı daha yakından tanıma fırsatı değil, Salinger’ın ufak bir parçası olduğu bir anı kitabının uyarlaması. Salinger bağlantısı, kitabın ve filmin baş kahramanı Joanna Rakoff üzerinden kuruluyor. Rakoff (Qualley), yazarlık hayalleriyle New York’a taşınan, ancak başka yazarların temsilciliğini yapan bir ajansta çalışmakla yetinen genç bir kadın. Sigourney Weaver’ın canlandırdığı patronu, hayran mektuplarını yanıtlama görevini ona verince Rakoff ajansın en büyük müşterilerinden J. D. Salinger’ın okurlarıyla yazışmaya başlıyor. Yazar olmak isterken büyük yazarların eteğinde dolaşmakla sınırlı kalan Rakoff’un öyküsü, hayatta hayal ettiği işleri yapamamış izleyicileri muhtemelen etkileyecektir.

My Salinger Year / Salinger Yılım

Black Widow

Yönetmen: Cate Shortland

Oyuncular: Scarlett Johansson, Florence Pugh, David Harbour, Rachel Weisz

Vizyon tarihi: 9 Temmuz

Pandemi nedeniyle 2020 Mayıs’ından beri ertelenen süper kahraman filmi ‘Black Widow’, sonunda vizyona giriyor. Johansson’ın canlandırdığı Black Widow karakteri, türlü Marvel filminde boy göstermiş ancak bugüne kadar kendine ait bir filmde kahramanlığını sergileyememişti. Yönetmen koltuğunda ‘Lore’, ’Somersault’ ‘Berlin Syndrome' gibi filmleriyle tanınan ve henüz büyük bir Hollywood prodüksiyonu deneyimi olmayan Cate Shortland oturuyor. Söylentilere göre ‘Lore’u çok beğenen Johansson, yönetmenlik teklifi için Shortland ile bizzat iletişime geçmiş. Başka bir söylentiye göre de yönetmen adaylarından Lucrecia Martel (‘Zama’), aksiyon sahnelerini kafasına takmaması söylendiği için teklifi reddetmiş. İkinci söylenti, yardımcı yönetmenler vasıtasıyla başka Marvel filmlerini anımsatan ‘kopyala-yapıştır’ tarzında sahnelerin eklenmiş olduğunu düşündürüyor. Shortland’ın ‘Black Widow’a özgün bir hava katıp katmadığı, film 9 Temmuz’da bütün dünyada aynı anda gösterime girince belli olacak.

Black Widow

Spirit Untamed / Spirit Özgür Ruh

Yönetmen: Elaine Bogan, Ennio Torresan Jr.

Vizyon tarihi: 16 Temmuz

‘Shrek’ ve ‘Kung Fu Panda’ gibi serileriyle tanıdığımız animasyon stüdyosu DreamWorks’ün yeni eseri, stüdyonun diğer eserleri kadar ünlü olmayan bir serinin parçası aslında. 2002 tarihli çizgi film ‘Spirit: Stallion of the Cimarron / Özgür Ruh’ ve 2017’de Netflix’te vizyona giren ‘Spirit Riding Free / Spirit: Özgürce Koşuyor’un devamı niteliğinde değil, öyküye yeni bir yorum getiren bir animasyon karşımızdaki. Kahramanımız, büyük bir şehirden Vahşi Batı’daki küçük bir kasabaya taşınan bir kız. Başta kasabaya burun kıvırsa da, ata binmeyi seven iki arkadaşla ve özgür ruhlu yabani bir atla tanıştıktan sonra fikirleri değişmeye başlıyor. Filmin net bir hedef kitlesi var: Atlarla ilgili her şeye bayılan çocuklar. Bu açıdan küçük seyircileri tatmin edecek, sinemaya onlarla gelen büyüklerin ise fazla sıkılmamasını sağlayacak bir animasyon.

Spirit Untamed / Spirit Özgür Ruh

 

Space Jam: A New Legacy / Space Jam: Yeni Efsane

Yönetmen: Malcolm D. Lee

Oyuncular: LeBron James, Don Cheadle, Khris Davis, Sonequa Martin-Green, Cedric Joe

Vizyon tarihi: 16 Temmuz

Michael Jordan’ı Bugs Bunny ve dostlarıyla bir araya getiren 1996 tarihli ‘Space Jam’in devamı, yıllardır gündemde olan bir projeydi. Jordan yerine Jackie Chan’li, Tiger Woods’lu, Tony Hawk'lı fikirler ortaya atılmış, ama hiçbiri kalıcı olamamıştı. Ta ki, çağdaş NBA’in en büyük oyuncularından LeBron James ‘Space Jam’ sevgisini dile getirene dek. Jordan’ın yerine James’i koyan proje, birkaç yönetmen değişikliğinin ardından Spike Lee’nin kuzeni Malcolm D. Lee ile el sıkıştı ve sonunda karşımıza çıktı. Yönetmen için akrabalık ilişkileri dışında bir övgü yapmak isterdik, ancak ne yazık ki kariyerinden gözümüze çarpan tek film, ‘Scary Movie / Korkunç Bir Film’ serisinin sonunu getiren yapım. 90’ların değerleriyle çekilmiş ‘Space Jam’in devam filminin, yeni çağa nasıl ayak uydurduğu merak konusu. Görünüşe göre uzlaşmacı bir tutum izlenmiş; mesela tabanca kullanan karakterler bu filmde de silahlarını konuşturuyor, Bugs Bunny’nin dişi versiyonu olan karakter ise ilk filmdeki gibi seksi bir tavşan yerine cesur bir savaşçı olarak tasvir ediliyor.

Space Jam: A New Legacy / Space Jam: Yeni Efsane

The Forever Purge / Arınma Gecesi: Sonsuza Dek

Yönetmen: Everardo Gout

Oyuncular: Ana de la Reguera, Tenoch Huerta, Josh Lucas

İlgi çekici bir fikirle ortaya çıkan bol kanlı korku filmleri, kısa sürede uzun serilere dönüşmeleriyle meşhurdur. ‘Hostel’ ve ‘Saw / Testere’ serilerinden alışık olduğumuz bir durum bu. Yeni serimiz ‘The Purge / Arınma Gecesi’ ise ilk filmin yayınlandığı 2013’ten bu yana toplam beş film ve bir diziyle rekor kırmış olabilir. Serinin temelindeki fikir basit: Her sene bir gün, 12 saat boyunca her şeyin yasal olduğu bir Amerika. İçlerindeki canavarı özgür bırakma fırsatı bulan vatandaşlar sayesinde kan gövdeyi götürüyor, hayatta kalanlar ise yoluna devam ediyor. Son ‘The Purge’ filminde yasaklanan bu gelenekten vazgeçmeyi reddedenler ‘The Forever Purge’da sokaklara dökülüyor ve tek bir gece yerine ömür boyu cinayetin keyfini çıkarmak isteyenler yeni kurbanlar arıyor. Filmin yönetmeni bugüne kadar dizilerde çalışmış Everardo Gout, yazarı ise seriyi yaratan ve ilk üç filmi yöneten James DeMonaco Seriyi sonlandırmak için çok iyi bir fikir bulduğunu ve 'The Forever Purge’ün devamının gelmeyeceğini iddia ediyor DeMonaco.

The Forever Purge / Arınma Gecesi: Sonsuza Dek

Jungle Cruise

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Oyuncular: Dwayne Johnson, Emily Blunt, Édgar Ramírez, Jack Whitehall, Jesse Plemons, Paul Giamatti

Vizyon tarihi: 30 Temmuz

Disneyland, yalnızca ziyaretçileriyle para kazanmıyor, aynı zamanda birçok film uyarlamasına da esin kaynağı oluyor. Bunlardan en ünlüsü kuşkusuz, aslında korsan temalı bir korku tüneli olan ‘Pirates of the Carribean / Karayip Korsanları’. Dünya çapında 4,5 milyon dolar hasılat getiren bu serinin ardından Disney, vahşi bir ormanın içindeki bir nehirde yolculuğa çıkaran ‘Jungle Cruise’ ile şansını deniyor. Filmin, daha önce izlemiş olduğunuza yemin edebileceğiniz bir konusu var: Cesur bir bilim insanı (Blunt), mucizevi iyileştirme güçleri olan bir ağacı bulmak için bir tekne kaptanıyla (Johnson) anlaşıyor. Ancak Almanya’dan gelen kötü niyetli bir grup da ağaca herkesten önce ulaşmak için hain planlar yapıyor. Öyküsüyle ‘Indiana Jones’ serisini anımsatan filmi, ‘Orphan / Evdeki Düşman’ gibi korku filmleri ve Liam Neeson’lı birkaç aksiyon filmine imza atan Jaume Collet-Serra yönetiyor. ‘Pirates of the Carribean’ gibi çok ses getiren bir seriye dönüşür mü, emin değiliz, ama gişede iyi bir performans sergileyeceğine bahse girebiliriz.

Jungle Cruise

The Suicide Squad / The Suicide Squad: İntihar Timi

Yönetmen: James Gunn

Oyuncular: Margot Robbie, Idris Elba, John Cena, Joel Kinnaman, Viola Davis

Vizyon tarihi: 30 Temmuz

Daha önce aynı isimli bir filmin vizyona girdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü o filmin adı ‘Suicide Squad’dı, bunun adı ise ‘The Suicide Squad’. Hiçbir yerde henüz vizyona girmediği için bir nevi muamma olan filmin neler vadettiğine bakınca ilk olarak yönetmeni öne çıkıyor. İlk filmi yöneten David Ayer’ın yerine, Marvel’ın ‘Guardians of the Galaxy / Galaksinin Koruyucuları’ serisinin yönetmeni olan James Gunn transfer edilmiş. İki seri de birkaç karakteri bir araya getiren çizgi roman uyarlamaları olduğu için Gunn bu konuda deneyimli bir isim. Ancak ‘Suicide Squad’ adlı ekibin farkı, devletin pis işlerini yapan kötü karakterlerden oluşması. Bu da kariyerine korku filmleriyle başlayan James Gunn’a daha da özgür olma fırsatı sunuyor ve böylece yönetmen filmine bolca vahşet katabiliyor. İlk filmin sorunlarından biri olan oyuncu kadrosunda da yenilikler yapılmış. Önceki film pek çok ünlü ismi bir araya getirmesine rağmen sadece Margot Robbie’nin karakteriyle beğeni toplamıştı. Hatta bu karakter için daha sonra ayrı bir film bile çekilmişti. Kadroya eklenen isimlerden John Cena’nın filmle bağlantılı bir dizide de rol alacağını ekleyelim.

The Suicide Squad / The Suicide Squad: İntihar Timi

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm