Sam Mendes röportajı

‘Skyfall’da olduğu gibi ‘Spectre’da da yönetmen koltuğu Sam Mendes’e emanet. Dave Calhoun Mendes’i karşısına aldı ve bir Bond filmi daha çekmek için nasıl ikna olduğunu sordu.

Sam Mendes
Dave Calhoun |
Advertising
Daniel Craig ‘Skyfall’ sonrasında bir Bond filmi daha yönetmen için neredeyse yalvardığını söylüyor. Doğru mu bu?
Fiziksel şiddet uygulamakla tehdit etti beni biraz, ayrıca Arsenal-Liverpool maçı için beleş bilet teklifinde bulundu. “Senin tuttuğun takımı sahada görmek istemiyorum,” cevabını verdim kendisine. (Mendes Arsenal, Craig ise Liverpool taraftarı). Şaka bir yana, oldukça gurur verici bir durum bu. ‘Spectre’ın çekimleri ‘Skyfall’a kıyasla çok daha zorlu geçti, ama öte yandan daha eğlenceliydi. Bunun en büyük sebeplerinden biri Daniel ile çok uyumlu çalışmamız.

Filmin arkasındaki başka isimler de seni ikna etmeye çalışmıştır eminim.
Tabii. Ama işin aslı şu ki, bu filmi yapmak için ikna edilmedim ben. Başka mevzular vardı gündemde. Filme hemen başlayamıyordum mesela. Ayrıca arka arkaya iki film çekmek istiyorlardı, bunu kesinlikle yapamayacağımı söyledim. Fiziksel anlamda bitirirdi bu beni, tabii Daniel’ı da. Ayrıca öykü için onların da arkasında durmasını istediğim fikirlerim vardı. Siz filmi izlemeden önce bu fikirler hakkında konuşmamamız yerinde olur.

Ama Bond’u içinden çıkamayacağı durumlara sokmamak gerek, değil mi?
Evet, ama Bond’un nasıl direndiğini görmek de muhteşem. Tıpkı Doctor Who gibi Bond da kendini yeniden hayata döndürmeyi çok iyi biliyor. Bond modern çağ için büyük bir mitolojik efsaneye dönüştü. Bu hikâyede ne kadar ileri giderseniz gidin, Bond efsanesi hiçbir zaman ölmeyecek. Filmin arkasında benim dışımda bir başkası olsa, farklı bir yöne giderdi hikâye elbet. Mesele sadece seyirciye iyi vakit geçirtecek bir film yapmak değil, söyleyecek bir şeyiniz de olmalı.

‘Spectre’ın çekimlerinin ‘Skyfall’a kıyasla çok daha zor geçtiğini söylemiştin. Neden?
Aslına bakarsanız gariplik ‘Skyfall’daydı. Bu kadar büyük kısmı İngiltere’de geçen bir Bond filmi olması tuhaf. ‘Skyfall’ standart Bond modelinden daha küçüktü. ‘Spectre’da ise bir dünya turu söz konusu. İki ayda bir farklı bir ekiple, farklı kurallarla, farklı bir iklimde, farklı bir zaman diliminde çalışmak zorunda kalıyorduk.

Kendini veya Craig’i bir Bond filmi daha yaparken hayal edebiliyor musun?
Asla, asla dememek lazım. Daniel adına konuşamam ama kendi adıma iki filmi çektiğimiz şu son beş sene harikaydı. Ancak şimdi yeni bir şeyler yapma zamanı. Bond’a yeni renk ve enerji katmak artık başkalarının görevi. Ben de en önden izleyeceğim yaptıklarını.

Advertising