Duvarların cambazı: JR

Siyah-beyaz portreleri dünyanın dört bir köşesine yapıştıran Fransız sanatçı JR geçtiğimiz ay İstanbul duvarlarını dile getirmeye geldi.

JR.
Onur Aymete |
Advertising

Dünyanın en büyük galerisine sahip olduğunu söyleyen bir sanatçı geçtiğimiz ay sessiz sedasız İstanbul’a geldi. İlk gelişi değildi bu; Kasım 2014’ten beri bu topraklara yaptığı ziyaretlerin meyvelerini sergilemek için gelmişti bu sefer. Mevzubahis şahıs Fransız sanatçı JR, portrelerini sergilediği yerler İstanbul duvarları, ‘dünyanın en büyük galerisi’ dediği ise sokaklar. Bu seferki görevi 15 kişilik ekibiyle beraber şehrin yaşlı sakinlerinin dev posterlerini eski ama karakterli duvarlara yapıştırmaktı. Yedi sene önce İspanya’da başlattığı, geçtiğimiz sene IST. FESTIVAL’da Havana ayağı hakkında bir kısa film ile İstanbullularla tanıştırdığı projenin son noktası da böylece bu topraklarda konmuş oldu.

Bugünlerde The New York Times Magazine’e kapak hazırlayan; Paris’teki tarihi Panthéon binasının kubbesini işleriyle kaplayan; Robert de Niro, Agnès Varda, Pharrell gibi isimlerle iş birlikleri yapan JR bir pop yıldızı kadar ünlü bir isim olsa da mütevazı bir geçmişe sahip. Graffiti’leri ve Paris duvarlarına yapıştırdığı amatör fotoğraflarının ardından 2005 yılında Fransa banliyölerinde çıkan isyanlar sırasında spot ışıkları üzerine döndü. Arbedenin merkezindekileri yüzü maskeli suçlulardan ziyade birer insan olarak tanıtmak adına duvarlara astığı portreleri ana akım medyada konuşulur oldu.

Aradan geçen 10 senedeki üretimleriyle adı sıkça duyulsa da, sponsorsuz-reklamsız duruşuyla popüler kültürün hem bir parçası hem de çıkıntısı o. Anonim kalmak ve portresini çektiklerini ön planda tutmak için çıkarmadığı şapkası ve güneş gözlüğü bile nafile; röportaj için sonunda yakaladığımız yerde olduğu gibi hayranları onun duruşunu, siluetini ve de işlerini çok iyi tanıyor. İstanbul’a bahşettiği portrelerin bir kısmı boyanarak kapatıldı ne yazık ki. Böylece sokakta doğan sokakta can vermiş oldu, kendisinin de dediği gibi önemli olan zihnimizde baki kalanlar. 

Advertising