Boğaz'da Yeni Bir Devir

Ortaköy’deki Feriye’nin baştan aşağı yenilendiğini ve burada yepyeni bir dünya yaratıldığını biliyor muydunuz? Kültür, sanat, müzik ve gastronomiyi Boğaz manzarası eşliğinde deneyimlemek artık ayrıcalık değil.

Yazan:
Nadir Sönmez
Reklâm

İstanbul’da yaşayanların buradan vazgeçememesinin sebeplerinden biri şehrin karakterinin sürekli yenilenmesi. Bazen seneler bazen de sadece aylarla ölçülen zaman dilimleri içerisinde bir semtin insan trafiği gözle görülür şekilde değişebiliyor, mekanlar ise bambaşka niteliklere bürünebiliyor.

Üniversite öğrencilerinin, sanatçı takımının, beyaz yakalıların ve farklı kategorilerle anılabilecek çeşitli insan gruplarının, teknoloji ve sosyal medya sayesinde dünyanın her yeriyle senkronize değişen alışkanlıkları şehirdeki eğlence kültürünün belirlenmesinde de etkili oluyor. Hızlı yaşam temposu insanları resmiyetten uzaklaşmaya itiyor ve çoğumuz konforlu vakit geçirmenin yollarını aramaya koyuluyoruz. Feriye yenilenirken kent yaşamının güncel dinamikleri iyi analiz edilmiş. Eğer siz de gündelik hayatını kentteki yenilikleri takip etmeye elverişli şekilde düzenleyenlerdenseniz, burada olup bitenler ilginizi çekebilir.

Beşiktaş ve Ortaköy’ü birbirine bağlayan hat üzerinde yer alan Feriye’nin meşhur sinemasında daha önce bir film izlemiş ya da Feriye Lokantası’nda yemek yemiş olabilirsiniz. O zamanları artık nostaljiyle anabilirsiniz çünkü burası artık bambaşka bir yer. Feriye, sinema ve lokantasının yanı sıra içinde kafesi, mutfağı, parkı ve sokak lezzetleri alanı bulunan bir yerleşkeye dönüştü. Burada farklı işletmelerin bir araya geldiği bir yapı değil, aynı çatı altında farklı bölümlere ayrılmış bir bölge söz konusu. Hem gün içinde hem de akşam vakti gitmek için farklı sebepler bulabileceğiniz, her yaştan ve bütçeden kesime hitap eden bir yaşam alanı sunuyor Feriye. Kültür, sanat ve gastronominin yeni kalesinin başka yerde bulamayacağınız özelliği ise Boğaz’ın esintisi.

Sinema Feriye, eski sinema salonunun restore edilmiş yeni hali. Ahşap ve otantik tavanı olduğu gibi korunmuş, zemini ve değişebilir oturma düzeniyle modern bir yüz kazanmış. Artık hem sinema olarak kullanılabiliyor hem de kurumsal toplantı, lansman ve konferans gibi farklı etkinlikleri ağırlayabiliyor. Sinema salonunun önünde ise salonla bağlantılı ya da bağlantısız olarak kullanılabilen Fuaye Feriye yer alıyor. Bu bölüm rahat ve kullanışlı oturma alanlarından oluşuyor. Özel etkinlikler için kiralanmadığı zamanlarda Fuaye Feriye bilgisayar başında çalışanlar için ideal bir atmosfer sunuyor. Boğaz’a bakan cam cephesi sayesinde gün için oldukça aydınlık, geniş bir alana yayıldığı için de masalar birbirlerinden yeterli mesafeyle ayrılmış. İşine konsantre olmak isteyenler kadar eşi dostuyla sakince sohbet etmek isteyenler de burada mutlu olabilir. Bu katta yer alan Mutfak Feriye ise gastronomi etkinlikleri ve atölye çalışmaları için uygun şekilde düzenlenmiş. Şık bir mutfak ve masalardan oluşan bölüm yeme-içmeyle özel bir bağ kurmak isteyenleri ağırlıyor.

Eskiden ağır bir imajı olan Feriye Lokantası’nın havası ise tamamen değişmiş. Boğaz’ın hemen kıyısında yer alan mekanın üstü güzel havalarda açılabiliyor. Şef Esra Acar Koç mevsimlere göre değiştirdiği menüsünde Türk damak tadına hitap eden lezzetleri yeniden yorumluyor. Isırganlı kabak çorbası, uzun pişmiş dana kaburga, sumak ekşili kuru patlıcan dolması ve ceviz kıymalı erişte menünün iştah kabartan seçeneklerinden. Fiyatlandırmayı yaparken sahil hattındaki restoranlarda yemek yeme alışkanlığı olmayan müşterilere de hitap etmeye özen göstermişler. Yani Boğaz kenarında ziyafet çekmek artık cep yakmıyor. Feriye çatısı altında yer alan Cafe diye Feriye’de satışa sunulan yiyecekler de lokantanın mutfağında hazırlanıyor. Paleo ekmek üzeri yumurta ve avokado, domates tartine ve meyveli yoğurt gibi lezzetleri atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz, hafif bir öğün gibi de değerlendirebilirsiniz. Cafe diye Feriye rahat ve çağdaş bir ambiyansa sahip. Ayrıca mekanın çok yakınındaki Kabataş Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi öğrencilerini de cezbedebilecek ferah bir ortama sahip.

Feriye’nin içindeki bölümler anlatmakla bitmez. Buraya gelip ortamı bizzat deneyimlemeniz ve size nerenin hitap ettiğini keşfetmeniz en iyisi. Galeri Feriye’deki bir sergi için de yolunuzu buraya düşürebilirsiniz, taş bina içindeki Boğaz Feriye’de düzenlenen özel bir gece etkinliği için de. Bilmeniz gereken Feriye’nin kapısından girdikten sonra ayrı binalardan oluşan bu kompleksin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak olması. Feriye’nin avlusunda sokak lezzetleri alanı ve Park Feriye de bulunuyor. Çocuklu ailelerin hafta sonu mutlu mesut takılabileceği bu geniş alan çok çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapabiliyor. Park Feriye özellikle festivaller için çok elverişli. Geçtiğimiz aylarda burada düzenlenen organizasyonlar farklı mecralardan kitleleri buluşturdu. Mesela sağlıklı yaşam ve sporu hayatlarının odak noktası haline getirmiş insanların bir araya geldiği Reformist burada gerçekleştirildi. Çimlerde yoga yapanlar, sağlıklı beslenme atölyelerine katılanlar, denize karşı pedal çevirenler… Etkinliğin türüne göre Feriye’deki kalabalığın aktiviteleri de değişiyor, sabahlar ayrı akşamlar ayrı yaşanıyor. Salon İKSV’nin burada düzenlediği Agar Agar konserinde olduğu gibi gece karanlığının ve Boğaz ışıklarının tadı da bir başka. Akşamları açık hava film gösterimlerinin de düzenlendiği bu açık alan son ayların kesinlikle vazgeçilmez adreslerinden biri. Siz de yaz bitmeden Feriye’nin özellikle açık alanının tadını çıkarmaya bakın.

Çırağan Caddesi 44, Ortaköy. www.feriye.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm