Arno Smit, Unsplash
Arno Smit, Unsplash

İstanbul’da baharı karşılayabileceğiniz 10 adres

Şehirde baharın tadını çıkarabileceğiniz adresleri derledik.

Elif Eren
Yazan:
Elif Eren
Reklâm

Çiçekler açıyor, ağaçlar yeşile bürünüyor, kuşlar ötüyor, doğa yeniden uyanıyor… İlkbaharın doğadaki ve içimizdeki coşkusunu hissetmemek mümkün değil. İstanbul’da baharla birlikte canlanan yaşamın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz 10 yeri listeledik.

İstanbul'da baharı karşılayabileceğiniz 10 adres

Emirgan Korusu
Fotoğraf: Unsplash

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu; İstanbul aşkını körükleyen Boğaz manzarası, köşkleri, çiçek bahçeleriyle şehirde baharın en coşkun hissedildiği yerlerden biri. Doğanın uyanışıyla rengarenk çiçeklerin donattığı koruda Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk yer alıyor. Banklarda oturup sizi çevreleyen doğanın ve manzaranın tadını çıkarmak adeta bir terapi.

Emirgan Sokak 34467, Sarıyer

Adalar
Fotoğraf: Unsplash

Adalar

İstanbul’dan çok uzaklara kaçmış gibi hissetmek için akla gelen ilk yer; Adalar. Tüm zamanların gözdesi Büyükada’nın yanı sıra daha sakin bir ada gezisi için Burgazada, Kınalıada gibi adaları da rotanıza alabilirsiniz. Şansınız varsa kalabalıktan uzak durmak için Adalar ziyaretinizi hafta içine getirmeye çalışın. Unutmadan; mimozalar dalında güzel.

Reklâm
Kemerburgaz Kent Ormanı
Fotoğraf: İBB

Kemerburgaz Kent Ormanı

Şehre nefes aldıran Kemerburgaz Kent Ormanı; çocuk oyun alanları, orman içinde geniş yürüyüş parkurları, göleti ve seyir alanlarıyla doğayla iç içe bir gün geçirmek için ideal adreslerden. 1554-1562 arasında Alibey Deresi üzerinde yapılmış olan Mağlova Su Kemeri’nin ortasındaki yürüyüş yolunda bol bol fotoğraf çektimek olmazsa olmaz.

Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, 34077,
Eyüpsultan

Atatürk Arboretumu
Fotoğraf: Unsplash

Atatürk Arboretumu

Bitkiler dünyasına ilgi duyanlar için bahar ayları, yeni keşifler için ideal. Nisan ve mayıs aylı Bahçeköy’deki Atatürk Arboretumu’nun en güzel zamanları. Pazartesi hariç her gün 08.30-17.00 arası ziyarete açık olan Atatürk Arboretumu’nu baharda görmek güzel plan, ama 2000’i aşkın bitki türünü rahatça incelemek istiyorsanız bu planı hafta içi bir güne saklayın.

Valide Sultan Caddesi 2, Bahçeköy

Reklâm
Atatürk Kent Ormanı
Fotoğraf: İBB

Atatürk Kent Ormanı

Hacıosman metro durağının hemen yanı başındaki Atatürk Kent Ormanı’na adım attığınız anda şehirle bağlantınız adeta kesiliyor. Orman parkurunda ya da su parkurunda yürüyüş yaparak baharın coşkusunu yaşayabilirsiniz. Çıtkuşu parkurunda ise kuş sesleri size eşlik edecek. Çocuk oyun alanları, kafeleri ile tüm gün boyu aile boyu vakit geçirebilirsiniz.

Çamlıtepe 34457, Sarıyer

Yıldız Parkı
Fotoğraf: İBB

Yıldız Parkı

Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ın tepelerinde, kolaylıkla ulaşılabilen bir noktada. İçeride kafe-restoran olsa da çimenlere uzanmak, doğanın seslerini dinlemek ve sincapları izlemek bir hayli dinlendirici. Hafta sonları kalabalığa ve gelin-damat fotoğraf çekimlerine denk gelebilirsiniz.

Çırağan Caddesi 34349, Beşiktaş

Reklâm
Belgrad Ormanı
Fotoğraf: Unsplash

Belgrad Ormanı

Yeşilçam filmlerindeki kötü şanını çoktan geride bırakan Belgrad Ormanı, ilkbaharda doğa yürüyüşleri, sabah koşuları ve piknik için ideal. Geniş alanı, zengin bitki örtüsü ve canlı yaban hayatıyla, İstanbul’da doğayı en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri Belgrad Ormanı. Vaktiniz varsa su kemerlerini de yakından görün.

Kemerburgaz Bahçeköy Yolu 34473, Sarıyer.

Anadolu Hisarı
Fotoğraf: İBB

Anadolu Hisarı

Boğaz’ın en dar noktasındaki Anadolu Hisarı, bir zamanlar Rumeli Hisarı ile karşı karşıya İstanbul’u koruyormuş. Şimdi ise müze, sergi, kültür alanlarıyla İstanbul’a yeniden değer katan Anadolu Hisarı, hem tarihiyle hem de doğasıyla şehirde baharın gelişini en iyi hissedebileceğiniz yerler arasında.

Anadolu Hisarı 34810, Beykoz

Reklâm
Büyükdere Atatürk Fidanlığı
Fotoğraf: İBB

Büyükdere Atatürk Fidanlığı

Atatürk'ün 1928’de İtalyan bahçecilik deneyiminden ilhamla kurduğu ve Türkiye'nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı olan tarihi Büyükdere Atatürk Fidanlığı, İBB’nin çalışmasıyla yeniden canlandı. Uzun yıllar kullanılamaz durumda olan fidanlık, artık kütüphane, sanat ve çocuk atölyeleri, bisiklet-yürüyüş yolları ve daha fazlasını barındıran aktif bir yeşil alan.

Ptt Evleri, Hacı Osman Bayırı Caddesi 34453, Sarıyer

Validebağ Korusu
Fotoğraf: Unsplash

Validebağ Korusu

İstanbul’un kent içindeki en geniş yeşil alanlardan biri olan Validebağ Korusu, diğer ismiyle Adile Sultan Korusu; yüzlerce yıllık anıt ağaçları, 125 adet bitki türü, 119 kuş türü ile zamana direniyor. Şehrin ortasında doğaya kaçış alanı sunan koru, Hababam Filmi’ne sahne olan Adile Sultan Kasrı’yla da ilgi odağı.

Altunizade Mahallesi Haluk Türksoy Sokak 6, Üsküdar

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm