Hakan Tahmaz / Pexels
Hakan Tahmaz / Pexels

İzmir’de görülmesi gereken 10 yer

Ege’nin dinamik metropolü İzmir, tarih ve kültür sanat tutkunlarına hitap eden pek çok ilgi çekici seçenek sunuyor.

Düzenleyen:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Türkiye’nin en büyük üçüncü ili olan İzmir, kocaman bir metropol olmasına karşın, belki Ege Denizi’nin kıyısında olmasının, belki de popüler tatil beldelerine yakınlığının etkisiyle, büyükşehirlerin alışılageldik kaotik havasından çok uzak bir atmosfere sahip. İzmir’deyken hem şehir merkezinde hem de şehrin farklı ilçelerinde yapılacak o kadar çok şey var ki; bizce en az beş gününüzü İzmir’in tadını çıkarmaya ayırmalısınız.

Kordon
Freepik

1. Kordon

Nedir? İzmir dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Kordon, gün batımı manzaralarıyla meşhur bir sahil şeridi. Şehir merkezine hayli yakın bir konumda bulunan Kordon, bilhassa güzel havalarda bisiklete binen ya da çimlere yayılıp keyif yapan İzmirlilerle dolup taşıyor.

Neden gitmeli? İzmir’de konakladığınızda mutlaka bir akşamüstünüzü Kordon’da bir şeyler içerek güneşi batırmaya ayırmak bir gelenek. Sahil kenarında yürüyüş yapabilir, çimlerde ya da oturma alanlarında manzarayı seyredebilir ya da sahil şeridi boyunca sıralanan çeşitli kafe, restoran ve barlarda oturabilirsiniz. Kumru ya da söğüş yemeyi de ihmal etmeyin!

İzmir Saat Kulesi
Envato

2. İzmir Saat Kulesi

Nedir? Şehrin sembollerinden biri haline gelen ve İzmir kartpostallarının ya da magnetlerinin pek çoğunda görebileceğiniz Tarihi İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünü kutlamak amacıyla inşa edilmiş. Saat Kulesi’ne dair bir diğer ilginç detay ise kuledeki saatin, Alman İmparator II. Wilhelm tarafından Osmanlılara hediye edilmiş olması. Fransız mimar Raymond Charles Péré tarafından tasarlanan ve sekizgen şeklindeki dört katlı yapısıyla dikkat çeken kulenin saati, 1974 yılında gerçekleşen büyük İzmir depremi sırasında, yani tam 02.04’te durmuştu.

Neden gitmeli? Konak Meydanı’nda yer alan görkemli saat kulesi, bilhassa geceleri ışıklandırdığında nefis görünüyor. İzmirlilerin vazgeçilmez buluşma noktalarından biri olan saat, hem tarihe tanıklık etmek hem de harika fotoğraflar çekmek için ideal.

Reklâm
Tarihi Kemeraltı Çarşısı
İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

3. Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Nedir? 7000 yıllık bir geçmişe sahip olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir’e ilk kez gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden bir diğeri. Halen hizmet veren çarşıda, yüzlerce alışveriş noktası bulunuyor. Baharatçılardan modern mağazalara uzanan seçenekler bir hayli fazla.

Neden gitmeli? Gelenekselliğini ve egzotikliğini korumayı başarmış bu tarihi çarşı, alışveriş için ideal. Son derece geniş bir alanı kapsadığı için çarşıyı gezmeye uzun bir vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Civardaki tarihi hanları ve içlerindeki nostaljik dükkanları keşfetmek de ayrı bir zevk. Yorulduğunuzda çevredeki ufak tefek lokantalara ve çay bahçelerine uğrayın.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
@İzmir Kültür Sanat Fabrikası

4. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Nedir? Müze, İzmir Kültür Sanat Fabrikası adlı kapsamlı yerleşkede tarih tutkunlarını ağırlıyor. İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzeye, tüm tarih meraklıları mutlaka yolunu düşürmeli. 7.240 metrekarelik iki katlı yapının zemin ve birinci katında arkeolojik, ikinci katında ise etnografik eserler var.

Neden gitmeli? İzmir ve çevresine ait altın, metal, mermer, pişmiş toprak, taş ve cam eserlerin her biri son derece ilginç. Yöreye özgü tarihi tekstil ürünleri ve yazmalar da müzede sergileniyor.

Reklâm
Agora Ören Yeri
Freepik

5. Agora Ören Yeri

Nedir? Konak ilçesinde, yani şehrin merkezinde bulunan Agora Ören Yeri’nde MS 2. yüzyıla ait kalıntılar yer alıyor. Burası Helenistik ve Roma dönemlerinde, Symrna antik kentinin kent merkeziymiş. O dönemde idari, sosyal, kültürel ve dini açıdan hayli bir merkez olan Agora, ismini ‘kent meydanı, çarşı, pazar yeri’ anlamına gelen sözcükten alıyor.

Neden gitmeli? Şehir merkezinden çok uzaklaşmadan antik bir deneyim yaşamak isterseniz, mutlaka gidin. Tanrı Hermes, Dionysos, Eros ve Herakles heykellerinin yanı sıra kentte gerçekleşen bir depreme dair bilgi veren yazıtlar da hayli ilgi çekici.

Tarihi Asansör
Freepik

6. Tarihi Asansör

Nedir? İzmir’e gidip de Tarihi Asansör’e binmemek olmaz. 1907 yılında inşa edilen asansör Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa Caddesi’ni birbirine bağlıyor. İş insanı Nesim Levi tarafından yaptırılan asansör zamanında buharla çalışıyormuş. Bugün ise elektrikle çalışarak İzmirlileri ve ziyaretçileri bir caddeden diğerine taşımayı sürdürüyor.

Neden gitmeli? Asansörle 40 metre yukarı çıktığınızda nefis bir panoramik İzmir manzarasıyla karşılaşacaksınız. İmkanınız varsa asansöre gün batımında binin, zira akşam saatlerinde manzara daha da güzelleşiyor. Tarihi Asansör aynı zamanda bir bar/restorana da ev sahipliği yapıyor; İzmir gezisine mola vermek isteyenler için ideal.

Reklâm
Seferihisar
Freepik

7. Seferihisar

Nedir? Sırf İzmir’in değil, Türkiye’nin en çekici noktalarından biri olan Seferihisar, ülkemizin ilk citta slow’u yani ‘sakin şehri’. İtalyanca ‘citta’ (şehir) ve İngilizce ‘slow’ (sakin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan ‘sakin şehir’ kavramı, kentleşmenin beraberinde getirdiği hızlı tüketime meydan okuyor. Seferihisar 2009 yılından beri, merkezi İtalya’da bulunan ‘Citta Slow’ ağının bir parçası. Bu ağın bir parçası olmak isteyen yerlerin, ekolojik tarım ve alt yapı politikalarının uygulanmasından geleneksel zanaatların değerlendirilmesine kadar pek çok kriteri yerine getirmesi gerekiyor.

Neden gitmeli? Seferihisar mimarisini, kültürünü ve zanaatlarını bozulmadan bugüne taşımayı başarmış. Cumbalı şirin evleri, huzurlu sokakları ve mutlak görülmesi gereken Teos Antik Kenti ile Seferihisar, İzmir’in en ilgi çekici ilçelerinden biri.

Dario Moreno Sokağı
@İzmir Büyükşehir Belediyesi

8. Dario Moreno Sokağı

Nedir? 1921 doğumlu İtalyan asıllı Türk gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu Dario Moreno’nun vaktiyle yaşadığı sokak, bugün sanatçının adıyla anılıyor ve koruma altında tutuluyor. Dario Moreno Sokağı, tarihi dokusu ve mimarisiyle hayli büyüleyici ve nostaljik bir havaya sahip.

Neden gitmeli? Eski Rum evlerinin önünde fotoğraf çektirmek, şirin kafelerde mola vermek ve hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapmak son derece keyifli. Tarihi İzmir Asansörü de bu sokakta bulunuyor.

Reklâm
Efes Antik Kenti
Freepik

9. Efes Antik Kenti

Nedir? Müthiş büyüklükteki tarihi bir alanı keşfe çıkmaya hazır olun. Selçuk İlçesi sınırları içinde bulunan Efes Antik Kenti’nin kuruluşu MÖ 6000 yıllarına dek uzanıyor, ancak bugün ziyarete açık olan kısım, Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından MÖ 300 yıllarında kurulmuş. Zamanında doğu ve batıyı birbirine bağlayan çok önemli ve dinamik bir liman kenti olan Efes’te bugün Celcus Kütüphanesi, Domitianus Tapınağı, Pollio Çeşmesi, Memmius Anıtı, Hadrianus Tapınağı, Herakles Kapısı, Büyük Tiyatro, Liman Caddesi ve Artemis Tapınağı gibi pek çok hayranlık uyandıran yapı yer alıyor.

Neden gitmeli? Antik çağın en önemli ticaret ve yaşam merkezi olan Efes Antik Kenti, muazzam bir tarihi zenginliğe ev sahipliği yapıyor. En görkemli zamanlarını Hellenistik ve Roma dönemlerinde yaşadığı bilinen Efes’te sizi müthiş bir zaman yolculuğu bekliyor.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi
@İzmir Kültür Sanat Fabrikası

10. İzmir Resim ve Heykel Müzesi

Nedir? Tanzimat Dönemi’nden günümüze uzanan önemli bir seçkiye ev sahipliği yapan müze, eski Alsancak Tekel Sigara Fabrikası yerleşkesinde yer alıyor. Fabrikanın dönüştürülmesiyle elde edilen alanda bugün müzeler, galeriler ve kütüphanelerden oluşan büyük bir sanat yerleşkesi var. İzmir Kültür Sanat Fabrikası adlı yerleşkede İzmir Arkeoloji Müzesi ve İzmir Etnografya Müzesi de bulunuyor. İlk olarak 1952’de açılan müzede resim, heykel ve seramik sanatlarının önemli isimlerinin eserleri görülebilir.

Neden gitmeli? Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fahrelnissa Zeid, Sabri Berkel, Adnan Çoker, Halil Akdeniz, Neşe Erdok, Devrim Erbil gibi sanatçıların eserlerini dünya gözüyle görme fırsatı kaçırılmamalı.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm