Köşe bucak Büyükada

Hedef, şehre bu kadar yakın olmasına rağmen neden daha sık uğramadığımıza hep hayıflandığımız Büyükada.

Büyükada

Hem İstanbul’dayız hem de dört yanımız denizlerle çevrili, burası neresi?
İstanbul’un yedi tepesine kafa tutan Yücetepe ve İsa Tepesi’nin bulunduğu, dokuz adadan oluşan Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada’da ya da eski ismi ile söylemek gerekirse Prinkipo’dayız.

Atları seviyor muyuz?
Tabii ki! O zaman Saatli Meydan civarındaki faytoncuları es geçip Büyükada’yı yürüyerek daha yakından keşfedebiliriz ya da yol üzerindeki bisikletçilerden bir bisiklet kapıp pedallayarak Ada’yı turlayabiliriz.

Ada’da ne zamandan beri yerleşim var? Adalı edebiyatçılar ve müzisyenler kimler? Ada’daki Maden Mevkii’nin adı madencilikten mi geliyor?
Sakin olun, tüm bu soruların cevapları Adalar Müzesi Aya Nikola Hangarı’nda. Müzede göreceğiniz resimlerin, mektupların, envai çeşit objenin (sergi salonunda bir jet ski bile var) fısıldadığı hikâyelere gülümseyebilir, şaşırabilir, bazen de üzülebilirsiniz. Müze ziyaretini yapılacaklar listenizin en başına yazın çünkü müzeden çıktığınızda adalara bakışınız bambaşka olacak.

Yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat diyenlere ne anlatılır?
Büyükada dendiğinde aklımıza ilk gelenler, şehirdeki evimize dönünce canımızı sıkacak güzellikteki ahşap köşkler (ipucu: Art Nouveau).

Sıra sıra dizilmiş köşkleriyle Çankaya Caddesi’nde atılacak bir tur, Ada’nın tarihi ve mimari havasını hızlıca solumak için ideal. Aynı cadde üzerinde bulunan Fabiato Köşkü’nün ev sahipliği yaptığı Adalar Kültür Merkezi’nin programını takibe alırsanız, köşkün bahçesindeki etkinlikler ile ‘Adalı’ olmanın tadına varabilirsiniz. Hagios Sotiros Christou Manastırı’na giden ormanlık yolda bulunan, Büyükada’nın ve Avrupa’nın en büyük ahşap yapısı Rum Yetimhanesi’ni de es geçmeyin.

Vazgeçtik, yediklerini-içtiklerini de anlat…
Zaman algısının kaybolduğu tatillere yakışan kahvaltı sofraları için Bahçede Sinek (Yılmaztürk Caddesi 110) en doğru adres, mekân hayli küçük olduğu için rezervasyon yaptırmakta fayda var. Ada turunuz sırasında soluklanmak için Cafe Spitz’de (23 Nisan Caddesi 53, Splendid Palas Oteli girişi) bir mola verin, soğuk demleme kahvelerini mutlaka deneyin.

 

Restoranlar ve kafeler

Tarihi Prinkipo Dondurmacısı
Restoranlar

Tarihi Prinkipo Dondurmacısı

Büyükada’ya adam atar atmaz ya da ayrılmadan deneyimizi tatlandırmak için bekleyip sonraki vapura binmeye değer.

Mio Amore
Restoranlar

Mio Amore

Önce burnunuza tatlı bir koku geliyor, ardından gözleriniz rengârenk külahlar tarafından tavlanarak beyninize “Burada bir duralım!” mesajı veriyor. Bahsettiğimiz yer Büyükada’nın hemen girişindeki Mio Amore ve onun sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak bin bir çeşit dondurması.

Yada Beach Club
Restoranlar

Yada Beach Club

Adalar geleneğini sürdürürken gün batımı partilerinin yanı sıra, sirtaki ve unplugged caz konserleri derken eğlence konusunda da farklı tellerden çalmayı becermişler. Büyükada, Kartal ve Bostancı Şehir Hatları iskelelerinden, ayrıca Burgaz ve Heybeli’den Yada Beach’in tekneleri kalkıyor. Özel teknenizle de gidebilirsiniz.

Eddie
Restoranlar

Eddie

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar bu sene yazın keyfini uzun süreceğimizin habercisi. Bu da demek oluyor ki ada mevsimini uzatıyoruz bu sene. Bayram’ın tatil günlerinden istifade edip şehrin karmaşasından uzaklaşmak için Büyükada’nın yaz başında açılan yeni incisi Eddie’ye atın kendinizi bir vapurla. Mekânın sahibi Beymen'den kısa bir süre emekli olan satış direktörü Erdal Gökyıldırım. Yeri hemen deniz otobüsü iskelesinin karşısında. Gün batımında bir içki ısmarlayın kendinize. Bununla da yetinmeyin. Akşam yemeğe de kalın. Renkli saksıları, çiçekleri, etrafını saran bol yeşilliği, beyaz ve sarılı mobilyaları ve dekorasyonu ile yaz boyu gidemediğiniz tatillerin yükünü hafifletecek bir sayfiye yeri ruhu hakim mekâna. Salatadan sandviçlere, fırın pizzadan, ev yapımı makarna ve ızgara et çeşitlerine menü her geleni tavlayacak cinsten. Adanın serin ve sakin havasına kapılıp geceyi uzatmaya niyetleneceklere duyrulur. Hafta sonları ise adaya ilk giden vapura binmeyi göze alacağınız güzellikte kahvaltılıkları olduğunu da söylemiş olalım.

Büyükada yakınındaki tüm restoranlar ve kafeler için tıklayın