Köşe bucak Yeldeğirmeni

Geçtiğimiz yıllarda çehresi hızla değişen Kadıköy semti Yeldeğirmeni radarımızda.

Yeldeğirmeni

Değirmenler nerede?
Semt, ismini Osmanlı zamanında inşa edilen yel değirmenlerinden alıyor, ancak bu yel değirmenlerinden hiçbiri maalesef günümüze ulaşamamış. Yel değirmeni demişken Don Kişot’tan bahsetmemek olmaz. Cervantes’in değirmenlere karşı savaşan meşhur şövalyesi, Gezi sonrasında artan kamusal alan tartışmalarına paralel işgal edilerek kurulan ancak çok yakın zamanda mühürlenerek kapatılan sosyal merkeze ismini veriyor. Don Kişot’un seyisi Sanço Panza da Duatepe Sokak’ta efendisini yalnız bırakmıyor ve mahalledeki popüler kafelerden birine adını bahşediyor.

En ünlü binalar hangileri?
Siz sakın Yeldeğirmeni’nden Valpreda ve Kehribardji Apartmanları’nı, eski ismi ile St. Euphemie Ortaokulu, şimdiki ismiyle Kemal Atatürk Anadolu Lisesi binasını ve bugünlerde Yeldeğirmeni Sanat adını almış, vitray camlarından dışarı caz melodileri taşan Notre Dame du Rosaire Kilisesi’ni görmeden dönmeyin. Döneminin ünlü çan ustası Samatyalı Zilciyan Usta tarafından dökülmüş kilise çanını görmek isterseniz, istikamet Karakolhane Caddesi üzerindeki Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi

Nerede mola verelim?
Hızlıca favorileri sıralayalım: Adını bir zamanlar bulunduğu binada yaşamış bir doktordan alan Benazio, keçi peynirli kabaklı kişleri ile gönülleri fetheden Cafe Mu, Haydarpaşa Garı restore edilirken onu hatırlatan dekoru ile özlem giderebileceğiniz Garda, ‘şampiyonların kahvaltısı’ sloganıyla Pan Yeldeğirmeni, fiyatlarını yiyenlerin belirlediği Komşu Kafe, vegan içli köftesi meşhur olan Muhtelif Mekan, ‘tiramisunun da veganı olur’ diyen Mahatma, vegan sucuk ve serigrafi baskı tişörtü bir arada bulabileceğiniz Tight Aggressive mahallelinin uğrak mekânları.

Sanat nam ına nasıl bir semt burası?
Tarihi binaları ve 2012’den beri her yıl duvarları renklendiren Mural İstanbul Festivali’yle bir açık hava müzesi sayılan Yeldeğirmeni, aynı zamanda birçok sanat stüdyosu ve tasarım atölyesine de ev sahipliği yapıyor. Gelmişken sanatla biraz daha haşır neşir olmak isterseniz ‘ulaşılabilir sanat’ mottosuyla yola çıkan Hush Gallery’nin sergilerini takip etmenizi öneririz. Benzersiz tasarım ürünler peşinde olanlarsa şu iki ismi not alsın: Tasarım Bakkalı ve Karaköy’de doğup Yeldeğirmenli olan No Vacancy.

Restoranlar ve kafeler

Komşu Kafe
Restoranlar

Komşu Kafe

Yiyecek ve içeceklerin fiyatını müşteriler belirliyor. Aslında pek müşteri de denemez, Yeldeğirmeni'ndeki Komşu Kafe’ye gelen herkes buranın bir parçası gibi. Sahipleri Tarlabaşı Göçmen Dayanışma Mutfağı’nda tanışmış ve kolektif anlayışı, dayanışmanın hakim olduğu, lezzetli yemekler bulabileceğiniz bir kafeye dönüştürmüş.

Pan Yeldeğirmeni
Restoranlar

Pan Yeldeğirmeni

Küçücük bir yerde ama arka bahçesi nefes almak, güne başlamak için ideal bir nokta. Tek serpme kahvaltı seçeneği olan, epey doyurucu Leyla, (tek kişilik 14 TL, iki kişilik 30 TL) süzme yoğurt, peynir ve köy biberiyle hazırlanan leziz bir sürmelik ile geliyor. Yumurtasız kahvaltı düşünemeyenler için kuru domatesli, Konya tulumlu ve otlu yumurta, (9 TL) Pan'ın malzemeye verdiği özeni özetleyen iyi bir tercih. Tez’in kendi elleriyle hazırladığı ‘morning shot’lar (her biri 5 TL), şeker ilavesiz doğal içecekleri sevenler için birebir. Ekşi sevenler kızılcık ve tarçınlısını denesin. Deniz Gizem Tunca

Sandviççi Asker
Restoranlar

Sandviççi Asker

Soğuk sandviç arabasının sahibi Fuat Üstüner saçları hep kısa olduğu için “asker” diye çağrılmaya alışınca benimsemiş bu adı. Şimdilerde yerleşik düzene geçmiş bir şekilde, eskiden arabasıyla beklediği yerlerden çok da uzakta olmayan bir ara sokağı yer edinmiş Yeldeğirmeni’nde. Yakında Asker adında başka bir sandviççi görünce kafanız karışmasın, orası hâlâ aynı isme sahip olmasına rağmen Asker’in eski mekânı. 1989’dan beri hâlâ şanını korumasının sebebini ise yarım ekmek arasına koyduğu malzemelerin bolluğu ve kalitesine borçlu; pastırma, beyaz peynir, kavurma, sucuk, eski kaşar, salam, yumurta, turşu, Rus salatası, tereyağı, domates, zeytin ezmesiyle her an patlayacakmış gibi görünen bir kalınlığa sahip. Yarım ekmek: 9,50 TL

Anti Cafe
Etkinlikler

Anti Cafe

Atıştırmalıklarının, yemeklerinin, internet ve bilgisayar kullanımının, hatta kedilerini sevmenin bile ek bir ücret gerektirmediği bir yer Anti Cafe. Sadece içinde geçirdiğiniz vakit için ücret ödüyorsunuz. Rusya’da başlayıp dünyaya yayılan bir konsept bu, ama Yeldeğirmeni’ndeki örneği enteresan bir kafeden çok paylaşımcı bir ev ortamını anımsatıyor; mesela servis yapılmadığı için misafirlerinin mutfağı ya da büfeleri kendilerinin ziyaret etmeleri gerekiyor.Zaten kendi deyimleriyle Anti Cafe “ortak bir çalışma ve üretim atölyesi.”                    Bir saat için 10 TL, ikinci saatten sonra 7 TL. Günlük (30 TL) haftalık (150 TL) ya da aylık (500 TL) üyelikler de var.                                                 

Advertising
Yeldeğirmeni yakınındaki tüm restoranlar ve kafeler için tıklayın