Haberler / Film

Oscar adayları listesine göz atın

yönetmen

Her sene olduğu gibi bu sene de heyecanla beklenen 2018 Oscar adayları sonunda belli oldu! Adaylar arasındaki sürpriz isimler kadar aday listesine giremeyenler de herkesi şaşırtırken Hollywood’un “çeşitlilik" sorununda nispeten iyileşme olması gözlerden kaçmadı. 90 yıllık Oscar tarihinde ilk defa bir kadın görüntü yönetmeni Oscar’a aday gösterildi ve 5. defa bir kadın yönetmen adayı açıklandı. En son 8 yıl önce Kathryn Bigalow bu ödüle aday gösterilmiş ve ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olarak adını Oscar tarihine yazdırmıştı. ’Moonlight’tan sonra Jordan Peele imzalı ‘Get Out’ filminin de birçok dalda ödüle aday gösterilmesi Oscar’da olumlu gelişmeler olduğunu gösteriyor. Bu seneki adaylar arasında en çok göze çarpan film; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve oyunculuklarla tam 13 adaylıkla yarışacak olan Guillermo del Toro’nun masalsı eseri ‘Shape of Water’ oldu. Tom Hanks, James Franco ve Jessica Chastain’in oyunculuklarıyla, Steven Spielberg’ün de yönetmen kategorisinde aday olmaması üzücü oldu. 

İşte 4 Mart’ta sahiplerini bulacak ödüllerin adaylarının tam listesi:

En İyi Film 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
The Shape of Water
Dunkirk
Lady Bird
Get Out
Call Me By Your Name
Phantom Thread
Darkest Hour

En İyi Kadın Oyuncu
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Meryl Streep, “The Post”

En İyi Erkek Oyuncu
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

En iyi Yönetmen
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

 En İyi Görüntü Yönetmeni
“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Dunkirk,” Hoyte Van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Allison Janney, “I, Tonya”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Animasyon Filmi
“Coco”
“Loving Vincent”
“The Breadwinner”
“Ferdinand”
“Boss Baby”

 En İyi Uyarlama Senaryo
“Call Me By Your Name,” James Ivory
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter and Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank, James Mangold and Michael Green

 En İyi Orijinal Senaryo
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Yabancı Dilde En İyi Film
“Loveless”
“A Fantastic Woman”
“The Square”
“The Insult”
“On Body and Soul”

En İyi Belgesel
“Faces Places”
“Strong Island”
“Last Men in Aleppo”
“Icarus”
“Abacus: Small Enough to Jail”

En İyi Orijinal Şarkı
“Remember Me,” “Coco”
“Mighty River,” “Mudbound”
“This Is Me,” “The Greatest Showman”
“Mystery of Love,” “Call Me By Your Name”
“Stand Up for Something,” “Marshall”

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner
“Dunkirk,” Nathan Crowley
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood

En İyi Film Kurgusu
“Dunkirk,” Lee Smith
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” John Gregory
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Baby Driver,” Jonathan Amos and Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel

En İyi Orijinal Film Müziği
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams

En İyi Görsel Efekt
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist
“Blade Runner 2049,” John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

En İyi Kostüm Tasarımı
“Phantom Thread,” Mark Bridges
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

En İyi Saç Makyaj Tasarımı
“Wonder,” Arjen Tuiten
“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard

En İyi Ses Kurgusu
“Baby Driver,” Julian Slater
“Dunkirk,” Richard King and Alex Gibson
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini and Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Matthew Wood and Ren Klyce

En İyi Ses Miksajı
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Star Wars: The Last Jedi”

En İyi Kısa Animasyon Filmi
“Lou”
“Dear Basketball”
“Negative Space”
“Garden Party”
“Revolting Rhymes”

En İyi Kısa Belgesel
“Heaven Is a Traffic Jam on the 405”
“Edith+Eddie”
“Knife Skills”
“Heroin(e)”
“Traffic Stop”

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film
“My Nephew Emmett”
“DeKalb Elementary”
“The Silent Child”
“Watu Wote / All of Us”
“The Eleven O’Clock”

Advertising
Advertising