Kadıköy'ün sokak sanatı festivali Mural İstanbul: Kimler geldi, kimler geçti...

2012'den beri düzenlenen sokak sanatı festivali Mural İstanbul'da yapılan işlere göz atıyoruz.

Ayça Bayrak |
Advertising

Artık gelenekselleşen Mural İstanbul sokak sanatı festivali yerli ve yabancı yetenekleri Kadıköy'ün duvarlarıyla buluşturuyor. Festival için hazırlanan işleri yapım aşamasındayken gidip görebilirsiniz ya da festivalin ardından ufak bir Kadıköy turu atarak işlerle karşılaşabilirsiniz. Şu ana kadar festival kapsamında hazırlanan işleri dünya gözüyle görmemiş olsanız bile bu murallar bir yerden tanıdık gelirse şaşırmayın: Bilimum dergi ve web sitelerinde dünyanın en etkileyici sokak sanatı örnekleri arasında karşınıza çıkabilecek işler çıkıyor ortaya. 2016 edisyonuna hazırlanırken festivalin kısa tarihinde ortaya çıkan şaheserlere göz atın.

Mural İstanbul'dan sokak sanatı şaheserleri

Mural İstanbul 2012, Pixel Pancho
Pixel Pancho, 'Bambino', Mural İstanbul 2012

İlkler unutulmaz

Mural İstanbul, ilk meyvesini 2012 yılında Kadıköy’ün Nüzhet Efendi Sokağı’nda verdi. Bir otoparkı çevreleyen bakımsız duvarlar, eserlerinde robot figürlerini görmeye alışkın olduğumuz Pixel Pancho’nun İtalyanca çocuk anlamına gelen ‘Bambino’ isimli eseri ile canlılık kazandı. Festivalin ilk ‘çocuğu’nu çok kısa sürede tamamlayan Pixel Pancho, İzzettin Sokak’ta yer alan ikinci bir duvarı da gözüne kestirince ‘Sultans’ muralı ortaya çıktı ve böylece Kadıköy’ün meşhur sokak kedileri de duvarlarda kendine yer bulmuş oldu.

Mural İstanbul 2012, Amose
Amose, 'Family', Mural İstanbul 2012

Biz bir aileyiz

Mural İstanbul ilk senesinde, eserlerinde geometrik insan figürleri kullanan Amose’un ‘Family’sini, Dome’un yalnızca siyah beyaz kullanarak boyadığı gemi ‘Noah’yı ve São Paulo sokaklarına özel bir teknik ile boya kutusunun basıncını düşürerek kara kalem tadını yakalayan Claudio Ethos’un ‘Balao’sunu Yeldeğirmeni sokaklarına armağan etti.

Advertising
INTI, 'Resistancia', Mural İstanbul 2013
INTI, 'Resistancia', Mural İstanbul 2013

Biraz nostalji

2013 yazında Gezi Parkı eylemleri devam ederken ikincisi başlayan Mural İstanbul Sokak Festivali’ne katılan birçok sanatçı eserlerinde Gezi Parkı’na da selam etmeyi unutmadı. Çizimlerinde kurukafa, hayvan, insan ve Şili kültüründen öğelere yer veren, figürleri neredeyse imzası olan dünyaca ünlü sokak sanatçısı INTI eserine ‘Resistancia’ ismini vermekle kalmadı, aynı anda eserin içine ‘Direniş Hatırası’ anlamına gelen ilk bakışta hemen fark edilmeyen ‘Memoria Resistancia’ yazısını da sakladı.

Rad, Cins, Canavar
Rad, Cins, Canavar; 'İsimsizler', Mural İstanbul 2013

Birlikten kuvvet doğar

Karakolhane Caddesi’ndeki buzhanenin duvarlarında yer alan yerli sanatçılardan Rad, Cins ve Canavar’ın birlikte boyadığı ‘İsimsizler’ ile Esk Reyn, WICX, Lakormis ve Fu’nun birlikte yaptığı ‘Kafa’ isimli eser de 2013 Haziran’ında artmaya başlayan kolektif bilinç ile hareket etmenin çok güzel sonuçlar verebileceğine işaret ediyordu.

Advertising
Jaz, 'One Against One', Mural
Jaz, 'One Against One', Mural İstanbul 2013

Dünya onu konuşuyor

Buenos Aires asıllı mural sanatçısı Jaz ya da Franco Fasoli’nin yalnızca kırmızı tonlarında 100 litre boya kullanarak yaptığı ve o güne kadarki işlerinin en büyüğü olan ‘One Against One’ tamamlandığı andan itibaren dünyanın önde gelen sokak sanatı sitelerinde büyük ilgi gördü. Eğer yolunuz Yeldeğirmeni taraflarına düşerse İskele Sokak’ta bulunan Ali İsmail Korkmaz Parkı’ndaki bir banka kurulup apartman pencereleri ile ikiye ayrılmış olan ‘One Against One’ın detaylarını uzun uzun inceleyebilirsiniz.

Sepe & Chazme 718, Mural
Sepe & Chazme 718, Mural İstanbul 2014; fotoğraf: Engin Irız

Griye karşı tek yürek

2014 senesinde Street Art Doping ile Mural İstanbul’un iş birliği sonucu ortaya çıkan Common Experience kapsamında Yeldeğirmeni Talimhane Sokak’ta bulunan sıkıcı iki apartman cephesi, Sepe ile Chazme 718’in beraber; M-City’ninse tek başına stencil tekniği ile boyadığı murallar ile canlandı.

Advertising
Mural İstanbul Cins
Cins, Mural İstanbul 2015

2015 mahsülleri

Mural İstanbul, 2015'te Moda, Kadıköy Çarşısı ve Hasanpaşa sokaklarındaki cephelere de yayıldı. Kadıköy’deki dört farklı sokağı sanat ile buluşturan isimler arasında Tataristan’dan Rustam Qbic, İspanya’dan Deih, Amerika’dan Levi Ponce ve Kristy Sandoval ile 12 yıldır İstanbul sokaklarını spreyleyen Cins vardı. Acıbadem taraflarında Canavar’ın, Söğütlüçeşme’deki Kadıköy Belediye Binası'nda Wicx, Nuka ve Esk Reyn'in işleri de kendilerine birer duvar buldu.

Advertising