jay z
Fotoğraf: Robin Harper

2017’nin (şimdilik) en iyi parçaları

Yılın ilk yarısında yayınlanan parçaların hepsini tek tek dinledik ve en iyilerini bir araya getirdik.

Yazan:
Ralf Cebeci
Reklâm

Yılın neredeyse dörtte üçü göz açıp kapayıncaya kadar uçup gitti. Biraz durgun görünen popüler müzik dünyasına yakından bakıp yılın en iyi parçalarını seçtik. “MFÖ nerede?” diye soranlara yalnızca Amerika ve Avrupa listelerini gözden geçirdiğimizi hatırlatalım. Aynı soruyu Drake için yöneltenlere ise “Drake burada da olmayıversin,” diyoruz.

‘Humble’ / Kendrick Lamar

‘Humble’ / Kendrick Lamar

Kendrick’in kibarca ‘iki dakika insan olun’ çağrısı yaptığı ‘Humble’ yalnızca ‘Damn’ albümünün değil, yılın da en iyi şarkılarından biri. Şarkıdan çıkarılacak sonuçlar: Kendrick hip hop’ın sınırlarını zorlamayı iyi biliyor ve photoshop’tan hoşlanmıyor.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/KWU4Sx

 ‘Green Light’ / Lorde

‘Green Light’ / Lorde

Lorde henüz 20 yaşında olsa da kendi tarzını yarattı, ikinci albümü ‘Melodrama’ ile birlikte de bu tarzı herkese kabul ettirdi. ‘Green Light’ albümün adının hakkını veren tatlı bir melodram hissiyle dolu. Melodik olarak akıyor, düzenlemeleri kıvamında.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/dyBdwX 

Reklâm
‘Big for Your Boots’ / Stormzy

‘Big for Your Boots’ / Stormzy

Grime sessiz sedasız ilerledi, geçtiğimiz yıl Skepta ile de dünya sahnesine büyük çıkışını yaptı. Amerika’nın hip hop’u varsa, İngiltere’nin de grime’ı var. Bu yılın en sağlam çıkış yapan ismi ise şüphesiz Stormzy. ‘Shut Up’ın ardından “Bu ölçekte bir hit çıkarabilir mi?” diye soruyorduk. Yanıt gecikmedi.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/QqZHYn

‘Kate McCannon’ / Colter Wall

‘Kate McCannon’ / Colter Wall

Varlığından ‘Hell or High Water / İki Eli Kanda’ (2016) filminin müzikleri sayesinde haberdar olmuştuk. Bu yıl yayınladığı single’ı ‘Kate McCannon’ ile Colter Wall’a hayranlığımız bir kat daha arttı. Kanadalı olmasına rağmen Güney gotiğinin bayraktarı gibi. Folk meraklıları es geçmesin.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/6N6pW6

Reklâm
‘Unf*ck the World’ / Prophets of Rage

‘Unf*ck the World’ / Prophets of Rage

Cypress Hill, Public Enemy ve Rage Against the Machine güçlerini birleştirince elbette ortaya yılın en gaz protest şarkısı çıkacaktı. Tabii Michael Moore’un çektiği Adam Curtis’vari videonun katkısını da unutmamak gerek. Bu şarkı sizi ayağa kaldırmıyorsa hiçbir şey kolay kolay kaldıramaz.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/WPRXiK

‘Swish Swish’ / Katy Perry ft. Nicki Minaj

‘Swish Swish’ / Katy Perry ft. Nicki Minaj

İlk birkaç dinleyişte ‘meh’ dedirtse de kısa zaman içinde akla kazınan bir şarkı ‘Swish Swish’. House, elektronika, ucuz pop… Hepsinden az biraz var. İlla atarlı giderli bir yaz şarkısına maruz kalacaksak bunu tercih edelim lütfen.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/2MgT5Q

Reklâm
‘God Save the Jungle’ / Benjamin Clementine

‘God Save the Jungle’ / Benjamin Clementine

Benjamin Clementine’ı piyano başında izlediğimizde bir zamanlar metrolarda şarkı söyleyen bir sokak müzisyeni olduğuna inanmakta zorlanıyoruz. Yeni şarkısı ‘God Save the Jungle’ da iğneli sözleri ve Marin Marais parçalarını andıran piyano melodisiyle aklımıza kazındı.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/sSxAxg

‘Walk Like a Panther’ / Algiers

‘Walk Like a Panther’ / Algiers

‘Black Lives Matter’ hareketinin yankılarını daha uzun süre duyacağız muhtemelen. Gospel ve post-punk’ı bir araya getiren Algiers’ın yeni albümü ‘The Underside of Power’ın odağında da siyah hareketi var. Şarkı sert, karmaşık ve deneysel, fakat aynı zamanda güçlü bir ruhu var. Tam da bir gospel’in vadettiği gibi.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/Ue7nnc

Reklâm
‘Nothing, Not Nearly’ / Laura Marling

‘Nothing, Not Nearly’ / Laura Marling

Gönlümüzün sultanı Laura Marling en elektrikli işlerinden biriyle karşımızda. ‘Nothing, Not Nearly’ yeni albüm ‘Semper Femina’nın en iyisi. İçten, umut verici, yatıştırıcı bir şarkı. Marling’e özgü karamsarlık yerini bir tür kabullenişe bırakmış.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/aW7ZKc

 ‘The Strangle of Anna’ / The Moonlandingz ft. Rebecca Lucy Taylor

‘The Strangle of Anna’ / The Moonlandingz ft. Rebecca Lucy Taylor

İngiliz müzik sahnesinin en heyecan verici ve akıllara zarar grubu Fat White Family ile The Eccentronic Research Council elemanlarının kurduğu The Moonlandingz ‘Sweet Saturn Mine’ ile sıkletini belli etmişti. ‘The Strangle of Anna’ ile ise istediklerinde ne kadar lirik olabildiklerini ispatlıyorlar. Rebecca Lucy Taylor’ın tatlı sesiyse şarkının cabası.

Spotify'da dinlemek için: https://goo.gl/khwQ3p

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm