Big Burn İstanbul

Bu festivalde deniz, kum, güneş ve elektronik müziğin nadide isimleri karşılıyor sizi. Festivalin ön gösterimi niteliğinde bir tavsiye listesi için okumaya devam edin.

Yazan:
Eda Erdoğan
Reklâm

1. Luciano

Kimdir? Ibiza gecelerinin fatihi! Yıllar boyunca Ibiza’da dans pistlerine hükmeden Luciano, aynı zamanda plak şirketi Cadenza’nın patronu. İsviçre’de doğup Santiago’da büyüyen Luciano, düzenlediği partilerle Şili’deki yeraltı elektronik müzik sahnesinin gelişiminde önemli rol oynadı.

Neden kaçırmamalı? Ateşli Latin ritimleri ile yoğrulmuş muhteşem bir tekno setine kim hayır diyebilir? Luciano’yu bilhassa bir diğer Şilili dâhi Ricardo Villalobos’u sevenler kaçırmamalı.

Cuma sahnede

2. Dixon

Kimdir? Almanya’nın dünyaya armağan ettiği en yetenekli DJ’lerden biri. İyi ki zamanında futbol sevdasını sakatlanarak rafa kaldırmak zorunda kalmış ve gönlünü elektronik müziğe kaptırmış. Elektronik müzik dünyasının böylesine yetenekli bir house ve tekno dâhisinden mahrum kalmasını istemezdik doğrusu. Dixon’ı, Âme ile birlikte kurduğu Innervisions etiketiyle de tanıyoruz.

Neden kaçırmamalı? Prestijli Resident Advisor listelerinin gediklisi bir isim olduğu için. Set başındayken kendisi de çok eğlenen Dixon’ın bu enerjisi seyirciye de yansıyor. Ayrıca herkesin bildiği hit parçalar yerine enteresan seçimler yaparak kitleleri kendinden geçirmek konusunda usta. Önceki İstanbul performanslarında bulunduysanız, ne demek istediğimizi zaten gayet iyi biliyorsunuz.

Cumartesi sahnede

Reklâm

3. Richie Hawtin

Kimdir? Gerçek bir tekno süper starı. İsmi, tabiri caizse artık bir marka haline gelmiş olan Richie Hawtin artık 50 yaşına merdiven dayamış olmasına aldırmadan dünyanın dört bir yanında çalmaya devam ediyor.

Neden kaçırmamalı? Setleriyle sadece dans ettirmekle kalmayıp herkese uzun süre unutamayacağı bir deneyim yaşatıyor Hawtin. Geçtiğimiz aylarda Coachella’da yepyeni görsel-işitsel şovu ‘Close’u ilk kez sergileyen Hawtin, kendisini dinleyenleri yine hayal kırıklığına uğratmamıştı.

Cumartesi sahnede

4. Nicole Moudaber

Kimdir? Çok değil, bundan dört sene önce The New York Times, elektronik müziğin yükselen yıldızlarından biri olarak tanımlamıştı onu. Organizatörlükle başladığı müzik macerasında house ve tekno müziğin en karizmatik simalarından biri olmayı başaran Nijerya doğumlu Moudaber’i Alcatraz imzalı house marşı ‘Give Me Luv’a yaptıkları remiksle de hatırlayacaksınız.

Neden kaçırmamalı? Dünyanın dört bir yanındaki tekno tutkunları yanılıyor olamaz, Nicole Moudaber bu işi gerçekten iyi biliyor. Onun tekno seçkisiyle dans etmeye çekinirseniz, sizi kim paklar bilemiyoruz.

Cuma sahnede.

Reklâm

5. Acid Pauli

Kimdir? İstanbullular olarak onu artık çok iyi tanıyoruz. Defalarca İstanbul’da ağırladığımız Acid Pauli’yi The Notwist’ten ya da Console’dan da hatırlayanlarınız vardır mutlaka. Kariyerine punk gruplarda çalarak başlayan müzisyen, Acid Pauli mahlasıyla geçtiğimiz aylarda ‘BLD’ adlı yeni albümünü yayınlamıştı.

Neden kaçırmamalı? Dans pistlerinin klişelerine kulak asmadığı, setlerindeki özgürlüğü hiçbir şeye değişmediği için. Bir sample denizinde deneyler yaparak harika bir sonuç elde ettiği ‘BLD’ albümünü de dinledikten sonra da bu performansı es geçmek istemeyeceksiniz.

Pazar sahnede

Ve diğerleri...

Festivalde çalan isimler bu satıra dek saydıklarımızdan ibaret değil. Bu yılın başında ‘Mangroove’ adlı EP’sini yayınlayan, minimal house’un efsane ismi Isolée, plak sevdalısı deneyimli DJ André Galluzzi, Crosstown Rebels, Cadenza, Mobilee gibi plak şirketleriyle yolu kesişen Venezuelalı Argenis Brito, elektronik müziğin dâhi ismi Ricardo Villalobos’tan aldığı ilhamı, Fabric’te geçirdiği gecelerin deneyimiyle birleştirerek başarıya ulaşan Subb-an, Alex Celler ile iş birliğinden doğan ‘The Playmaker’ parçası ile adını duyuran house ve tekno duayeni Anthea ve çok daha fazlası için enerji depolamaya şimdiden başlayın.

21-23 Temmuz, Suma Beach, 13.00, kombine: kombine: 264 TL, kombine + kamp: 330 TL, iki gün: 220 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm