Electronica
Fotoğraf: S.ucok

Electronica Festival

Dolu dolu bir festival programıyla karşı karşıya olduğunuzda, önceden kimleri dinleyeceğinizi mutlaka planlamanız gerek

Yazan:
Ralf Cebeci
Reklâm

10. kez düzenlenen Electronica Festival da hazırlıklı gitmeniz gereken etkinliklerden biri. Yılın dans maratonu öncesinde, heyecanla beklediğimiz isimleriyle karşınızdayız.

1. Dominik Eulberg

Kimdir? Hayvanların ve bitkilerin seslerini, rahatlatıcı bir unsur olarak görmenin ötesine geçiyor ve doğanın işitsel güzelliklerini müziğiyle buluşturuyor Dominik Eulberg. Teknoya böylesine yaratıcı bir yaklaşım getiren daha kaç isim sayabilirsiniz?

Neden kaçırmamalı? Prodüksiyonlarını Cocoon, Herzblut ve Traum Schallplatten gibi plak şirketleri aracılığıyla dinleyicilerle buluşturan Eulberg’in maharetleri stüdyosunun sınırlarını çoktan aştı. Alman prodüktör DJ kabinine geçtiğinde de tüm yaratıcılığını konuşturuyor, bizden söylemesi.

2. Eagles & Butterflies

Kimdir? Tomorrowland performansından hemen önce İstanbul’da çalıyor Eagles & Butterflies. 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek, Art Imitating Life adlı plak şirketini de geçtiğimiz sene hayata geçirmişti. Peki, Daft Punk’ın ve Ed Banger’dan yayınlanan parçaların ona müzik yapması için ilham verdiğini biliyor muydunuz?

Neden kaçırmamalı? 2016 yılının en çok konuşulan isimlerinden biri olduğu için. Elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon & Âme de desteğini ondan esirgemiyor; bir bildikleri vardır kuşkusuz!

Reklâm
Stavroz

3. Stavroz

Kimdir? İstanbulluların en sevdiği isimlerden biri. Minimal teknonun tekrarlara dayalı yapısını, analog enstrümanlarla buluşturarak yarattıkları leziz karışım genellikle caz-house ya da swing-house olarak adlandırılıyor. Son EP’leri ‘Gold Town’ Mayıs sonunda yayınlandı.

Neden kaçırmamalı? House müziğin sınırlarının ne kadar geniş olduğuna tanık olmak için. Onları çok seven geniş bir izleyici kitlesiyle beraber kendinizi müziğin hipnotize edici kollarına bırakmak da kuşkusuz eşsiz bir deneyim olacak.

4. Einmusik

Kimdir? Kariyerinde 10 seneyi çoktan geride bırakan Alman DJ ve prodüktör Samuel Kindermann namıdiğer Einmusik, melodik ve groovy prodüksiyonlarıyla hafızalarımızda. Noir Music, Diynamic gibi şirketlerden yayınladığı parçalar bir yana, Kindermann’ın kurduğu Einmusika etiketi de pek çok yetenekli isme ev sahipliği yapıyor.

Neden kaçırmamalı? Einmusik parçalarıyla dinleyeni bir nevi rüyalar âlemine ışınlıyor. Hülyalı nefis synth’ler ve dansa davet eden beat’ler tam da onun kalemi. DJ setinden de beklentimiz elbette çok yüksek.

Reklâm

5. Andhim

Kimdir? Onlar müziklerini ‘super house’ olarak tanımlıyor. Dinleyenin moralini yükselten, pozitif enerji bombası parçaların yaratıcısı bir ikili Andhim. Parçaların tutkuyla yaratıldığı ve Alman ikilinin her şeyi ince eleyip sık dokuduğu prodüksiyonlarından apaçık belli oluyor. Daha önce dinlemediyseniz ‘Hausch’, ikiliyle tanışmak için en doğru parçalardan biri.

Neden kaçırmamalı? House müziğin son yıllarda parmakla gösterilen isimlerinden biri oldukları için. Geçtiğimiz Aralık ayında yayınladıkları ‘Tosch’ EP’leriyle de bir kez daha takdirimizi kazandılar. Tıpkı parçalarıy

6. Ve diğerleri...

Electronica Festival’da daha o kadar çok iyi isim var ki, hepsini bu satırlara sığdırmak gerçekten zor. Yine de şansımızı deneyelim: Bu yıl ‘Metropolitan Opera’ adlı albümünü yayınlayan İspanyol tekno prodüktörü Architectural, Berlin’deki Bar25 efsanesinin arkasındaki isimlerden olan Britta Arnold, aslen bir klasik müzik piyanisti olan ama kendini elektronik müzikte de ispatlayan Francesco Tristano, diskonun en tuhaf ve belki de en güzel halini icra eden ikili Red Axes, Şafak Özkütle’nin dev projesi Oceanvs Orientalis, karanlık ve dinamik teknosuna hayran kalacağınız Etapp Kyle ve daha nicesi bekliyor sizi Electronica’da.

29-30 Temmuz, Suma Beach, 18.00, 174 TL, www.electronicafest.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm