İstanbul müzik Festivali

İstanbul Müzik Festivali'nde kaçırmamanız gereken 8 konser

İstanbul Müzik Festivali bu yıl aile bağları temasıyla aynı aileye mensup müzisyenlere yer verdiği bir programla karşımızda. Festivalde neler var neler yok mercek altına alıyoruz.

Yazan:
Ralf Cebeci
Reklâm

İstanbul kültür dünyasının en kıymetli etkinliklerinden İstanbul Müzik Festivali geldi çattı. Bu yıl 46. kez düzenlenen festival Mayıs’ta başlayıp Haziran ayına uzanıyor. Kentin köklü tarihini yansıtan mekanlar festival kapsamında yine dünyanın en iyi müzisyenlerini ağırlıyor; Sirkeci Garı, Aya İrini Müzesi ve Sirkeci Garı gibi mekanlarda ölümsüz ezgiler yankılanıyor.

Açılışını Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde piyanist Yekwon Sunwoo’nun yapacağı festivalin bu yılki teması aile bağları. Bu kapsamda müzisyen kardeşler, karı kocalar, baba oğullar konserler veriyor, müziğin kuşaklar arasında aktarımı irdeleniyor. Festivalin programı bir hayli kalabalık. Aman kaçırmayın dediğimiz konserleri bir araya getirdik.

23 Mayıs-12 Haziran, detaylar için: muzik.iksv.org

1. Ve diğerleri…

Festival elbette konserlerden ibaret değil. Atölyeler, söyleşiler, film gösterimleri ve özel icralar da festival programına dahil. Performanslardan önce gerçekleşecek ‘Konsere Doğru’ bölümünde uzman yazar ve araştırmacılar günün konserinin temasına dair sunumlar yapıyor.

Yönetmen Murathan Özbek’in piyanist Gülsin Onay’ın farklı performanslarını kullanarak yarattığı ‘Yolda’ filminin prömiyeri 11 Haziran akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleşiyor.

‘Geleceğin Kadın Yıldızları’ projesi ise eğitimlerine devam edebilmek için desteğe ihtiyaç duyan genç kadın müzisyenler için düşünülmüş. Katılımcı genç müzisyenler arasından seçilecek ekip İdil Biret ile birlikte sahne alıyor.

Festivalin en heyecan verici etkinliklerinden biri de ‘İstanbul’un Ezgileri’. Doğu Roma’dan Osmanlı’ya yüzlerce kültüre beşiklik yapmış olan İstanbul’da tarih boyunca yankılanmış ezgiler tekrar hayat buluyor. Büyük müzisyen Jordi Savall’ın oğlu Ferran Savall, büyük neyzen Kutsi Ergüner ve yaşayan en önemli ud icracılarımızdan Yurdal Tokcan’ın aralarında bulunduğu müzisyenler Kapalıçarşı’yı Anadolu ezgileriyle dolduruyor. Kent temalı bir diğer etkinlik olan ‘İstanbul’un Şarkıları’ndaysa Gypsy Fire Ensemble ve Meral Azizoğlu 20. yüzyıl başlarında eski İstanbul’da filizlenen şarkıları seslendiriyor.

Detaylar: muzik.iksv.org

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm