Jane Birkin sings ‘Serge Gainsbourg’ via Japan

Müzik, Pop
Jane Birkin

60’ların Swinging London akımının unutulmaz kadın figürü, Serge Gainsbourg’un ilham perisi, olay yaratan 60’lar marşı ‘Je T’aime… Moi Non Plus’nün sesi, Charlotte Gainsbourg’ün annesi, müzisyen, aktris ve model Jane Birkin, alışık olmadığımız konseptteki bir performansla iki gece Babylon’da. Kendisi, tsunaminin vurduğu Japonya için Serge Gainsbourg’a ait hitlerini, Japon müzisyenler eşliğinde söyleyecek.

 

İlk kez 1966 yılında Antonioni’nin kült filmi ‘Blow Up’ta sahne alarak sinema kariyerine adım atan Jane Birkin, 1969 yılında ‘Slogan’ filminin setinde tanıştığı ve aşık olduğu ünlü Fransız müzisyen Serge Gainsbourg ile “Je t’aime...... moi non plus” adlı şarkıyı seslendirdi. Şarkının sözleri ve Jane Birkin’in seksi vokalleri bu parçanın birçok ülkede yasaklanmasına neden olurken, single dünya çapında büyük bir başarı elde etti. 1971 yılında bu aşkın meyvesi olarak müzisyen ve aktris Charlotte Gainsbourg dünyaya geldi. 1973 yılında ilk albümü ‘Di Doo Dah’ için Serge Gainsbourg ile çalışmalara başlayan Birkin, 1975’te Serge Gainsbourg’un ilk filmi “Je t’aime...... moi non plus” ile en iyi kadın sanatçı dalında Cesar Ödülünü de kazandı.

 

1992’de Victoires de la Musique ödülleri kapsamında Yılın Kadın Sanatçısı seçilen Jane Birkin, aralarında Bryan Ferry, Brian Molko, Franz Ferdinand, Manu Chao, Brett Anderson, Françoise Hardy, Beck ve Beth Gibbons gibi isimleri olduğu nice önemli müzisyenle işler çıkarmış; 14 stüdyo albümü ve 6 canlı konser albümüne sahip bir isim.

 

Dinleyenleri etkileyici performansı ve tavırları ile büyüleyen Jane Birkin, bu sene içerisinde Tsunami dolayısıyla büyük zarar gören Japonya için Serge Gainsbourg’a ait hitlerini Babylon sahnesinde seslendirecek. 60’ların en önemli kadın figürlerinden biri olan ikon sanatçı Birkin’i canlı canlı izleme ayrıcalığını kaçırmayın.

 

Jane Birkin - Vokal

Nobuyuki Nakajima - Piyano

Hoshiko Yamane - Keman

Ichiro Onoe - Vurmalılar

Takuma Sakamoto - Üflemeliler

Yayınlandı: