“Bir gün herkes melodik tekno dinleyecek!”

Tiësto ve Hardwell’in desteğini alan Drumstone ile tanışmanızın vakti geldi.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Müzik yolcuğunuz nasıl başladı? 

Şahin: Çocukluğumuzdan beri doğadan aldığımız sesleri kaydetmeyi ve oynamayı seviyoruz. Sonrasında ise elektronik müziği keşfetmemizle birlikte bu müzik türüne hayran olduk. İlerleyen teknolojiyle kendi seslerimizi dijital ortamda nasıl manipüle edebileceğimizi keşfetmemizle de müzikal yolculuğumuz başladı. Finlandiya’da bir plak şirketinin düzenlediği prodüksiyon yarışmasında birinci olduğumuzda ilk profesyonel adımımızı atmış olduk. 


Sizce pandemi müzik sektörünü nasıl etkiledi? 

Onur: Elektronik müziğin doğasında insanların bir arada olması var. Pandemi sürecinden dolayı sahne ve insanlardan uzak kalmış olsak da müziğimiz sayesinde insanların evlerine, kalbine ve ruhuna dokunmaya devam ettik. Bu bizi çok motive etti. Bu sayede kendimizi dış dünyadan izole edip daha fazla müzik üretme şansı bulduk. Pandemi sonrası için de umutluyuz. Hepimiz dans etmenin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Herşey sona erdiğinde bunun acısını hep birlikte çıkaracağız.

Müzik dünyasını gelecekte neler bekliyor? 

Onur: Dünyada gelişen teknolojiyle beraber Türkiye’de de elektronik müziğin, popüler müziğin yerini alacağını düşünüyoruz. Şunu hep söyleriz: “Bir gün herkes melodik tekno dinleyecek.” 

Tiësto ve diğer dünyaca ünlü DJ’ler sizi nasıl keşfetti? 

Şahin: Tiësto bizi Instagram sayfamızdaki bir videoyla keşfetti. Onun plak şirketinden yayınladığımız parçalarla dünyaca ünlü bir diğer müzisyen Hardwell’in dikkatini çekmişiz. O da kendi şarkısı için bir remiks istedi. Aslında Tiësto bir zincirleme reaksiyon başlattı diyebiliriz. Tiësto ve Hardwell dışında Tale of us, Fideles, David Guetta ve Rehab de bize destek olan isimlerden. 

Tüm bu olaylar müzik kariyerinizi nasıl etkiledi?

Şahin: Tiësto bize ulaştıktan sonra parçamızı dünyanın en büyük festivallerinden Tomorrowland’de çaldı. Ardından Tiësto’nun plak şirketi labeli Aftr:hrs’tan ‘Wanderlust’ı ve ‘Lost River’ EP’yi yayınladık. Sonrasında Hardwell 2019 yılında yayınladığı ‘Retrograde’e remiks yapmamızı istedi. Hardwell’in kurucusu olduğu plak şirketi Revealed Recordings’in 10. yıl kutlamaları kapsamında hazırlanan derlemede bu remiksi yayınladık. Hardwell ile çalışmak ve iki ayrı müzik tarzını birleştirmek de bizim için çok ayrı bir deneyim oldu. Remiksimizin iki ayrı dünyayı kusursuz bir şekilde birleştirdiği yönünde yorumlar aldık. Bunlar bizim için çok motive edici ve mutluluk verici.

ITZEL Records sizin için ne ifade ediyor? 

Onur: ITZEL bizim için çok önemli bir proje. Akın Şahin’in iş dünyasındaki deneyimiyle bizim müzik sektöründeki deneyimimizi birleştirdiğimiz çok özel bir proje. 

Akın Şahin ile ITZEL’de neler yapacaksınız? 

Onur: Hedefimiz görsel-işitsel bir deneyim sunmak. ITZEL ile sanat ve kültür dünyasına önemli ölçüde katkıda bulunmayı, dünyanın en ücra köşelerindeki elektronik müzikseverlerle buluşmayı ve dünyadaki elektronik müzik sound’una yön veren isimlerden biri olmayı istiyoruz.

Yeni kayıtlar var mı?

Şahin: Şu an yayınlanmayı bekleyen üç ayrı albümümüz var. Yaz sezonunda bunlar yayınlanmış olacak. Sonrası için de çalışmalarımız sürecek. 

www.instagram.com/drumstone_ofc

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm