Gipsy Kings
Gipsy Kings

Efsane grupla büyük buluşma

Gipsy Kings efsanesini, 26 Temmuz’daki İstanbul konserlerinden önce gruptan Tonino Baliardo ile konuştuk.

Reklâm

Müziğinizde ailenin ne kadar önemli bir rol oynadığını biliyorum. Sahnede oğullarınızla birlikte performans sergilemek nasıl bir duygu?

Hayatımdaki en önemli şey aile diyebilirim. 1978'de Gipsy Kings macerasına başladığımda çocuklarım henüz doğmamıştı. O zamanlar belki hayal olan şey şimdilerde gerçek oldu. Şimdi birkaç yıldır sahnede benimle birlikteler, bundan aldığım mutluluk ve gurur tarifsiz.

Katalan kökenlerinizin müziğinize katkısını nasıl yorumlarsınız?

Biz bir müzik tarzı yarattık, aslında köklerimizden geleni hayata geçirdik. Bu bizim için doğal bir süreç.

Köklerinize döndük madem, ailenizdeki müzik anılarına dönsek... İlk aklınıza gelen müzik hatıralarınız neler?

Evin içinde hep müzik vardı. Çok fazla anı var o yüzden (gülüyor). Sanki evde hiç bitmeyen bir parti vardı diyebilirim, fonda her zaman gitar vardı.

Gipsy Kings’in kariyerindeki en unutulmaz anlardan bazıları neler?

Yıldızımızın parlaması takriben 1987’de ‘Bamboléo’ ile başladı. Bunu beklemiyorduk, şarkımız birden giderek popülerleşti ve dünya çapında bir hit oldu. Dünya çapında milyonlarca albüm sattık, çok güzel ve özel zamanlardı. ABD’de altın plak kazanan ilk Fransız grup olmak çok önemli bir başarıydı bizim için. Anılar denince aklıma bunlar geliyor, bir de 2013’te Grammy aldık. Aslında şu an sayamayacağım birçok ödül kazandık bunca senedir, bunların hepsi birer anı bizim için.  

Bunca başarının ve ödüllerin yanı sıra bildiğim kadarıyla birçok film ve TV projesinde de yer aldınız. Bunlarda özellikle aklınızda kalanlar hangileri?

Müziğimizin başka alanlarda yansımalarının olması bizim için her zaman büyük bir zevkti. ‘The Big Lebowski’de ‘Hotel California’nın yer alması ilk aklıma gelen, bu çok değerliydi bizim için. ‘Toy Story 3’, ‘Sing’ animasyon gibi birçok filmde yer aldık. Tek kelimeyle gurur duyuyoruz.

Diğer sanatçılarla çalışmak sizin için nasıl bir deneyim? Favori iş birlikteliklerinizi düşününce aklınıza neler geliyor?

Yine çok anılarla dolu bir soru (gülüyor). Sahnede Sting, Carlos Santana gibi efsane isimlerle çaldık. Yakın zamana bakınca da bir sene önce Pitbull’un albümünde bir şarkıda yer aldık. Başka sanatçılarla şarkı üretmek hem çok keyifli hem de insana yeni ufuklar açıyor.

Gelelim hayranlarınızla olan ilişkilerinize… Dünyanın dört bir yanında hayranlarınız var. Müziğinizin dinleyicileriniz üstündeki etkisini düşününce neler hissediyorsunuz?

Bu benim için tam olarak müziğin evrenselliğini anlatıyor. Başarımızın devam etmesi ve bunun dinleyicilerimiz sayesinde büyüyerek jenerasyonlar boyunca devam etmesinden ötürü minnettarım.

Konserlerdeki enerjinize bayılıyorum! Turnede olmanın zor yanları da vardır elbette ama sizde sanki daha çok keyifli anlar mevcut. Yanılıyor muyum?

Konser vermek Gipsy Kings’in tam anlamıyla tanımı diyebilirim. Turnede sadece neşe ve mutluluk var. Harika zaman geçiriyoruz, bunun mutluluğuyla da devam ediyoruz.

Nerdeyse 45 yıldır müzik sektöründesiniz. Hâlâ aynı enerjiyle devam edebilmeyi ve ilgi çekmenizi neye bağlıyorsunuz?

Bu tamamen dinleyicimizin enerjisine bağlı bir durum. Bir çeşit tutku. Biz sahneye parti yapmaya çıkıyoruz, sanırım bu dinleyicilerimiz tarafından da çok net bir şekilde fark ediliyor. Senelerdir bakış açımız bu şekildeydi, böyle de devam ediyoruz (gülüyor).

Yakın gelecekte Gipsy Kings’ten neler gelecek? Biraz ileriye dönük ipucu verir misiniz bizlere?

Bu soruya herkesi sevindirecek bir cevabım var. Ufukta yeni bir albüm ve sürprizler var! Şimdilik bu kadar ipucu vereyim. Bazı sanatçılarla birlikte iş birliklerimiz olabilir, onları şu an söyleyemem, gizli kalsın (gülüyor).

Gipsy Kings yeni şarkı yaratırken nasıl çalışıyor?

Ben gerçek bir müzik aşığıyım, o yüzden üretim hali hep var diyebilirim. Evde olduğum her an gitarımı alıp bir şeyler çalıp defterime notlar alıyorum. Bu şekilde şarkılar hayat buluyor.

Yeni müzikal keşifler yaparken Gipsy Kings'in sound'unun özgünlüğünü nasıl koruyorsunuz?

Tekrar gibi olacak ama biz bir müzik türü yarattık. Şarkılarımıza modern katmanlar ekleyebiliriz, buna karşı değilim ama bizim gitarımız ve sesimiz, bizim alametifarikamızdır!

Daha önce İstanbul'da bulundunuz. İstanbul seyircisini nasıl hatırlıyorsunuz? Temmuz ayında İstanbul'da vereceğiniz konsere dair neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye'yi, İstanbul'u hep sevmişimdir! İnsanı da dinleyicisi de duygularını net yansıtan, sıcakkanlı bir halk. Temmuz konseri inanılmaz olacak ve hep birlikte bir Gipsy Kings şenliği yaşayacağız.

Son olarak, aklınızda kalan İstanbul favorilerinizi sorarak bitirmek istiyorum. Belki bu gelişinizde aralarına yenileri eklenir!

Birkaç kez geldik İstanbul’a, inanılmaz bir şehir! Baklavaya bayılıyoruz! Geldiğimizde kesin yeriz! (gülüyor)

Gipsy Kings feat Tonino Baliardo, 26 Temmuz’da 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde. Biletler Biletinial’da, 720-3.330 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm