Borusan Quartet - Shenyang

İş Sanat’ta baharın renkleri

47Mart 2019 Time Out İstanbulShenyangDünyaca ünlü bas bariton Shenyang ve Borusan Quartet ‘Die Winterreise’ ile, piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan ise ‘Mavi Sürgün’ isimli eserinin dünya prömiyeri ile bu ay İş Sanat’ta.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

İş Sanat Konser Salonu, opera sahnesinin özel sesi Shenyang ve Borusan Quartet’i konuk ediyor. Şangay Operası’nın daimi sanatçısı ünlü bas bariton ve Türkiye’nin önemli yaylı dörtlüsü Borusan Quartet, orijinali piyano ve vokal için yazılmış olan, Franz Schubert’in bestelediği ‘Die Winterreise’ eseri vokal ve yaylı dörtlü için düzenlenmiş haliyle Türkiye prömiyerini 6 Mart Çarşamba akşamı 20.30’da İş Sanat Konser Salonu’nda yapacak.Henüz 23 yaşında BBC Cardiff Yarışması’nda ‘Dünyanın En İyi Şarkıcısı’ seçilen Çin doğumlu bas-bariton, 2008’de kazandığı Borletti - Buitoni Trust Ödülü ile başarısını pekiştirdi. Şangay Konservatuvarı’ndaki çalışmalarının ardından, Juilliard’dan mezun olan müzisyen, sırasıyla Salzburg Young Artist Project ve Metropolitan Opera Lindemann Young’a katıldı. Önemli bir lied yorumcusu olan Shenyang, 2015 yılında Schubert’in ‘Die Winterreise’sini Şangay’daki Symphony Hall’de olağanüstü bir performansla ortaya koyarak beğeni topladı.Köklerinden aldığı müzikal mirası eşsiz bir zenginlikle Batı müziğine aktaran sanatçı, Bach ve Mozart’tan, Rachmaninov ve Mahler’e uzanan geniş repertuvarıyla biliniyor. Dünya çapında birçok seçkin salonda, saygın toplulukla aynı sahneyi paylaşan sanatçıya, 6 Mart akşamı Esen Kıvrak, Özgür Baskın, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Türkiye’nin ödüllü yaylı dörtlüsü Borusan Quartet eşlik edecek.

Bir yol, bir kayboluş ve bir yeniden yaradılış öyküsü:

Mavi SürgünGençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı’nın kitabı ‘Mavi Sürgün’den ilham alan piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan, aynı isimli eserinin dünya prömiyerini İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleştirecek.İstanbul’un işgalinden başlayarak cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan süre zarfında kendi varoluşunu sorgulayan bir Osmanlı asilzadesinin dünyasına odaklanan eser, Arşipel’e ulaşıp ‘Balıkçı’ya dönüşen Cevat Şakir’in hayatını sahneye taşıyor.

Beş bölümden oluşan eser, Yetkin Dikinciler’in anlatımı ve Tuluğ Tırpan’ın klasik, modern ve rock tınılarını harmanladığı müziği ile hayat bulacak. Yaylı sazlar, vurmalı çalgılar ve ses tasarımları ile renklenen eklektik eserde, piyanoda Tuluğ Tırpan, basta Eylem Pelit ve davulda Volkan Öktem yer alıyor. Eser, Beyti Engin rejisörlüğünde, Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleriyle sunuluyor. Dans ve ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif sunumu da Su Güneş Mıhladız’ın koreografisiyle izleyici karşısına çıkıyor. ‘Mavi Sürgün’ü 15 Mart Cuma akşamı saat 20.30’da İş Sanat Konser Salonu’nda seyredebilirsiniz

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm