Angelique Kidjo ‘An African Odyssey’

İstanbul Caz Festivali’nde buluşalım!

28. İstanbul Caz Festivali 1 Eylül’de başlıyor. Açık hava mekanlarında düzenlenecek 40’a yakın konser ve çeşitli yan etkinliklerle festival 24 Eylül’e dek sürecek. Festival programına gelin birlikte göz atalım.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Itamar Borochov / Eylül Ergül Quartet

Akdeniz’in özgün tınılarını cazla buluşturan trompetçi Itamar Borochov’u dinleme fırsatı bulacağız bu konserde. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın farklı makamlarından esinlenen özgün melodileri cazla harmanlayarak farkını ortaya koyan Itamar Borochov, Cecil Bridgewater’dan Jo Chambers’a kadar birçok efsane müzisyenlerle çalışma fırsatı da yakalamış. Müzisyene sahnede Rob Clearfield (piyano), Cedric Raymond (kontrbas) ve Jay Sawyer (davul) eşlik edecek. Öncesinde ise muazzam vokaliyle dikkat çeken genç sanatçı Eylül Ergül sahnede olacak.

2 Eylül, Feriye, 20.10, 95-250 TL

Itamar Borochov / Eylül Ergül Quartet

 

Melike Şahin

Müzisyen ve söz yazarı Melike Şahin eşliğinde Göztepe Özgürlük Parkı’nda melankolik bir akşamın tadını çıkarın. Baba Zula’nın solisti olarak tanıyor olabileceğiniz Melike Şahin şimdilerde solo kariyeriyle radarımızda. ‘Deli Kan’, ‘Sevmek Suçsa Suçluyum’, ‘Tutuşmuş Beraber’, ‘Geri Ver’ gibi teklileriyle kısa zaman içerisinde yerli sahnede sağlam bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı Melike Şahin. 2017 senesinde yönetmen Tony Gatlif’in ‘Djam / Aman Doktor’ filminin soundtrack’i için şarkılar seslendirdi ve filmin dünya prömiyeri öncesinde Cannes Film Festivali’nde bir konser verdi. İlk albümü ‘Merhem’i ise geçtiğimiz Şubat ayında yayınladı. İlhamını her şeye rağmen hayatta ve ayakta kalabilme niyetinden alan albümün prodüktörlüğünü de kendisi yaptı. Bu albümdeki parçaları açık havada dinlemek hayli zevkli olacak kuşkusuz.

8 Eylül, Göztepe Özgürlük Parkı Sahnesi, 21.15, 75-175 TL

Melike Şahin

 

Angelique Kidjo ‘An African Odyssey’

Şarkıcı, oyuncu, yazar ve aktivist Angelique Kidjo sizi ritimler eşliğinde bir dünya turuna davet ediyor. Dört Grammy sahibi Angelique Kidjo aynı zamanda ‘The Lion King’ ve ‘Street Fighter’ dahil 18 filmin soundtrack’ine imza attı bugüne dek. Gösterişli kostümleri, yüksek enerjisi ve etkileyici sesiyle tanınan Kidjo soul, funk, rap, samba, reggae, caz ve blues türlerini kucaklayan bir konser verecek. Afrika’dan başlayan, ardından Sahara ve Londra gibi farklı yerlere uzanan, en nihayetinde Fransa’nın sakin kıyılarına ulaşan bir repertuvara hazır olun. Konserde Angelique Kidjo’ya Thierry Vaton (klavye), Rody Cereyon (bas), Gregory Louis (davul) ve David Donatien (perküsyon) eşlik edecek.

6 Eylül, The Marmara Esma Sultan Yalısı, 21.30, 95-350 TL

Angelique Kidjo ‘An African Odyssey’

                                    

Stefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

2020 yılında kaybettiğimiz efsanevi sanatçı Ennio Morricone’yi anacağız hep birlikte bu konserde. Buna vesile olan isim ise Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden biri olan Stefano Di Battista. Kariyerinin dönüm noktasında yolu orkestra şefi ve trompetçi Morricone ile kesişen Stefano Di Battista, baharda piyasaya çıkardığı 12 parçalık ‘Morricone Stories’ albümünü de Ennio Morricone’ye adamıştı. Battista ve ekibi festival sahnesinde Morricone imzalı film müziklerinden oluşan bir repertuvar sunacak. Konserin açılışını ise Türkiye caz sahnesinin favori isimlerinden Ferit Odman’ın öncülüğündeki beşli yapacak.

14 Eylül, Sultan Park - Swissôtel The Bosphorus, 19.45, 95-280 TL

Stefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

 

Kenan Doğulu “İhtimaller”

Yerli pop müzik sahnesinin yıldız isimlerinden Kenan Doğulu, kariyerinin ilk caz projesi olan İhtimaller’i 2016’da dinleyiciyle buluşturmuştu. Şimdi festivalde bir İhtimaller konserine tanıklık edeceğiz. Uzun bir aranın ardından gerçekleşecek ilk İhtimaller konseri bu. Doğulu biliyorsunuz, 28 yıllık müzik hayatında ‘Yaparım Bilirsin’, ‘Kurşun Adres Sormaz Ki’ gibi birçok hit parçaya imza attı. Bu konserde işte o hitleri caz formunda dinleme şansı bulacağız.

15 Eylül, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 21.30, 75-400 TL

Kenan Doğulu “İhtimaller”

 

Altın Gün // Evdeki Saat

Anadolu rock şarkılarını ve türkülerini saykedelik ve funk tınılarıyla harmanlayıp tüm dünyaya sevdirmeyi başardı Altın Gün grubu. Bilmeyenleri aydınlatalım: Altın Gün’ün tüm üyeleri buralı değil. Hollandalı Jasper Verhulst İstanbul’a geldiğinde 70’lerin Anadolu rock’ıyla tanışmış ve bu müziğe kendini kaptırmış. Ülkesine dönünce, yakın arkadaşlarını ve sosyal medya ilanıyla bulduğu müzisyenleri bir araya getirerek Altın Gün’ü kurmuş. Grup bugüne dek Grammy ödüllerine aday olmakla kalmadı aynı zamanda Le Guess Who?’dan Lowlands’e kadar birçok festivalde sahne alma şansı yakaladı. Ayrıca Tame Impala’nın ön grubu olarak Amerika turnesine çıkma şerefine de erişti. İstanbul’da verdikleri her konser ise yoğun bir ilgiyle karşılandı; İstanbul Caz Festivali performanslarının da farklı olacağını sanmıyoruz. Grup ‘Caney’, ‘Goca Dünya’, ‘Halkalı Şeker’, ‘Şeker Oğlan’, ‘Kaymakamın Kızları’ gibi parçalarla seyircisine bir kez daha göbek attıracak. Öncesinde ise yerli bağımsız müzik sahnesinden Evdeki Saat’i dinleyebilirsiniz.

16 Eylül, Turkcell Vadi Sahnesi, 19.45, 75-225 TL

Altın Gün // Evdeki Saat

 

Gece Gezmesi Beykoz Kundura’da: Alp Ersönmez “Cereyanlı” // Çağrı Sertel “Multiverse” // Dilan Balkay // Kâzım

Gece Gezmesi, geçtiğimiz yıllarda Kadıköy mekanlarında “festival içinde festival” havası yaratarak akıllara kazınmıştı. Etkinlik bu kez farklı sahnelerle Beykoz Kundura’da hayat buluyor. Böylece yine farklı konserler arasında mekik dokuma şansına sahip oluyoruz. Peki, bu yılın Gece Gezmesi programında kimler var? Alp Ersönmez “Cereyanlı”, Çağrı Sertel “Multiverse”, Dilan Balkay ve Kâzım beşlisi sizi farklı sahnelerde karşılayacak. Özgün üretimler yapan müzisyenleri canlı dinlemek istiyorsanız kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Beykoz Kundura’da aynı günün erken saatlerinde Vitrin “Türkiye Güncel Müzik Buluşması” başlığıyla çeşitli paneller de gerçekleşecek; meraklısı için not düşmüş olalım.

18 Eylül, Beykoz Kundura, 19.00, 75-130 TL

Çağrı Sertel “Multiverse”

 

Karsu Plays Atlantic Records

Meşhur Atlantic Records’ın hikayesini Karsu’nun şarkılarıyla keşfetmeye hazır mısınız? Hatay’ın Karsu Köyü’nden New York’a uzanan müzikal yolculuğu göz kamaştıran şarkıcı ve piyanist Karsu bu konserinde kendisine ilham kaynağı olan Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendirecek. Yedi yaşında piyanoyla tanışan Karsu’nun efsane isimlerin parçalarına getireceği yorumu hayli merak ediyoruz. Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton gibi isimlerin şarkıları var Karsu’nun repertuvarında. Ona sahnede eşlik edecek isimler ise Willem Krabben (davul), Marc Mangin (saksafon), Mart Jeninga (bas gitar), Yishay Glück (gitar) ve Daniel Mester (klarnet).

20 Eylül, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 21.00, 75-350 TL

Karsu Plays Atlantic Records

 

Mabel Matiz feat. Niels Broos

Yerli popüler müzik sahnesinin özgün isimlerinden Mabel Matiz, İstanbul Caz Festivali’ne özel bir konserle çıkıyor karşımıza. Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerden biri olan Mabel Matiz, bu sıra dışı performansında sahnede synth-pop rüzgarları estirecek. Mabel Matiz’e eşlik edecek isim ise cazdan elektronik müziğe uzanan kariyeriyle son zamanların en yaratıcı müzisyenlerinden biri olarak gösterilen Hollandalı Niels Broos. Festivale özel hazırlanan bu ilgi çekici projede Mabel Matiz en sevilen şarkılarını seslendirirken enerji dolu synth-pop aranjmanları Niels Broos’un imzasını taşıyacak. Bu projeyi heyecan verici kılan unsurlardan bir diğeri de Mabel Matiz ve Niels Broos’un ilk kez birlikte sahne alacak olması. Mabel Matiz’in hayranları kadar ilham verici müzikal birlikteliklere ilgi duyanların da kaçırmaması gereken bir konser.

24 Eylül, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 21.00, 75-400 TL

Mabel Matiz feat. Niels Broos

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm