Larisa Birta, Unsplash
Larisa Birta, Unsplash

İstanbul Müzik Festivali önerileri

21 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin kaçırmamanız gereken konserleri.

Seda Pekçelen
Yazan:
Seda Pekçelen
Reklâm

İstanbul Müzik Festivali bir kez daha klasik müziğin yıldız isimleriyle dolu bir programla karşımızda. Şehre her sene yaz mevsiminin gelişini müjdeleyen festivalin bu yıl 52’ncisi gerçekleştiriliyor. İstanbul’un çeşitli konser mekanlarında gerçekleştirilecek 25 konserde dünyanın dört bir yanından seçkin orkestraları ve önemli solistleri ağırlayacak festival. Budapeşte Festival Orkestrası, Festival Strings Lucerne, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Mantova Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Macar Ulusal Korosu, Borusan Quartet gibi önemli toplulukların yanı sıra Maria João Pires, Khatia Buniatishvili, Francesco Piemontesi, Jean-Guihen Queyras, István Várdai, Gülsin Onay, Edgar Moreau, Kristóf Baráti, Roby Lakatos gibi solistleri de festivalde dinleyebileceksiniz.

Festivalin bu yılki teması ise ‘Kökler’. Festival Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinin 100. yılına odaklanarak, müzik aracılığıyla bu coğrafyanın kültürel ve tarihi öykülerini aktarmayı hedefliyor. Onur Ödülü ise ülkemizin yanı sıra Avrupa ve İngiltere’de sürdürdüğü kariyeri, kurduğu orkestralar ve gençlere yarattığı imkanlarla 40 yıldır klasik müzik dünyasında önemli bir rol oynayan şef Cem Mansur’a sunuluyor. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Amerika’nın yaşayan en büyük bestecileri arasında gösterilen Steve Reich’a veriliyor. Festival biletlerini Passo’da edinebilirsiniz. Şimdi gelin festivalin kaçırılmaması gereken bazı konserlerine birlikte göz atalım.

İstanbul Müzik Festivali önerileri

 • Müzik

Maria João Pires sekiz yıl aradan sonra festivale geri dönüyor. Çağımızın en iyi piyanistlerinden biri olarak görülen Pires’e Beethoven’ın piyano konçertosunda Festival Strings Lucerne eşlik edecek. Konserde ayrıca bestecinin Pastoral Senfoni’si ile Honegger’in Yaz Pastorali seslendirilecek. Eleştirmenler Pires’in virtüözitesi kadar müziğine yansıyan kişiliğini de öve öve bitiremiyor. Örneğin, Serenade dergisi Pires’in bu konserin programında yer alan Beethoven konçertosunu müthiş bir alçakgönüllülük, müzikal anlayış ve teknikle çaldığına dikkat çekiyor. Pires’in yeteneğine dünya gözüyle tanık olma şansını kaçırmayın.

31 Mayıs, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, 20.00, 750-1.600 TL

 • Müzik

Saksafoncu Asya Fateyeva ve barok müzik topluluğu Cautten Compagney Berlin, ilk ortak projeleri Zaman Yolculuğu ile epey ses getirmişti. Şimdi heyecanla beklenen ikinci projeleri Dancing Queen’in dünya prömiyerini İstanbul Müzik Festivali’nde yapmaya hazırlanıyorlar. Bu projede 18. yüzyıl Fransa’sının en popüler opera bestecilerinden Jean-Philippe Rameau’nun eserleri, popun gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden olan ABBA’nın şarkılarıyla buluşuyor. Barok dönem çalgılarının otantik tınısının ABBA şarkılarına yepyeni bir boyut kazandıracağına şüphe yok. Merakla bekliyoruz.

12 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu, 20.00, 800-1.300 TL

Reklâm
 • Müzik

Le Figaro’nun “klasik müziğin pop starı” olarak tanımladığı Khatia Buniatishvili, bir kez daha İstanbullu klasik müzik tutkunlarıyla buluşuyor. 2013’te Münih Oda Orkestrası eşliğinde dinlediğimiz sanatçı, 2018’de ise bir oda müziği konseri vermişti. Teknik mükemmelliğinin yanı sıra müzikal fikirlerinin özgünlüğü ve karizmasıyla da dünya genelinde büyük bir hayran kitlesine sahip Buniatishvili. Sanatçı bu kez bu kez Satie, Chopin, Bach, Schubert ve Liszt bestelerinin yer aldığı bir resitalle sahnede.

1 Haziran, İş Kuleleri Salonu, 20.00, 950-1.600 TL

 • Müzik

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Macar Ulusal Korosu’nu dinleyeceğimiz bu konserde, genç kuşaktan dört başarılı solist de sahnede olacak. Macar Ulusal Korosu, Macaristan'ın en iyi seslerini bir araya getiren 84 kişilik kadrosuyla son derece etkileyici bir topluluk. Konserin solistlerinden İtalyan mezzosoprano Cecilia Molinari ve Güney Koreli bas Jongmin Park günümüz opera sahnesinin yıldızları. Genç kuşağın bir diğer önemli ismi soprano Giuliana Gianfaldoni’nin ünü ise memleketi İtalya’nın sınırlarını çoktan aştı. İstanbul doğumlu tenor İlker Arcayürek de uluslararası festivallerin gözde isimlerinden. Carlo Tenan’ın şefliğinde gerçekleşecek konserin repertuvarında, dahi besteci Mozart’ın yanı sıra çağdaş besteci Arvo Pärt de var.

2 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu, 20.00, 750-1.800 TL

Reklâm
 • Müzik

Gramophone dergisinin dünyanın en iyi 10 orkestrası arasında gösterdiği Budapeşte Festival Orkestrası’nı canlı dinlemeye ne dersiniz? Brahms’a adanmış bu konserde orkestra, Alman Klasik ve Romantik dönem repertuvarının önde gelen yorumcularından Francesco Piemontesi ile aynı sahnede buluşuyor. Konseri yöneten isim ise günümüzün en vizyoner şeflerinden biri olan Iván Fischer.

3 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu, 20.00, 750-1.800 TL

 • Müzik

Fransız piyano ekolünün önde gelen temsilcilerinden Éric Le Sage, Berlin Filarmoni Orkestrası’nda 15 yıl boyunca başkemancı olarak görev yapan Daishin Kashimoto, virtüözitesiyle her dönemin müziğine aynı rahatlıkla nüfuz edebilen Lise Berthaud ve 30 yıldır Amerika’dan Uzakdoğu’ya uzanan yoğun bir kariyer sürdüren viyolonselci Zvi Plesser aynı sahnede buluşuyor. Her biri yıldız birer solist olan bu dört virtüöz, oda müziğine duydukları tutkuyla sık sık birlikte konser veriyor. Fransız müziğinde incelikle ve sessizce bir devrim yapmış olan Fauré’nin en sevilen oda müziği eserlerinin yanı sıra müziğin ressamı olarak anılan Debussy’nin son büyük eseri olan L. 140 Sonat’ı da bu konserde icra edilecek.

29 Mayıs, Süreyya Operası, 20.00, 600-1.100 TL

Reklâm
 • Müzik

Amerika’nın yaşayan en büyük bestecilerinden biri olan Steve Reich’ın, yeni eseri ‘Yakup’un Merdiveni’, Türkiye prömiyerini festivalde yapıyor. Hem eleştirmenlerden hem de dinleyicilerden övgüler alan eserin ortak siparişçileri arasında İstanbul Müzik Festivali ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da bulunuyor. Eserin icrası festivalde Sibil Arsenyan'ın yönetimindeki BİFO üyeleri ve Synergy Vocals ile gerçekleşecek. Eserin dünya prömiyerinde ve devamındaki Avrupa turnesinde de yer alan Synergy Vocals, birçok çağdaş bestecinin eserlerinin ilk seslendirilişini gerçekleştirmesiyle biliniyor.

8 Haziran, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 20.00, 750-1.100 TL

 • Müzik

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası, viyolonsel ustası Edgar Moreau ile birlikte, konser sahnelerinin en sevilen başyapıtlarını seslendirecek. Charles Gounod’un Faust operasındaki bale müziği, Rachmaninov’a göre viyolonsel için yazılmış en iyi konçerto olan Saint-Saëns op.33 ve klasik müzik literatürünün en renkli eserlerinden olan Rimski-Korsakov imzalı Şehrazad senfonik süit bu konserde dinleyeceğiniz eserler. Viyolonselin bu dahi çocuğu olarak görülen Edgar Moreau’yu canlı dinleyeceğimiz için heyecanlıyız.

2 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu, 20.00, 750-1.400 TL

Reklâm
 • Müzik

Günümüz klasik müzik sahnesinin en büyük viyolonsel virtüözleri arasında gösterilen Jean-Guihen Queyras, bu konserde caz müzisyenleri Raphaël Imbert, Pierre-François Blanchard ve Sonny Troupé ile birlikte farklı stiller, estetik kalıplar arasındaki gizli bağları keşfe çıkıyor. Fransız Sarayı’nın şahane atmosferinde, bambaşka bir dünyaya ışınlanmaya hazır olun.

5 Haziran, Fransız Sarayı, 21.00, 1.100-1.600 TL

 • Müzik

Konserlerinde dinleyicilerini bambaşka evrenlere taşıyan usta kemancı Roby Lakatos her gelişinde yoğun ilgiyle karşılandığı festivalde bu kez uluslararası alanda ses getiren kanun virtüözü Hakan Güngör ile buluşuyor. Lakatos bugüne dek Herbie Hancock, Joshua Bell, Maxim Vengerov ve Nigel Kennedy gibi sanatçılarla iş birliklerine imza attı. Kanun icrasında kendine özgü bir teknik ve anlayış yaratarak ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da beğeni toplayan Güngör ise bugüne dek Kudsi Erguner, Jordi Savall, Yo-Yo Ma, Goran Bregoviç, Montserrat Figueras gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı. Roby Lakatos Ensemble ve Hakan Güngör festivalin merak uyandıran konserlerinden birine imza atacak.

27 Mayıs, Four Seasons Hotel Bosphorus Atik Pasha Terası, 21.00, 1.100-1.600 TL

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm