music albums
music albums

Karantina günlerinde müzik

Zorunlu olarak evde olduğumuzda zaman müzikle daha kolay geçiyor. Neyse ki, tüm dünya karantinadayken birçok isim yeni albümlerini yayınladı. Kulak vermenizi tavsiye ettiğimiz albümlerle karşınızdayız.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm
Nils Frahm - ‘Empty’
  • Müzik

Neo-klasik müziğin prensi Nils Frahm, Mart ayında kutlanan Dünya Piyano Günü’nde yeni albümü ‘Empty’yi piyasaya sürdü. 21. yüzyılın hayranlık uyandıran müzisyenlerinden biri olan Frahm, sekiz solo piyano parçasından oluşan ‘Empty’ üzerinde çalışmaya 2012 tarihli ‘Screws’ albümünden önce başlamış. O dönem parmağını kırdıktan sonra bestelerini dinlediğinde ise henüz kıvama gelmediklerini düşünerek onları bir kenara bırakmış. Bestelerin yeniden gün yüzüne çıkması ise bu yılı buldu. ‘Empty’nin karantina günlerinde dinleyenlere güç ve sükunet vermesini umduğunu söylüyor Frahm. ‘Empty’ eve kapandığımız şu günler için mükemmel albüm. 

Dua Lipa - ‘Future Nostalgia’
  • Müzik

Ona kayıtsız kalmak imkansız. Dua Lipa’nın yıldızının önümüzdeki günlerinde daha da fazla parlayacağını düşünmeyen var mı? Kosova asıllı müzisyen ikinci albümü ‘Future Nostalgia’yı, hem internete sızması, hem de tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sebebiyle bir hafta erken piyasaya sürdü. Bu kararını gözyaşları içinde duyurduğu canlı Instagram videosuna denk gelmiş olabilirsiniz. İlk albümündeki ‘New Rules’, ‘One Kiss’ gibi parçaların her biri adeta bir pop marşına dönüşen Dua Lipa, ‘Future Nostalgia’da da disko ve funk soslu akılda kalıcı pop parçalarıyla iyi bir formül tutturmuş. Şahane dans koreografileri, göz alıcı kostümler ve sinema filmlerine taş çıkartan videolarla desteklendiğinde bu albümün zirveye çıkması işten bile değil.

Reklâm
Nicolas Jaar - ‘Cenizas’
  • Müzik

İleride müzik tarihçileri 2010’lu yılları müzikal açıdan değerlendirdiğinde, Nicolas Jaar’ın da adını anacaktır kuşkusuz. Jenerasyonunun en yenilikçi müzisyenlerinden olan Nicolas Jaar, gerek solo albümleri gerekse Dave Harrington ile hayat verdiği Darkside projesiyle 2010’lu yıllara tabiri caizse damgasını vurdu. ‘Cenizas’ ise müzisyenin üçüncü solo albümü. Alkolü, et yemeyi, sigarayı, kafeini bırakıp ıssız bir yere kapatmış kendini Jaar ve bu albümü öyle kaydetmiş. Karanlık yönleriyle yüzleşmeye çalıştığı bu dönemde, daha önceki işlerine kıyasla daha karanlık bir sound ortaya koymuş. Özellikle kısa bir süre önce Against All Logic ismiyle yayınladığı daha dans pisti odaklı olarak tanımlayabileceğimiz albümlerine kıyasla daha minimal bir yaklaşım hakim ‘Cenizas’a. Kendini tekrar etmeyi sevmeyen bir müzisyene böyle bir tercih yakışırdı doğrusu.

Víkingur Ólafsson - ‘Debussy · Rameau’
  • Müzik

İzlandalı piyanist Víkingur Ólafsson, 2019 tarihli muazzam Bach kaydının ardından Debussy ve Rameau’nun eserlerini yorumladığı bir albümle karşımızda. Deutsche Grammophon’dan yayınladığı üçüncü albüm olan ‘Debussy · Rameau’ ile Ólafsson, iki Fransız besteci arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin altını çizmek istediğini söylüyor. Ólafsson, 25 Haziran’da İstanbul Müzik Festivali kapsamında Berlin Konzerthaus Orkestrası ile bir konser verecek. Eve kapandığımız bu dönemin en kısa zamanda sona ermesini ve konserin gerçekleşmesini umuyoruz.

Reklâm
Sufjan Stevens / Lowell Brams - ‘Aporia’
  • Müzik

Sufjan Stevens, üvey babası Lowell Brams ile 11 yıllık bir aranın ardından yeni bir albüme imza attı. Salgın sebebiyle yayınlanış tarihi öne çekilen albümlerden biri olan ‘Aporia’ aynı zamanda Lowell Brams’in kariyerinin son albümü. Diğer bir deyişle müzisyen artık emekli oluyor. Albümdeki parçalar, ikilinin birlikte yaptığı doğaçlamalar sonucunda ortaya çıkmış. Elektronikaya meraklıysanız, ‘Aporia’ karantina günlerinizin fon müziği olmaya aday.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm