Sónar Maratonu Başlıyor

Sónar bu yıl da dopdolu bir programa sahip. Festival öncesi uykunuzu iyi alın, çünkü sizin için hazırladığımız rehbere bakılırsa, en çok ihtiyaç duyacağınız şey enerji.

Yazan:
Esra Özen
Reklâm

Entelektüeller, geek’ler ve parti hayvanlarını ayrı birer küme gibi düşünürsek bu üç kümenin kesişim noktasında Sónar duruyor diyebiliriz. Görsel sanatlar, bilgisayar programları, teknoloji ve elektronik müziğin en yenilikçi örneklerini bir araya getiren festival yıllarca dünyanın en büyük metropollerini dolaştı. Şanslıyız ki geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da da bu sıra dışı etkinliği deneyimleme şansımız oldu. Zorlu PSM bu sene bir kez daha Sónar’a ev sahipliği yapıyor. Kalabalık festival programında kaybolmayın diye size saat saat neler olup bittiğini listeleyen bir rehber hazırladık. Dilediğiniz noktadan partiye katılabilirsiniz.

Cuma: Hafta sonuna giriş

20.30: Mind Shifter

Sónar macerasına başlamak için bundan daha iyi bir performans bulamazsınız. Orhan Yılmaz’ın synthwave projesi olarak başlayan Mind Shifter, Meriç Erseçgen ve Burak Gürpınar’ın da katılımıyla bugünkü kadrosuna ulaştı. 2013’te yayınladıkları ilk albümleri ‘Disconnected Space’ ve dört yıl sonra gelen ‘Another Life’ ile kendine şehrin müzik sahnesinde sağlam bir yer edinen Mind Shifter adının hakkını fazlasıyla veriyor.

Alternatif: Akşamın ilk saatlerinde başka ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, Duygu Dönmez yani Just D’nin saat 20.00’de başlayan setine kulak verebilirsiniz. Dönmez setinde indie dance ve dark disco’nun en nadide örneklerine yer veriyor.

21.00: Ben Frost

Mind Shifter ile Sónar moduna girdiniz artık. Şimdi sıra festivalin ilk ana yemeğinde. Ben Frost her seferinde şaşırtıcı bir hamleyle karşımıza çıkıyor, elektronik müziğe yeni bir soluk getiriyor. En son ‘Fortitude’ dizisi için hazırladığı karanlık ambient parçaları dinlediğimiz Frost’un bugünkü performansı 2017’de Steve Albini ile birlikte kaydettiği ‘The Centre Cannot Hold’dan yola çıkılarak hazırlanmış görkemli bir 360 derece sahne gösterisi.

Alternatif: Dilerseniz saat 21.00’de Ali Demirel ve Kaan Bulak’ın doğaçlama piyano ve görsel sanatları bir araya getiren Impromptu Rockforms performansına da tanıklık edebilirsiniz.

22.15: Tundra Collective

Bir Sónar peformansının vadettiği her şey var Tundra Collective’de: Farklı disiplinlerin bir araya gelişi, eklektik bir yaklaşım ve şaşırtıcılık. Müzisyenler, ses mühendisleri, programcılar ve görsel sanatçılardan oluşan ekip, ışık ve sesin bir araya geldiği şaşırtıcı bir deneyime yelken açmanızı sağlıyor Nomad projesiyle.

Alternatif: “Yok ben dans edeceğim,” diyerek gecenin nabzını erkenden yükseltmek isterseniz house, bass ve garage sularında dolaşan George Fitzgerald’ın 22.45’teki performansına uğrayın.

23.45: C/A

Yapay zeka kullanarak ses, görsellik ve karma gerçeklikle deneysel çalışmalar yapan ikili c / a’yı geçtiğimiz Sónar’da ‘Hyper_Hologram’ projesiyle izlemiş ve hayran kalmıştık. İkili bu kez büyük oranda yapay zeka algoritmaları kullanarak gerçeklik algımızın sınırlarını zorlayan ‘Claire’ projesiyle karşımızda.

Alternatif: Zamanınızı iyi ayarlayabilirseniz İtalyan besteci Caterina Barbieri’nin 23.15’te başlayan ‘Modular Live’ performansının tadına da bakabilirsiniz.

00.30: Gazelle Twin

Elizabeth Bernholz, Gazelle Twin projesiyle dört başı mamur bir şenliğe davet ediyor bizi. Yer yer karanlık olsa da her zaman enerjisi yüksek endüstriyel bir poptan ambient’a uzanan zengin bir sound’u var Gazelle Twin’in. Son albümü ‘Pastoral’ ile eleştirel yeteneğini de bir kez daha ortaya koyan Gazelle Twin günün iddialı isimlerinden.

Alternatif: “Saat kaç olmuş, artık paşa paşa dansımı ederim,” diyenler 01.00’deki DJ Lag performansına buyursun. Kendisi Durban Gqom türünün öncülerinden.

01.45: Laurent Garnier

30 yıldır müziğinin çıtasını sürekli yükselten bir DJ Laurent Garnier. DJ’ler arasında ismi destursuz ağza alınmayan Fransız müzisyen, Manchester’ın Manchester olduğu zamanlarda şehrin hareketli dans müziği sahnesinin bir parçasıydı. Garnier deep house’tan teknoya, trance’den caza uzanan geniş bir yelpazede performans sergiliyor. Gecenin büyük isimlerinden olduğu kesin.

Alternatif: 01.30’da başlayacak Tolga Böyük ve Ali Bozkurt performansı Wave A Metanarrative dans pisti dışında bir etkinlik arayanların imdadına koşuyor.

02.30: HAAi

Boiler Room performansıyla adını geniş kitlelere duyuran Teneil Throssell, namıdiğer HAAi DJ’lik macerasını Avrupa’nın dört bir yanındaki prestijli etkinliklerde ve mekanlarda sürdürüyor. Throssell setlerinde Thai disco, Nigerian funk ve Türk saykedelik parçalarından egzotik sample’lara yer veriyor.

Alternatif: Biraz dinlendikten sonra kendinizi 03.45’teki Tijana T performansının ritimlerine bırakabilirsiniz.

Cumartesi: Asıl gösteri şimdi başlıyor

20.00: Tolga Böyük

Sónar’ın ilk gününde ‘Wave A Metanarrative’ performansında izlediğimiz Tolga Böyük, bu kez tek kişilik bir görsel-işitsel performansla karşımızda. Böyük’e aşinalığımız Islandman projesine kadar uzanıyor aslında. Müzisyen ‘Blossoms Live Cinematic Soundscape’ projesinde 1923’te J. C. Mol tarafından çekilen çiçek görüntüleri üzerine ses manzaraları inşa ediyor.

Alternatif: Portecho’dan tanıdığımız Tan Tunçağ yeni projesi Cava Grande ile 20.50’de SónarLab’de.

21.20: Martin Messier & YRO

2017’de Montrealli Martin Messier ve Fransız Yro (Élie Blanchard) birlikte bir proje yapmaya başlar, ancak bir süre sonra gerçekleşen bir yangın ikilinin tüm çalışmalarını küle çevirir. ‘Ashes’ (küller) ilhamını işte bu olaydan alıyor ve yangından kalan külleri projenin merkezine koyarak bir video-ses deneyine dönüşüyor.

Alternatif: 21.45’te sahne alacak DJ Seinfeld lo-fi akımının son dönemdeki en yetenekli isimlerinden biri.

23.00: Matador

Richie Hawtin, Adam Beyer ve Jeff Mills çocukluk kahramanlarıymış Matador’un. Sonrasında bu kahramanlardan Richard Hawtin ile karşılaşması hayatını değiştirmiş, onu Dublin’in underground kulüp ortamlarından devler ligine yükseltmiş. Awakenings, Tomorrowland, Sonus Croatia, Ultra ve Space Ibiza gibi festivallerde sahne alan Matador vaktiyle Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış bir şef aynı zamanda.

Alternatif: Hacimsel görüntüleme numaraları ve psikoakustik efektlerle bezeli Membrane gösterisi 22.25’te başlıyor.

23.35: Deena Abdelwahed

Kuzey Afrika topraklarından egzotik bir rüzgar getiriyor Deena Abdelwahed. Memleketi Tunus’un yerel ezgilerini, Arap ilahilerini ve sıra dışı ritimleri yüksek tempolu bir tekno ile birleştiren DJ çalışmalarını geçtiğimiz yıl ‘Khonnar’ albümünde bir araya getirmişti. Bugünkü performansının temelini de yine bu albüm oluşturuyor.

Alternatif: Decol’den Ahmet Said Kaplan ve Audiofil’den Alican Okan’ın görsel-işitsel gösterisi ‘Delight Visual Moods’ gece yarısını 10 geçe başlıyor.

01.15: Fjaak (Live)

Berlin’in yeraltı ortamlarında düzenledikleri yasa dışı partilerle ve tekno mikslerle adını duyuran üçlü Fjaak kendi serileri ‘Machine Vibes’ ile Berlin sınırlarını aşıp tüm Avrupa’yı ele geçirmeye başladı. Başarıları Modeselektor’ın plak şirketi 50Weapons’ın da gözünden kaçmamış olacak ki şirket üçlüyü kendi şemsiyeleri altına aldı. İnce işlenmiş, güçlü bir EDM performansı arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Alternatif: 01.35’te The Field’ın klasik müzik eğitiminden punk’a, oradan da teknoya uzanan fırtınalı kariyerine bir göz atabilirsiniz.

03.00: Modeselektor

Sıra festivalin en görkemli anlarına geldi. İstanbul seyircisi Gernot Bronsert ve Sebastian Szary’den müteşekkil Modeselektor’a oldukça aşina aslında, bu da heyecanımızı bir kat daha artırıyor. Tüm türlerden ilham alan, elini attığı her melodiyi, her ritmi sıra dışı bir deneyime çeviren ikili Sónar’ın en görkemli anlarına imza atıyor.

Alternatif: Modeselektor ile aynı saatlerde sahne alma talihsizliğini yaşayan Volvox’un minimal tekno performansı da bir diğer alternatifiniz.

8-9 Mart, Zorlu PSM, 490-950 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm