Elif Sanchez
Elif Sanchez

VE SAHNEDE ELiF SANCHEZ...

Elif Sanchez, ‘Mi Voz’ adını verdiği ikinci albümünü piyasaya sürmesinin ardından konserlerine devam ediyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

İlk albümünüzden kısa bir süre sonra ikinci albümünüz ‘Mi Voz’u yayınladınız. Bu albümün tamamı İspanyolca şarkılardan oluşuyor. Javier Limon prodüktörlüğündeki albüm nasıl hayata geçti?

 İlk albümümü Ekim 2021’de çıkarmıştım. Albümün sonunda ‘Contigo Aprendi’ adında İspanyolca bir şarkı seslendirdim. İspanyolca şarkı söylemeyi çok seviyorum. Eşimden dolayı evde İspanyolca konuştuğumuz da oluyor. Şarkıyı bittikten sonra Javier Limón’a gönderdim. Teklif ondan geldi. İlk albümüm gibi bu albümümü de Pasion Turca etiketiyle yayınladık. Javier harika şarkılar yazdı, ben de yürekten söyledim.

Bu albüm sizi Grammy ödüllü Javier Limón ile bir araya getirmenin yanı sıra Kenan Doğulu ile de buluşturdu. ‘Kurşun Adres Sormaz Ki’ şarkısını yıllar sonra ‘Vuelve’ adıyla İspanyolca seslendirdiniz ve Kenan Doğulu ile düet yaptınız. Doğulu ile yollarınız nasıl kesişti? Neden bu şarkıyı seçtiniz?

 ‘Kurşun Adres Sormaz Ki’ Kenan Doğulu’nun en sevdiğim şarkılarından biriydi. Ortak müzisyen arkadaşlarımız vesilesiyle tanıştık. Flamenko aranje yapısına çok uygun bir şarkı. Paul ile şarkının demosunu yapmıştık, sonrasında Kenan’a dinlettik. O da çok beğenince bu şarkıda karar kıldık. Hem müzisyen kimliğiyle hem de mütevazı kişiliğiyle gerçekten örnek bir sanatçı. Kendisine yapmak istediğim projeyi anlattım, çok sevdi ve böyle bir yola girdik. Tanıştığımız günden beri de desteğini hiç esirgemedi. Harbiye Açıkhava’daki iki konserinde de birlikte dört şarkı seslendirdik.

10 yıl Amerika’da yaşadınız. Birkaç yıl önce Türkiye’ye döndünüz ve iki albüm yayınladınız. Bu üretkenliğin ve başarının ardında nasıl bir çalışma yatıyor?

Müziği ailemde küçük yaşlarda öğrenmeye başladım. İstanbul Devlet Konservatuvarı sonrasında Berklee’ye uzanan zorlu, yoğun ama bir o kadar da keyifli bir yolculuk var. 14 yaşımda kendi paramı kazanmaya başladım, hatta kendi piyanomu bile kendim aldım. Hayatımı müzikle idame ettiriyorum. Toplamda 20 yıllık bir çalışma ve mücadele sonrasında kendi yaptığım müzikten ödün vermeden dinleyicilerle buluşabilmek hayallerimin gerçeğe dönüşmesi demek.

 ‘A Veces’ parçasının videosunda şarkı yazan bir kadını canlandırıyorsunuz. Aynı zamanda enstrüman çalan bir sanatçı olarak kendi yazdığınız şarkılar var mı?

Klip, şarkı sözü yazarı bir kadının ilhamını ararken kurduğu hayalleri ve şarkıyı yazma sürecini anlatıyor. Ben de kendi şarkılarımı yazıyorum. Bestelerim de var. Türkçe ve İspanyolca yazdığım şarkıları bazen konserlerimde seslendiriyorum. Çok şanslıyım ki eşim de olağanüstü bir müzisyen. Birlikte besteler, düzenlemeler yapıyoruz. Ve tabii ki hep beraber çalışıyoruz.

Bu yönünüz şarkıcı kimliğinizin gölgesinde mi kaldı peki?

Dream Theater’dan Jacob Collier’e, Terence Blanchard’dan Tigran Hamasyan’a hayranlıkla takip ettiğim birçok müzisyenle birlikte çaldım. Mediant Collective zamanında hem enstrüman çalıyor hem de şarkı söylüyordum. Daha sonra enstrümanı yavaş yavaş bıraktım çünkü şarkı söyleme isteğim daha çok öne çıkmaya başladı. Obua benim için çok özel bir enstrüman. Şu an çok zaman ayıramasam da bir gün enstrümanımla da bir proje yapmayı düşünüyorum.

14 Aralık, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi, 21.00, 154-198 TL

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm