Kayak sevdalıları bu kış Sway’de

Heyecanla beklenen kayak sezonu başladı. Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Palandöken’deki Sway Hotels'in Yönetim Kurulu Üyesi Berke Dikmen bize yeni dönem için yaptıkları hazırlıkları, hijyen manifestolarını ve sezonun diğer detaylarını anlattı.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Kayak maceranız nasıl başladı?

Ailecek yıllarca kayak için çok sık yurt dışı seyahati yaptık. Şahsen senelerce alpine snowboard tutkunuydum. Otel açıldıktan sonra tabii ki karla ilgili olan her şeyi olabilecek en iyi şekilde denedim. Kayak telemark, cross-country skiing gibi tüm deneyimleri yaşadım.

Sway kısa zamanda Türkiye’nin en iyi kayak oteli oldu. Bunu nasıl başardınız?

Avrupa’nın en iyi özelliklerini en ince ayrıntısına kadar inceleyip deneyimledikten sonra tüm detayları Türkiye’ye uygun bir modele çevirdik. Yatırımımızı en başından beri doğru şekilde kurguladık. Elimizde olan ürünü ve servis kalitesini misafirlerimize özel hale getirerek, herkesin mutlu bir şekilde otelden ayrılmasını sağladık. En iyi pazarlama tekniğinin ‘kulaktan kulağa’ olduğuna inanıyoruz. Bizi sevenlerin referansıyla gelen konuklar sayesinde Sway bir ‘dağ evi’ samimiyetine sahip oldu. Bu samimiyet de yıllar içinde çok sevildi ve giderek büyüyen bir aile dönüştük. Başarıya ulaşmamızı sağlayan en önemli özelliğimiz, bu samimiyet çerçevesinde yarattığımız devamlı misafirlerimiz.

Pandemi döneminde yeni sezona nasıl hazırlandınız?

Sway pandemi döneminde yeni düzene en uygun olan ve Türkiye’de oda başına 155 metrekare ile en büyük metrekareye sahip olan tek kış oteli. Aldığımız önlemleri birkaç madde ile özetlemek gerekirse, öncelikle konaklayacak misafirlerimizin sağlığı için otelimizde HES kodu kontrolü yapılıyor. HES kodu onayı alınmayan rezervasyonların iptali kesin olarak gerçekleştiriliyor ve para iadesi yapılıyor. Otele girişten 24 saat önce online temassız check-in hizmeti var. Misafirlerin rahatı açısından ikinci bir lobi kurarak ortak alanı yüzde 58 oranında genişlettik. Otelimizin tüm genel alanlarında hava, HEPA H13 kalitesinde antiviral, hastane tipi filtreler ile her saat dokuz kere değiştirilerek filtre ediliyor ve “yüzde yüz temiz hava” sistemiyle havalandırılıyor. 1.085 metrekare çıkartarak büyüttüğümüz ara restoranımızda, sosyal mesafeli masa düzeniyle hizmet veriliyor. Kayak odalar da sosyal mesafeye uygun olacak şekilde tasarlandı. Bunun yanı sıra misafirlerimizin kayak kiralama rezervasyonlarını önceden alarak kayak odalarında geçirilen zamanı minimuma indirmeyi amaçlıyoruz. ABD’den getirttiğimiz özel sistemle genel alanlarda yüzde 100 vegan dezenfeksiyon sağlıyoruz.

Havalimanından otele uzanan süreçte, insanları nasıl bir yolculuk bekliyor bu yıl? c

Otelimiz Erzurum havalimanına sadece 15 dakikalık bir mesafede olduğundan, kayak tatillerindeki en büyük problemi yani ulaşımı en kolay ve konforlu şekilde hallediyoruz. Bu yıl yenilenen Erzurum Havalimanı, CAT3 sistemiyle yapılan pisti sayesinde İstanbul Havaalanı ile aynı standartlara ulaştı. Böylece Palandöken yeni kayak sezonunda ulaşım sıkıntısı olmadan yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerini ağırlayabilecek. Ayrıca açılışımızdan beri tüm misafirlerin transferlerini kendimiz özenle yapıyoruz. Bu yıl da konuklarımız en güvenli şekilde otele ulaşacak.

Türkiye’deki kış turizminin ne kadarı Palandöken’de?

Palandöken her ne kadar oda sayısı anlamında ikinci bölge olsa da kayak pistlerinin uzunluğu bakımından en uzun pist alanına sahip. Geçen yıllara oranla kayak pazarının yüzde 10-15’lik dilimi Palandöken’deki konaklama ve kayak aktivitesine denk düşüyor. Ancak Palandöken’i dünyadaki tüm kayak bölgelerinden ayıran en güzel ve önemli özellik ulaşımının kolaylığı. Geçen sene yenilenen Erzurum Havalimanı sayesinde hiçbir problem yaşamadan havalimanına iniş yapılabilecek ve 15 dakika sonra dağa ulaşılabilecek. Dünyanın en gelişmiş bölgesinde bile bu süre en az 2 saattir. Palandöken 2.400 metre yükseklikte bulunduğundan Ekim ayı itibarıyla hava sıcaklığı eksilere düşüyor. Yağan karın yanı sıra yaptığımız yapay karlama sistemiyle Aralık’ın ilk haftasından Nisan’ın ilk haftasına kadar kayak hizmeti sunabiliyoruz.

Nasıl bir kitleniz var?

4-12 yaş aralığında çocuğu olan güçlü bir aile kitlemiz var. Onlara başka yerlerde yaşadıkları sıkıntıları yaşatmadan en konforlu ve en rahat kayak deneyimini yaşamaları için en iyi hizmeti sunuyoruz. Bu yüzden çok mutlu ve huzurlular. Ayrıca son beş yılda yaptığımız etkinliklerle daha genç ve çocuksuz insanların da eğlendikleri bir otel haline geldik.

www.swayhotels.com

Kümeevler, Kayak Yolu, 25080, Palandöken.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm