Akira Back
Akira Back

AKIRA BACK, İSTANBUL’DA, JW MARRIOTT ISTANBUL MARMARA SEA’DE

Şef Akira Back Türkiye’deki ilk restoranını yakında JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’de açıyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Şef olmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukken beyzbol oyuncusu olmak istiyordum. Bu hayalimi gerçekleştirebilmek için Japonya’ya taşınmam gerekiyordu. Bir gün babam Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Aspen, Colorado’ya taşınacağımızı söyledi. Söylediği yerin nerede olduğundan bile haberim yoktu, haritaya bakmam gerekti. İngilizce bilmiyordum ve ergenlik çağının başında biri olarak dilini bilmediğim yepyeni bir ülkede yaşamak başlarda benim için zordu. Aspen’de tüm havalı çocuklar snowboard’cuydu. Ben de arkadaş edinebilmek için snowboard öğrendim ve profesyonel bir snowboard’cu oldum. Bazı sakatlıklar geçirince snowboard kariyerimin uzun sürmeyeceğini düşünmeye başladım. Şehir de sofistike insanların içki içmek ve eğlenmek için gittiği lokal bir restoran vardı. Sahibini tanıyordum ve bana bir iş verip veremeyeceğini sordum. O da beni en alt pozisyonda işe başlattı. İşi öğrenip kendimi geliştirdim.

Başarınızın sırrı nedir?

Şaşırtmacayı severim. Farklı damak tatlarını ve farklı kültürlerden aromaları karıştırıp herkesin seveceği şeyler ortaya çıkarmayı biliyorum. Yemeklerim tamamen ‘özgürlük’ üstüne. Mutfakta özgür olmak ve misafirlerimiz  için büyüleyici deneyimler yaratmak imtiyazlı bir iş. Bunun için her zaman şükrediyorum. İnsanlar iş hayatında ve sosyal hayatlarında ne kadar özgür olurlarsa o kadar mutlu olurlar. İnsanlara çok şanslı olmaları gerektiğini ama hayatta kendi şanslarını yaratabileceklerini söylediğimde çoğu kişi inanmıyor. Hayallerinizin peşinden gidin ve işinizi tutkuyla yapın. Etrafınızda her zaman sizden iyi insanlar olsun. Tüm şeflerim benden iyidir. Yalnızca benden iyi şefleri işe almak zorundayım. Başarımın sırrının da bu olduğuna inanıyorum. Gerçekten en iyinin de en iyisini işe alıyorum.

Sizi zorlayan koşullar oldu mu?

İşimin en zor tarafı sürekli seyahat etmek zorunda olmak ve bazen ailemden uzun süre ayrı kalmak. Ama restoranımda yemek yiyen insanlar için anılar yaratabilmeyi seviyorum. Onlar için özel bir an yaratabileceğimi bilmek ve hayatlarının parçası olabilmek olağanüstü bir duygu.

Akira Back dokunuşunun Japon mutfağında nasıl bir yeri var?

İmzamız herkese göre bir şey sunuyor olmamız. Geleneksel Japon mutfağını seven bir müşteriden başlangıç seviyesinde olan ve balık bile sevmeyen birine kadar herkes kendine uygun bir şey bulabilir. Herkesin severek yiyeceği ve birbiriyle paylaşacağı çok güzel lezzetler sunuyoruz.

Neden İstanbul?

İstanbul tarihsel büyüleyiciliği ve modern şehir hayatıyla çok farklı özellikler barındırıyor. Yeni ve geleneksel birçok farklı kültürel özelliğin tek potada eridiği bir şehir.

Türkiye’deki ilk restoranınıza İstanbul dokunuşunu nasıl eklemeyi düşünüyorsunuz?

Hedefimiz Türkiye’nin en önemli özelliklerinden olan enerji ve coşkuyu, tüm dünyada başarısı bilinen mutfak ve servis standartlarımızla birleştirmek. 21. restoranımızı açacağımız için çok heyecanlıyız.

Restoranlarınızdaki büyüleyici iç dekorasyonun hikayesi nedir?

Tüm restoranlarımda annemin sanat eserlerinden görseller var. Bu restoranda onları sushi barda, duvarlarda ve tabaklarda göreceksiniz.

öreceksiniz.

Akira Back için sırada ne var?

JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’de açacağımız restoranın ardından Londra’da hayata geçireceğimiz restoran için de çok heyecanlıyım.

akiraback.com. JW Marriott Istanbul Marmara Sea, Ataköy 2-5-6. Kısım Mahallesi Rauf Orbay Caddesi 2/1 LB, Bakırköy.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm