1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

Anadoluhisarı’nın yeni dondurmacısı

Anadoluhisarı’ndaki Buontalenti Gelateria’yı yaz bitmeden mutlaka keşfedin.

Time Out İstanbul editörleri
Advertising

Mekana adını veren Buontalenti 16. yüzyılda Floransa’da yaşamış bir mimar, şef ve heykeltıraş. Medici ailesinin siparişi üzerine Buontalenti’nin soğuk bir tatlı yapması gerekiyor. O zamana dek buz ve meyveyle yapılan dondurmaya şeker, krema ve süt katan Buontalenti böylece gelato’yu keşfediyor. Bu reçete çok beğeniliyor ve Avrupa’ya yayılıyor.

Gerçek artizan gelato yumuşak kıvamı ve damakta soğukluk hissi yaratmadan bıraktığı yoğun tatla dört mevsim tüketilebiliyor. Besin değeri oldukça yüksek bir tatlı. İtalya’daki artizan dondurmacılar birliğinin kabul ettiği belirli bir şeker, yağ ve katı maddeler aralığı var. Gerçek İtalyan dondurması için bu kıvamın tutturulması gerekiyor. Buontalenti Gelateria da bu kurallara özen göstererek gelato’larını hazırlıyor.

Mekanın reçetelerin arkasındaki kişi olan İtalyan şef ve dondurma eğitmeni Elio Rinaldi’ye göre, Kuzey İtalya’da keşfedilen gelato’nun en önemli özelliklerinden biri kalorisinin az olması. Çünkü yağ miktarı diğer dondurmalara kıyasla yüzde elli daha az. Rinaldi bebeklerden yaşlılara kadar herkesin rahatlıkla gelato tüketebileceğini söylüyor.

Floransa’da yediğiniz gelato’nun tadını Buontalenti Gelateria’nun dondurmalarında bulacaksınız. Kıvam, yağ ve şeker oranı İtalya’daki gelato’ları aratmıyor. Meyvelerdeki şeker oranı kontrol ediliyor ve reçeteler buna göre düzenleniyor. Malzeme tazeliğine de dikkat ediliyor. Meyveler manavdan alınıyor. Diğer tüm malzemeler de özenle seçiliyor. İşlerine bir sanat gözüyle bakıyor Buontalenti Gelateria ekibi.

Anadoluhisarı, tarihi dokusu ve nezih kitlesi nedeniyle tercih edilmiş. Mekanın imza lezzeti olan Buontolanti’de ricotta, safran ve rende portakal limon kabuğu var. Ayrıca mevsim meyvelerine veya dönemsel popüler tatlara göre çeşitlerde güncellemeler yapılıyor. Otellere ve restoranlara da toptan olarak dondurma veriyorlar. Siz de Buontalenti Gelateria’nın gelato’larının tadına en yakın zamanda mutlaka bakın.

Kızılserçe Sokak 5, Anadoluhisarı.

instagram.com/buontalentitr

 

 

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising