Borsa Kandilli

Restoranlar Üsküdar
Eleştirmenin seçimi
5 5 yıldız üzerinden
Borsa Kandilli

Time Out diyor ki

5 5 yıldız üzerinden

Yerel tatları kusursuz bir servisle birleştiren, İstanbul'un klasik restoranlarından biri Borsa.

Adile Sultan Sarayı yazın her akşam dolup taşıyor. Geniş toplantı ve seminer salonları, sergi alanı ve bahçesiyle binlerce konuğu aynı anda ağırlayabilen sarayın yeme-içmesinden sorumlu olan Borsa Lokantası, yalnızca catering hizmetini değil en güzel manzaralı restoranını da buraya taşımış durumda. 

Boğaz’ın iki köprüsüne de hakim manzarasıyla göz dolduran üst bahçe ve giriş katın bir bölümü Kandilli Borsa olarak hizmet veriyor. Borsa restoranlarının alıştığımız beyaz örtülü, ağır ve şık havası burayı da sarmış. Restoranın saray içinden girişi çok hoş bir şekilde aydınlatılmış bir mahzenden sağlanıyor. Tuğla duvarlar arasında ilerlerken tamamen camdan yapılmış şık bir şarap kavına rastlamanızla kendinizi müzede sanmanız bir oluyor. Zira yerdeki cam döşemenin altında özenle korunmuş bir kaçış tüneli ve ona ulaşmak için kullanılan merdivenler var. İnsan yüz yıl önce burada neler yaşanmış diye düşüncelere dalamadan karşısındaki manzaraya çarpılıyor. Kahverengi deri koltuklarla uzun kanepelerin duvar kenarındaki localarla bütünlendiği salonda tüm masalar Boğaz’ı görüyor. Yaklaşık 120 kişi alan restoranda lüks bir dinginlik sarıyor insanı. Bahçe bölümünde çimenlerin üzerine serpiştirilmiş bej şemsiyelerin altında şık hasır sandalyelerde oturma imkanı veriyor.

Menü, Boğaziçi Borsa’nınkinden pek farklı değil. Yine Borsa’nın muhteşem Türk yemekleri şahane sunumlarla karşımızda. Minicik enginarların tadından tandırın pişimine kadar, her gittiğinizde aynı tecrübeyi yaşayabileceğiniz fakat aynı zamanda da yaşayan bir menü sunuyorlar. Akçaabat köftesi, keşkek, içli köfte, kuymak, köy usulü bulgur pilavı gibi yöresel lezzetler döner kebap, jumbo karides ızgara, biberli bonfile gibi klasik yemeklerle yan yana. Trabzon’un karalahana dolması, Konya’nın iç pilavlı beğendili tandırı, Adapazarı’nın patates tavası, Borsa’nın yerel tatlara verdiği önemi gösteriyor. Zeytinyağlı enginar kabuksuz iç bakla, bebek havuç ve patates ile geliyor; patlıcan ezmeyse közde ızgara patlıcan çemberi içinde kaşar krakeriyle. Kaymaklı peynir tatlısı çok hafif ama en lezzetli tatlı Antakya usulü; dil peyniri, portakal rendesi ve Antep fıstığı ile yapılan irmik tatlısı. Servis kusursuz, tüm elemanlar son derece özenli.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Adile Sultan Sarayı
İstanbul

İletişim: