Çaya gönül verenler

Kariyerini çay kültürü etrafında oluşturan girişimciler ve uzmanlar bu sihirli içecek hakkındaki duygularını paylaşıyor.

Ediz Pekinli |
Advertising
Çiçek, çay ve çikolata üzerine işler yapan  Mitza’nın kurucusu, MSA’nın  ‘Artizan Çay’ atölyesinin eğitmeni

B. Çağla Yılmaz

Çiçek, çay ve çikolata üzerine işler yapan Mitza’nın kurucusu, MSA’nın  ‘Artizan Çay’ atölyesinin eğitmeni

Favori çay çeşidin?
Gyokuro (bir çeşit yeşil çay).

Sence neden çok çay tüketmemize rağmen sadece bir çeşit çaya odaklanıyoruz?
Bu biraz uzun bir konu ama sebebi kısaca alışkanlıklar ve üretim diyebiliriz. Çay deyince akla sadece siyah çay geliyor, onun dışındakilerin hepsi bitki çayı olarak değerlendiriliyor ve biliniyor.

Çay faydalı mıdır?
Evet, hem içeriği hem de hissettirdikleri ile.

‘Çay içince demir alımı engellenir’ gibi kulaktan dolma bilgiler doğru mu?
Bu soru tıp biliminin konusu ve hekimin dahi hastasını tahlil ederek cevaplayabileceği bir iddia. Ben biyolojimde öyle bir etkisini henüz görmedim. Diğer yandan, pek çok konuda olduğu gibi çay hakkındaki kulaktan dolma bilgilere inanmadan önce bir araştırmak lazım.

En sevdiğin çay-yemek eşleştirmeleri neler?
Bitter çikolata ile Assam çayı, deniz ürünleri ile gyokuro.

Dem Karaköy kurucu ortağı ve Ronnefeldt çaylarının distribütörü Camellia Gıda’nın sahibi

Ömer Çağatay

Dem Karaköy kurucu ortağı ve Ronnefeldt çaylarının distribütörü Camellia Gıda’nın sahibi

Çayı diğer içeceklerden ayıran temel özellik nedir?
Her şeyle uyum sağlar, hem tatlıyla hem de tuzluyla tüketilebilir. Sağlığa etkileri dışında özellikle bizim kültürümüzde çayın bambaşka bir yeri vardır. Şiirde, edebiyatta, günün her anında, taksi durağında, Boğaz kenarında, davette, ofiste; kısacası her yerde karşımıza çıkar...

Ronnefeldt çayları nasıl üretiliyor?
Ronnefeldt her hasat zamanı dünyadaki en verimli çay tarlalarıyla çalışarak, tamamen el işçiliğine dayalı ve makine değmeyen geleneksel metotlarla üretim yapıyor. Böylece çay yaprağının her türlü faydası tarladan fincanımıza ulaşıyor. Benim favorim Morgentau. Sencha çayı ve egzotik meyve çiçeklerinin (mango, limon ve gül yaprakları) müthiş bir karışımı. Tavsiye ederim.

Tatlıları nasıl çaylarla eşleştirmek en doğrusu?
Sütlü ve çikolatalı bir tatlının yanında bana göre en uygunu tadı dengeleyecek sert bir Assam çayı. Çikolata-çay eşleşmesinde hafif süt, zevke göre her zaman eklenebilir. Portakallı ya da başka bir turunçgilli tatlının lezzetini ise Earl Grey pekiştirir. 

Advertising
Lazika kurucu ortağı

Emre Erçin

Lazika kurucu ortağı

Günde kaç bardak çay içiyorsun?
Yemekte, çorbadan hemen sonra çay içmeye başlayan bir aileden geliyorum. Günde 5-10 bardak arası siyah ve yeşil çay tükettiğimi söyleyebilirim. Genelde yeşil çayı öğleden önce içiyorum. Enerjimi artırdığına inanıyorum. Öğleden sonra ise siyah çay tüketiyorum.

Çaya yapılan en büyük saygısızlık nedir?
Çayı sıradanlaştırmamız. Yetiştiricinin sadece hasat dönemi hatırlaması, üreticinin de yaprak olsun da nasıl olursa olsun demesi çaya yaptığımız en büyük haksızlıklar. Oysa çay, bizim iyi ve kötü gün dostumuz. Biraz daha özen ve saygıyı hak ediyor. Çayın yarattığı ekonomik değerle yetişen dört nesil var bu ülkede.

Sence neden çok çay tüketen bir ülke olarak sadece bir çeşit çay içiyoruz?
Yetiştiriciler topladıkları çayları büyük üreticilere, devletin belirlemiş olduğu fiyattan satıyorlar. Oysa çayın kalitesini belirleyen en önemli unsur yaprak kalitesi, sonrası fabrikaların işi. Fabrika yatırımları ve işletmeleri de çok büyük sermaye istiyor. Onların da değişik çay yapacak enerjileri yok. Tüm enerjilerini tek tip büyük hacimli üretimde harcıyorlar ve ARGE yapmaya, farklı şeyler denemeye enerjileri kalmıyor.

Çay sommelier’si, Melez Tea’nin kurucusu

Liliana Lopez

Çay sommelier’si, Melez Tea’nin kurucusu

Bir çay sommelier’si ne iş yapar?
Çayın muhafaza edilişi, hazırlanışı, faydaları ve lezzet profilleri hakkında bilgi sahibidir; müşterinin tercihlerine veya deneyimlerine uygun çay çeşidini tavsiye eder. Bu sayede çay-yemek eşleşmelerini de rahatlıkla yapar ve çaylı kokteyller hazırlayabilir.

İçtiğin en ilginç çay neydi?
Sahip olduğum en özel çay olan, Master Lin markasının Phoenix Oolong çayı. Geçtiğimiz sene sadece beş kilo üretildi ve yaprakları, yaşı 300’ün üzerinde olan bir çay ağacından toplanıyor. Japonya’da özel günlerde tüketilen altın parçacıklı matcha çayını da içmişliğim var.

Çay hakkındaki en yaygın yanılgı sence nedir?
Tüm çayların aynı şekilde demlenmesi gerektiğinin düşünülmesi. Her çay çeşidi farklıdır, en güzel notaları alabilmek için doğru sıcaklıkta ve zamanda demlenmesi gerekir. Çoğu insan yeşil çayın acı olduğunu düşünüyor ama bunun sebebi yanlış demleme şekli.

Advertising