Perispri
Aydan_Ustkanat

En İyi Balat Mekanı Adayları

Yeme-İçme Ödülleri heyecanı başlıyor! 28 Şubat'ta gerçekleşecek ödül töreni öncesi adayları tanıyalım

Reklâm
Agora Meyhanesi 1890
 • Restoranlar
 • Haliç

Yönetmen kimliğiyle tanıdığımız Ezel Akay’ın açtığı bu mekan uzun yıllardır kalitesinden ödün vermeden yoluna devam ediyor. Masanızı Anadolu, Ermeni, İran gibi çeşitli kültürlerin mutfaklarından tariflerle donatmak için Agora Meyhanesi 1890 mükemmel bir tercih. 

Smelt & Co.
 • Restoranlar
 • Haliç

Kombucha’ları ile adını duyuran bu Balat mekanı, adını İngilizcede gümüş balığı anlamına gelen ‘smelt’ kelimesinden alıyor. Bu, nesli tükenmekte olan bir balık türü. Mekan, bu duruma dikkat çekmek amacıyla isminde balığın adını kullanmış. Smelt & Co.’nun işletmecisi ve şefi Sinan Bakkaloğlu, Johnson & Wales Üniversitesi’nde okumuş ve Kopenhag’daki ünlü Noma Restaurant’ta çalışmış. Smelt & Co.’ya gittiğinizde yalnızca kombucha içmiyorsunuz elbette. Mevsimsel ürünlerle hazırlanan menüde geleneksel lezzetlerle yaratıcı bir şekilde yorumlanıyor. Mesela hardal kreması ve karalahanalı ılık karnabahar püresi ile sunulan ızgara somon bir harika. 

Reklâm
 • Restoranlar
 • Üsküdar

Seramik ve cam sanatçısı Cahide Erel’in açtığı Perispri’de Doğu Roma, Bizans, Osmanlı ve geleneksel Türk mutfağından lezzetler sunuluyor. Yemeklerin 1850-1950 dönemine ait antikalarla servis edilmesi de şahane. Tarihi semt Balat’a da böyle bir mekan yakışırdı doğrusu.

Maison Balat
 • Restoranlar
 • Haliç

Her şeyden önce albenili tentesiyle insanı kendine çekiyor Maison Balat. İçeride sizi ayrıca bir antika dükkanının da beklediğini görünce mutluluğa kapılıyorsunuz. Duvarlarda asılı tabakları seyre dalmak, çalan güzel müziklere kulak vermek ve kahve yudumlamak... İnsan daha ne ister? Eğer dışarıdaki masalarında oturursanız hem sokaktan geçenlere hem de keyfinize bakın. Meşhur havuçlu tarçınlı keklerinden sipariş edin ve Balat’taki Fransız havasını içinize çekin.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm