Galakside yeni bir keşif: Filtresiz IPA !

Evde kaldığımız günlerde en çok tükettiğimiz Filtresiz ailesine yeni katılan IPA deneyimimizi sizinle paylaşmak istedik.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

IPA ne demek?

Öncelikle IPA kısaltmasını açalım. IPA, ‘India pale ale’ kelimelerinin ilk harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir kısaltma. IPA türü, 1800’lü yılların ortasında ortaya çıkmış ve daha sonra lezzetiyle tüm dünyayı sarmış. O dönemde İngiltere’den Hindistan’a ihraç edilen içeceklerin daha uzun süre taze kalması için içlerine daha fazla şerbetçiotu konduğu ve IPA’lerin böyle ortaya çıktığı biliniyor. Yani IPA’ler ile özdeşleşen o acımsı tadın kaynağı şerbetçi otu. Uzun lafın kısası, IPA’lerin en belirgin özelliği, içindeki şerbetçiotu oranının fazla olması. Dolayısıyla IPA’inizi yudumladığınızda hafif acı bir tat hissetmeniz çok normal.

XXXX

Gelelim Filtresiz IPA’e…

Kısa bir süre önce tanıştığımız Filtresiz IPA, dünyanın farklı yerlerinde üretilen IPA’lerde sıkça kullanılan citra, mosaic ve simcoe şerbetçiotlarının yanına galaxy’yi eklemiş. Filtresiz IPA’in buğulu ve aromatik tadını biz çok sevdik. Bu nefis tadın sırrı buğday ve yulaftan gelen yoğun tahılımsı notalar. Soğuk içeceğinizde tropikal meyve ve bitter tatlarının öne çıkmasından hoşlanıyorsanız, siz de Filtresiz IPA’e bayılacaksınız. Şerbetçi otunun yoğunluğu gözünüzü korkutmasın, Filtresiz IPA’in içimi gerçekten çok rahat. Biz yazın sıcak günlerinde tüketmek için buzdolabımızda Filtresiz IPA için yer açmaya başladık bile!

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm