Galatta 1950

  • Restoranlar
  • Karaköy
  • 4 5 yıldız üzerinden
  • Tavsiye edilen
Galatta 1950
Galatta 1950
Reklâm

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

Sandviçleri ve pizzalarıyla öne çıkan bir Karaköy mekanı.

1946 yılında Karaköy’de ekmek fırını olarak açılan Galatta 1950, yenilenen yüzüyle artık yeni yerinde hizmet veriyor. Mekan, bölgenin yapısal değişimine yenik düşmemek, fırının ateşini hiç söndürmemek adına geçmiş ile yeniyi bir araya getiriyor. Galatta 1950’de tamamı ekşi mayadan üretilen ekmekler, Fransız bagetleri, beyaz bagetler, kekikli domatesli focaccia ekmeklerden yapılan mis gibi sandviçler bulabilirsiniz. Burada ayrıca coğrafi işaretli zeytinyağıyla yapılan günlük mezelerle tadımlık tapaslar, bruschetta’lar, yine ekşi mayalı, kırk sekiz saat fermente edilmiş hamurdan Napolitan pizzalar bulabilirsiniz. Üstelik seçenekler arasında glütensiz, vegan ve vejetaryen alternatifler de mevcut.

Galatta 1950’nin gurme bir mutfağı olduğunu söylemek şart. Ürünler, ülkenin pek çok noktasındaki yerel üreticilerden tedarik ediliyor. Zeytinyağlarından acı biberle kaynatarak acı biber yağı, sarımsak yağı, limon yağı yapıyorlar. Çanakkale zeytinyağı, Rize Balı, Rize kavurması, mısır unu, Trakya kaşarı, Sakarya peynirleri, Antep baharatları, Kastamonu mantar turşuları, reçeller, kozalak pekmezi gibi mevsimine göre değişiklik gösteren pek çok lezzet, sahne arkasında misafirler için hazır bekliyor.

Mekanın eklektik olarak tanımlanan mutfağı Şef İbrahim Köse’ye emanet. Hem oturup yiyebileceğiniz hem de satın alıp evinize götürebileceğiniz oldukça zengin bir şarküteri tezgahı var. Burada ekmek, sandviç ve pizzanın yanı sıra Fransız soğan çorbası, anne köftesi, taş fırınından çıkan kuzu tandır, makarna ve salatalardan tercihinizi yapabilirsiniz.

Bu mekanda bazen bir Fransız lezzetini bire bir reçetesiyle hazırlanmış olarak tadabilir bazen de bir İtalyan pizzasını mozzarella yerine Sakarya dil peyniri ve Kayseri pastırmasıyla bir Türk lezzeti formunda yiyebilirsiniz. Mekandaki ruh, hem bulunduğu bölgeyle hem yaşanmışlıklarla, hem de  tadın ve kokunun verdiği hafızayla birleşiyor. Galatta 1950 haftanın her günü 07.00-22.00 arasında açık.

Elif Eren
Yazan:
Elif Eren

Ayrıntılar

Adres:
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Mumhane Caddesi 9/B, Karaköy
İstanbul
İletişim:
(0530) 267 82 43
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler