İstanbul'un en iyi balıkçıları

Paranın, manzaranın, mezenin hakkını veren balıkçılara gitme zamanı.

Time Out Istanbul editors |
Advertising

Salaşından havalısına, Marmara balığının şehirde oltaya takıldığı mekânlar burada!

İstanbul'un balıkçıları

Restoranlar, Deniz ürünleri

Adem Baba

icon-location-pin Arnavutköy

1994 yılında Bebek koyunda minik bir teknede işe başlamış Adem Baba. Şimdi ise Arnavuyköy’deki mekânı yaz-kış tıklım tıklım. Çünkü burada yediğiniz balıkların tazeliğinden ilk lokmada emin olabiliyorsunuz. Buzhanede saklanmış hiçbir şey mutfağa girmiyor.  Balığın yanı sıra kalamar, midye dolma, midye tava, balık köftesi, çiroz ve balık çorbası da bulmak mümkün. Fiyatları uygun. İçki servisi yok.

Restoranlar

Ali Baba Balık

icon-location-pin Arnavutköy

Meşhur köfteci Ali Baba’nın balıkçı versiyonu. Arnavutköy iskelesinin karşısındaki üç katlı binada self servis hizmet veren lokantada içki muhabbeti yapmak isteyen değil (alkollü içki servisi yok) canı balık çeken mutlu oluyor. Günlük gelen balıklar ızgara, tava veya güveçte pişiriliyor. Kalamar tava, midye dolma, kabak çiçeği dolması gibi yan lezzetler de balıkları kadar başarılı.

Advertising
Restoranlar

Arşipel

icon-location-pin Kuruçeşme

Arşipel, İstanbul’a Bodrum Aktur’dan transfer oldu. Menüde taze balıkların yanı sıra, leziz mezeler ve ara sıcaklar var. Özellikle deniz mahsullü mezeleri denenmeli. Arşipel'in çeşidi bol menüsü ve şık ortamı sayesinde rakı ve şarap aynı masada bir araya gelebiliyor. İş davetleri için de aklınıza gelen ilk yerlerden biri olabilir.

Restoranlar

Balıkçı Sabahattin

icon-location-pin Fatih

Yıllardır Cankurtaran'da hizmet veren Balıkçı Sabahattin, lezzetli yemekleriyle balığın Boğaz dışında da pekala yenebileceğinin bir göstergesi. Ayrıca Arnavut kaldırımlarının üzerine attığı masalarıyla manzarası olmasa da şehrin romantik balıkçılarından biri haline geliyor. Meze olarak alabileceğiniz midyeli pilavları ve yoğurtlu kabakları nefis. Bunlar dışında deniz börülcesi ve Ege’nin türlü otlarıyla hazırlanan mezeleri de hafif bir başlangıç için ideal.

Advertising
Restoranlar

Cibalikapı Balıkçısı

icon-location-pin Fatih

İster nostalji deyin, ister vintage merakı... O eski Türk filmlerindeymiş gibi hissetmek istiyorsanız istikamet Cibalikapı Balıkçısı.

Restoranlar

Del Mare Ristorante

icon-location-pin Üsküdar

Del Mare birbirinden güzel yalıları ve tertemiz havası ile İstanbul'un en nezih semtlerinden Çengelköy'de yer alıyor. İçinde bulunduğu bina 1800’lü yılların başında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş bir fil ambarı. 1900’lü yılların başında yeniden düzenlerek ispirto fabrikasına dönüştürülen bu taş bina 200 yıllık tarihiyle Boğaz’ın kıyısında duruyor. Denize sıfır konumuyla, bu iki katlı tarihi yapı, büyük emek harcanarak şimdiki görünümüne kavuşmuş. Burası bir balık lokantası ama Akdeniz mutfağına ait bir menüleri de var. Tuzda balık, fener kavurma, erişteli jumbo karides, deniz mahsullü spaghettiler…

Advertising
Restoranlar

Eftalya Fish Restaurant

icon-location-pin Arnavutköy

İlk olarak Arnavutköy’de üç katlı bir yalıda hizmet vermeye başlayan Eftalya’nın bir şubesi de Şaşkınbakkal’da. Taze balık çeşitleri ızgara, çöp şiş, köfte, kokoreç, kavurma, kızartma gibi pek çok farklı şekilde ana yemek veya ara sıcak olarak hazırlanıyor. Salatalar (patlıcanlı roka salatasını mutlaka denemelisiniz), mezeler ve deniz ürünü sevmeyenler için ızgara et alternatifleri var. Başka yerde bulamayacağınız pek çok spesiyalin yanı sıra lakerda ve balık köftesi öne çıkanlar. Tatlı olarak ise Gaziantep’ten gelen ev baklavası tavsiyeleri.

Restoranlar

Fish of North

icon-location-pin Beşiktaş

Kremalı fesleğenli deniz mahsulleri çorbası ve kremalı safranlı karides çorbası nefis. İnternetten sipariş vermek mümkün.

Advertising
Restoranlar, Deniz ürünleri

İskele Restoran

icon-location-pin Sarıyer

Garantili iyi yemek ve terasına denk gelirseniz nefis keyif İskele’de.1992’den beri eski Rumelihisarı İskelesi'nin yerinde hizmet veren İskele, süssüz dekorasyonu ve lezzetli yemekleriyle mutlaka denenmesi gereken balıkçılardan.

Restoranlar

İsmet Baba

icon-location-pin Üsküdar

Kuzguncuk’un salaş balıkçısı, yıllardan beri aynı yerinde müdavimlerini ağırlıyor. Bir zamanlar Nazım Hikmet’in, Can Yücel’in ve bugün yazar çizer ve sanatçıların müdavimi olduğu İsmet Baba’nın semt esnafından müdavimi çok.

Daha fazla göster
Advertising